چیت چیان: قیمت خرید برق پاک در ایران نصف شد/ قیمت جدید؛ کیلوواتی 68 تومان

چیت چیان: قیمت خرید برق پاک در ایران نصف شد/ قیمت جدید؛ کیلوواتی ۶۸ تومان

سیب موز: چیت چیان: قیمت خرید برق پاک در ایران نصف شد/ قیمت جدید؛ کیلوواتی 68 تومان

سیب موز ایران آنلاین / حمید چیت چیان امروز در مراسم آغاز به کار کنفرانس بین المللی انرژی های خورشیدی در تشریح برنامه های افزایش و توسعه ظرفیت تولید برق خورشیدی در ایران، گفت: در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده تا 5 هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی در کشور نصب شود که تاکنون این هدف تحقق نیافته است.

به گزارش سیب موز

وزیر نیرو با اعلام اینکه افزایش ظرفیت تولید برق خورشیدی در کشور به یک برنامه ریزی گسترده و اصولی نیاز دارد، تصریح کرد: سال گذشته میلادی بیش از 147 هزار مگاوات انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای مختلف جهان نصب و راه اندازی شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ظرفیت نصب شده انرژی تجدیدپذیر در جهان معادل دو برابر کل ظرفیت نصب شده تولید برق در ایران است، اظهار داشت: سال گذشته میلادی ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر بیش از نیروگاه های فسیلی بوده است.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه سال 2015 میلادی ظرفیت نیروگاه های خورشیدی نصب شده بیش از کل ظرفیت خورشیدی (فتوولتائیک) نصب شده از ابتدا تا سال 2014 بوده است، بیان کرد: هم اکنون هزینه تولید انرژی های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی های فسیلی بوده و بیش از 22 کشور جهان بیش از یک درصد از کل برق مورد نیاز خود را از سامانه های خورشیدی تامین می کنند.

چیت چیان با تاکید بر این مطلب که سال گذشته نقطه عطفی در صنعت انرژی خورشیدی ایران بوده است، تاکید کرد: در مجموع امسال حدود 100 مگاوات ظرفیت جدید انرژی تجدید پذیر شامل نیروگاه های برق بادی و خورشیدی در کشور نصب و راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به کنفرانس کاپ 21 پاریس و تعهد ایران مبنی بر بهره برداری از 7 هزار مگاوات انرژی های تجدیدپذیر یادآور شد: انرژی های تجدیدپذیر جزو سرفصل های مهم سیاست های کلی نظام در برنامه های توسعه کشور بوده و حتی به یکی از برنامه های اولویت دار توسعه صنعت برق و انرژی کشور تبدیل شده است.

وزیر نیرو با اشاره به تدوین و اعمال بسته های جدید تشویقی به منظور افزایش ظرفیت تولید برق پاک در کشور، گفت: وزارت نیرو برق نیروگاه های تجدیدپذیری را که با استفاده از تکنولوژی داخلی تولید می شود، 30 درصد گران تر از قیمت خرید تضمینی برق، خریداری می کند.

این عضو کابینه دولت همچنین با اشاره به کاهش قیمت خرید برق تضمینی در سال جاری، تصریح کرد: یکی از دلایل کاهش قیمت خرید برق تجدیدپذیر در سال جاری کاهش قیمت ها در جهان بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر بر اساس سه مولفه قیمت سوخت، هزینه تبدیل انرژی و هزینه های زیست محیطی تعیین می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس محاسبات انجام شده سال گذشته قیمت هر کیلووات ساعت برق تولیدی 150 تومان بود که امسال این رقم به 68 تومان کاهش یافت.

/مهر