49 درصد زنان و 31 درصد از مردان در ایران دچار اضافه وزن هستند

49 درصد زنان و 31 درصد از مردان در ایران دچار اضافه وزن هستند

سیب موز: 49 درصد زنان و 31 درصد از مردان در ایران دچار اضافه وزن هستند

سیب موز ایران آنلاین / علیرضا سیاری با اشاره به اینکه ایران همانند کشورهایی چون آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا دارای ناامنی غذایی زیر پنج درصد است، افزود: ایران دستاوردهای زیادی در بخش تغذیه به ویژه در حوزه کاهش سوء تغذیه، بهبود ریزمغذی ها و ناامنی غذایی به دست آورده است.

سیاری با بیان این که سران کشورها در سال 2000 دور یکدیگر جمع شدند و 15 هدف برای کاهش فقر، کاهش مرگ و میر و ارتقای سلامت در نظر گرفتند اظهارکرد: در سال 2015 تعهد دیگری تحت عنوان توسعه پایدار تا سال 2030 امضا کردند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت افزود: اولین شعارشان تحت عنوان اهداف هزاره سوم کاهش فقر بود و جمهوری اسلامی ایران در سال 2014 به وسیله گزارش سازمان فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحدو برنامه ی جهانی غذا) به علت موفقیت در کاهش فقر و سوء تغذیه جایزه گرفت.

وی توضیح داد: ناامنی غذایی از نظر به معنای گرسنگی نیست بلکه دریافت حداقل انرژی مورد نیاز در طی یک سال است که بر این اساس استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی نیز از لحاظ ناامنی غذایی زیر پنج درصد هستند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با تاکید بر این که مشکل اضافه وزن و چاقی در کشور داریم گفت: براساس مطالعه سبد تغذیه کشور میانگین مصرف کالری در ایران دو هزار و 644 کیلوکالری است و این در حالی است که میزان توصیه شده دو هزار و 381 کیلوکالری است.

سیاری گفت: این اضافه مصرف منجر به چاقی 49 درصد زنان و 31 درصد مردان شده است همچنین در کودکان 10 سال به بالا نیز چاقی رو به افزایش است و در مدت 10 سال دو برابر شده است.

به گزارش سیب موز

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص اقدامات انجام شده برای بهبود کیفیت و غنی سازی نان اظهار کرد: از سال 1377 غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک به صورت آزمایشی در بوشهر آغاز شد و از سال 1386 در کارخانجات سراسر کشور آرد با این دو ریزمغذی غنی سازی می کنند و طی سه سال گذشته تمام نان های سنتی با این دو ماده غنی سازی شده اند.

زهرا عبدالهی افزود: سال گذشته اجرای آزمایشی اثربخشی 'ویتامین D' و 'روی' در نان انجام شد و امسال مقدمات اجرای برنامه غنی سازی آرد با این دو ماده آغاز می شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در خصوص بهبود کیفیت نان ادامه داد: در حال حاضر برای کاهش میزان نمک، حذف جوش شیرین و جوهر قند در نان اقدامات خوبی انجام می شود و با مصوبه این شورا افزایش میزان سبوس در آرد نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته عبدالهی با اجرای برنامه کاهش نمک در نان، سه گرم از نمک مصرفی مردم کاسته شده است و با اقدامات وزارت بهداشت نمک موجود در نان از 2.3 گرم به کمتر از یک درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: تفاهم نامه مشترکی با سازمان استاندارد برای استانداردسازی نان امضا شده و طبق این تفاهم نامه استانداردهای نان به صورت اجباری در تمام کشور اجرا می شود.

وی ادامه داد: براساس گزارشات رسیده هم اکنون در بسیاری از استان ها مصرف جوش شیرین به صفر رسیده است و در برخی نقاط همچنان از 20 تا 30 درصد جوش شیرین در نان ها استفاده می شود که با اجرای این برنامه استانداردسازی این رقم نیز حذف می شود.

در ادامه این نشست خبری عبدالهی از تقلب شرکت های تولید کننده نمک و استفاده نکردن ید در محصولات خود گفت: سال 92 و 93 این نگرانی به وجود آمد که ممکن است میزان ید نمک ها کافی نباشد و شاهد بازگشت بیماری گواتر در کشور باشیم به همین منظور در سال 93 در این مورد بازرسی کشوری انجام شد.

وی افزود: براساس بررسی ها تنها شش درصد نمک ها ید کافی ندارند و این یعنی بیش از 96 درصد مردم ید کافی دریافت می کنند و مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مکمل یاری مادران باردار با ید توضیح داد و گفت: مکمل یاری ید مادران باردار از سال گذشته آغاز شده و براساس آن از ماه چهارم بارداری تا سه ماه بعد از زایمان برای پیشگیری از کمبود ید، این مکمل ها به صورت رایگان در اختیار مادران قرار می گیرد. /ایرنا