پارکی برای هیچ کس!

سیب موز ایران آنلاین /آن هم در این روزگار تهران که گاهی دراوج این هوای وارونه و آلوده آن، یک درخت هم برای خودش نعمتی است. اما اگر قرار بر تخریب فضای سبز و پارک هایی شود که مدت ها برای عموم مردم مورد استفاده قرار می گرفته، قطعا طولی نمی کشد تا به یکباره تمام شهر از خاطرات پارک های سبز با صدای خنده و شادی کودکانه، خالی شود. همین واقعیت نگران کننده بهانه خوبی شد برای سرک کشیدن به این پارک نسبتا قدیمی و پیدا کردن سرنخ هایی از واقعیت ماجرا.

پارکی برای هیچ کس!

سیب موز: پارکی برای هیچ کس!

به گزارش سیب موز

البته پیدا کردن پارک هم کمی مشکل بود. چون این پارک درست درفرورفتگی مقابل خیابان ارمغان واقع در خیابان جردن قرار گرفته است. حصارفلزی سفید و آبی مقابل  پارک هم هر بیننده ای را درنگاه اول گمراه می کند. بعد از پشت سر گذاشتن تقریبا تعداد زیادی پله، آرام آرام شاخه درختان از دور پیدا می شود. درختان نه چندان انبوه پارک کوچکی که حالا به راستی در گود افتاد. گود برج سازها و متولی که در کار نیست. ابتدای پارک که به مسافت چند هزار متر با حصارهای فلزی از پارک جدا شده و انتهای پارک هم اسکلت برج بلند بالایی رخ نشان می دهد.

پارکی برای هیچ کس! 2

چند درخت پراکنده، 4 آلاچیق کوچک، کمی فضای سبز وچند گونه مختلف گل و گیاه،همین. این تمام دارایی پارک کوچک اما پرجنجال ارمغان است. پارکی که به گفته محلی ها روزگاری پاتوق دوره گردها و فروشندگان حیوانات خانگی بوده است و حالا، این وقت روز، هیچ پرنده ای در آن پر نمی زند. پارکی که ظاهرا مالکیت پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته. از حرف های مشترک چند نفر از اهالی محل و کارگران ساختمانی اطراف پارک، این طور بر می آید که تمام زمین پارک متعلق به بنیاد مستضعفان بوده اما شهرداری به ساخت پارک و فضای سبز در آن مبادرت کرده. اما اینکه این کار قانونی بوده یا غیر قانونی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. ضمن اینکه قسمت جنوبی پارک که با حصار جدا شده، در اختیار مالک شخصی قرار دارد که ظاهرا بعد از سال ها توانسته این قسمت از ملک شخصی را از پارک جدا کند. اما در خصوص اینکه آیا واقعا این قطعه از زمین مجاور خیابان جردن تهران که قطعا بسیار ارزشمند است، توسط شهرداری فروخته شده یا بابت آن هزینه ای دریافت شده است هنوز شفاف نیست.

پارکی برای هیچ کس! 3

هرچند سید محسن موسوی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 3 تهران نه تنها چنین خبری را از اساس تکذیب می کند، بلکه درباره جزئیات آن به "ایران آنلاین" می گوید:"محله جردن به نظر محله برخورداری می آید در حالی که ما از سرانه خدمات عمومی نسبتا پایینی برخوردار هستیم. این زمین که خیلی ها به نام همان پارک می شناسندش و در انتهای خیابان ارمغان قرارداشت، در مالکیت غیر بوده؛ یعنی نه در تملک شهرداری بوده و نه به نام شهرداری. سالیان سال بود که مالک اصلی زمین از طریق محاکم قضایی آرای مختلفی را گرفته که پروانه سازی کند. آرای محاکم قضایی هم لازم الاجراست اما شهرداری تهران این موضوع را پیگیری کرد و طی جلسات متعددی که با مالک برگزار کرد موفق شد مالک را قانع کند تا از شکایتش صرف نظر کند چون آرای قطعی صادر شده بود و شهرداری باید رفع تصرف از این ملک می کرد تا مالک بتواند در تمام مجموعه به صورت کامل ساخت و ساز کند."

پارکی برای هیچ کس! 4

او همچنین تصریح می کند: "بعد از این نشست ها و پیگیری های شهرداری پرونده این ملک به کمیسیون ماده 5 رفت و در آنجا مشخص شد که این ملک مالکیت شخصی داشته اما بعد از مذاکرات صورت گرفته با فرد حقیقی بیش از 08درصد به نام شهرداری شده تا به عنوان پارک و فضای سبز مورد استفاده عموم مردم قرار بگیرد و کمتر از 20 درصد از این ملک بر اساس مصوبه ماده 5 به مالک واگذار شده که در حال حاضر مشغول ساخت و ساز در آن است. این نکته هم بسیار مهم است که این رای نزدیک به ده سال بود که به صورت قطعی صادر شده بود اما مقاومت شهرداری مانع از ساخت و ساز کامل در این محوطه شد."