گام دیگر ارتش عراق به سوی آزادسازی موصل

گام دیگر ارتش عراق به سوی آزادسازی موصل

سیب موز: گام دیگر ارتش عراق به سوی آزادسازی موصل

سیب موز ایران آنلاین /  اما در بحبوحه این روزهای سرنوشت ساز، نمایندگان و رئیس پارلمان عراق با برگزاری جلسه استیضاح برای خالد العبیدی، وزیر دفاع و ندادن رأی اعتماد به او، کرسی وزارت دفاع را از عبیدی گرفتند و آینده نبرد موصل را که قرار است بزودی و شاید تا ماه آینده میلادی کلید بخورد در هاله ای از ابهام قرار دادند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای آزادی قیاره را به مردم کشورش بویژه ساکنان این شهر و ارتش تبریک گفت و این پیروزی را «گامی مهم» برای آزادی موصل، مرکز استان نینوا عنوان کرد.

به گزارش سیب موز

جلال توفیق، فرمانده نیروهای زمینی عملیات آزادسازی قیاره نیز در گفت و گو با فرانس پرس به نقش گروه های کوچک مردمی متشکل از ساکنان سنی مذهب و مسلح قیاره در آزادسازی این شهر تأکید کرد و گفت: «مردم شهر با ما بسیار زیاد همکاری کردند. آنها نه تنها از شهر فرار نکردند بلکه به نیروهای ارتش حمله نکردند. نیروهای ارتش هم هیچ آسیبی به مردم نرساندند و فقط تروریست ها را هدف قرار داده و از شهر بیرون راندند.» به گفته مقامات عراقی، در جریان عملیات آزادسازی قیاره 25 هزار شهروند در داخل شهر ساکن بودند.

فرمانده نیروهای زمینی گفت که عملیات آزادسازی قیاره ادامه داد، تکفیری های داعش تلاش می کردند مانع پیشروی های ارتش شوند. آنها با آتش زدن تانکرهای نفت دود سیاهی را در فضا پراکنده کرده بودند تا جلوی دید نیروهای ارتش را بگیرند.

عملیات قیاره یک ماه پس از آن آغاز شد که نیروهای عراقی شکست های سنگینی به گروه تروریستی داعش وارد کردند و تروریست ها را از یک پایگاه هوایی در نزدیک قیاره بیرون راندند. نیروهای عراقی در 10 روز گذشته نیز، پیش از رسیدن به قیاره، روستاهای جوانه، الکبه الغربیه، القاهره، دور التجاوز و الحویجه را از داعش پس گرفته بودند. علاوه بر این دستاورد بزرگ ارتش عراق، اوایل ماه آگوست (ماه جاری میلادی)، پیشمرگه های کرد نیز یک رودخانه استراتژیک در حوالی موصل را از داعش پس گرفتند. مقامات کردی گفته بودند، این پیروزی به پیشمرگه ها و نیروهای عراقی اجازه خواهد داد جبهه تازه ای را علیه داعش فعال کنند. ارتش عراق، پیشمرگه ها و نیروهای مردمی ضد داعش در استان نینوا امیدوار هستند تا پایان سال جاری میلادی موصل را از داعش پس بگیرند.

با وجود این، امریکا که در ماه های آتی انتخاب ریاست جمهوری را پیش رو دارد می کوشد از دستاوردهای ارتش عراق، پیشمرگه ها و نیروهای مردمی این کشور در مقابله با داعش بهره برداری تبلیغاتی و حزب حاکم دموکرات بویژه هیلاری کلینتون، نامزد ریاست جمهوری این حزب را از این دستاوردها منتفع کند. رسانه های غربی نیز در این راستا عمل می کنند و در حالی که نقش ائتلاف هوایی بین المللی ضد داعش به رهبری امریکا درعملیات سه روزه قیاره و آزادی این شهر اصلا چشمگیر نبوده، به بزرگنمایی این نقش می پردازند. در چنین شرایطی، پارلمان عراق نیز بی توجه به حساسیت های امنیتی کشور وزیر دفاع را استیضاح و از کار برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به گفته دو تن از نمایندگان پارلمان عراق، در جلسه استیضاح خالد العبیدی که یکی از متحدان سنی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق است، 142 نفر به وی رأی اعتماد ندادند؛ 102 نفر به نفع وی و 18 نفر دیگر رأی ممتنع دادند.

چندی پیش تنش هایی بین وزیر دفاع عراق و سلیم الجبوری، رئیس پارلمان این کشور روی داد که بسیاری این استیضاح را بی ارتباط با این موضوع نمی دانند و می گویند، استیضاح سیاسی بوده است.

عبیدی ، الجبوری و شماری از نمایندگان کنونی و پیشین را به فساد مالی و دست داشتن در پرونده های فساد مربوط به قراردادهای خرید اسلحه متهم کرده و گفته بود، از زمان تصدی پست وزارت دفاع، اختلاس در قراردادهای نظامی و تعداد «سربازان اشباح» (نیروهای نظامی که اصلاً وجود خارجی ندارند اما حقوق دریافت می کنند) را بشدت کاهش

داده است.

این در حالی است که پارلمان عراق معتقد است، وزیر دفاع عراق در اختلاس چند میلیارد دلاری که موجب فروپاشی ارتش در هنگام تهاجم گروه تروریستی داعش به عراق در سال 2014 شد، دست داشته است./

ایران