ترکیه، «منبج» را از تصرف کُردها خارج کرد

ترکیه، «منبج» را از تصرف کُردها خارج کرد

سیب موز: ترکیه، «منبج» را از تصرف کُردها خارج کرد

سیب موز ایران آنلاین /  اگر ترکیه با هدف کردها و قلع و قمع آنها و ممانعت از قدرت گیری احتمالی آنان پا به خاک سوریه گذاشته و دو شهر منبج و جرابلس را هدف گرفته، امریکا نیز با بهانه ای مشابه یعنی مبارزه با داعش فعالیت های خود در سوریه را شدت بخشیده اما درواقع پیروزی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ماه نوامبر را نشانه رفته است.

به گزارش سیب موز

بنا بر گزارش ها بینالی ییلدریم، مردی که از روزی که به جای احمد داووداوغلو بر کرسی نخست وزیری ترکیه نشست، دیپلماسی این کشور را دستخوش تغییراتی جدی ساخته است، روز پنجشنبه پس از انتشار اخباری مبنی بر خروج کردها از شهر منبج فاش کرد کشورش تحمل ندارد، کردهای سوریه را در حالی ببیند که دست به تصرف مناطقی بیش از محدوده خود بزند. به گزارش ایسنا ییلدریم در پایان دیدار جو بایدن، معاون رئیس جمهوری امریکا از ترکیه، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی هابر ترک بدون اینکه به مسأله داعش اشاره کند، پاکسازی جرابلس و منبج از کردها که او آنها را گروه های تروریستی خواند، لازم و ضروری دانست و گفت: اگر گروه های قومی بخواهند برای خود کشوری تشکیل دهند، این یک فاجعه خواهد بود و وضعیت منطقه از آنچه که هست بدتر خواهد شد. البته او با توجه به اعتراض ضمنی دمشق در خصوص ورود تانک ها و تجهیزات ترکیه به خاک سوریه، برای آنکه دل دمشق را به دست آورد، با تأکید بر اینکه عملیات آنها محدود است و قصد کشورگشایی ندارند، گفت اسد را به عنوان یکی از طرفین درگیر قبول دارد و نمی توان او را از مذاکرات مستثنی کرد. آنکارا تا پیش از این حاضر به قبول حضور اسد در مذاکرات نبود.

ییلدریم همچنین از ایران و روسیه نیز خواست به میدان آیند و راه حلی برای درگیری های سوریه بیابند. او همچنین به بخشی از مذاکراتش با جو بایدن اشاره کرد و با ابراز ناراحتی از سیاست های امریکا در بحران سوریه و حمایت این کشور از یگان های مدافع خلق، گفت که واشنگتن باید حمایتش از این گروه کردی را مجدداً ارزیابی کرده و از افزایش خطراتی که این گروه می تواند به بار آورد، جلوگیری کند. وی درحالی این اظهارات را بیان داشت که خبرهای منتشر شده از نتایج دیدار هفته گذشته جو بایدن به آنکارا حاکی از آن است که امریکا و ترکیه به توافقی درخصوص کردها دست یافته اند و بر این اساس واشنگتن موافقت کرده از کردها بخواهد به غرب رود فرات جایی که ترکیه نسبت به آن حساسیت دارد، نروند. هرچند خبر خروج کردها از منبج در تماس تلفنی جان کری با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام شد، اما برخی گروه های کردی این خبر را رد کرده اند.

انفجار در ترکیه

نتیجه سیاست های آنکارا در قبال فعالیت های کردها در خاک سوریه، دیروز در انفجاری در استان شیرناک ترکیه مشاهده شد. به گزارش ایرنا در حمله با یک دستگاه کامیون حامل صدها کیلوگرم مواد منفجره به ساختمان نیروی پلیس در شهر جزیره در شیرناک در جنوب شرق ترکیه دست کم 11 نیروی امنیتی این کشور کشته و 78 نفر زخمی شدند. انفجار در 50متری ساختمان روی داد. اما شدت آن به حدی بود که نه تنها ساختمان پلیس را به کل تخریب کرد که باعث شد، ساختمان های مجاور نیز بشدت آسیب ببینند و شیشه ساختمان های منطقه شکسته شود. شاهدان عینی گفته اند، شدت حمله طوری بود که آنان گمان کردند، حمله هوایی انجام شده است. ان.تی.وی وخبرگزاری آناتولی، عناصر پ.ک.ک را عامل این حمله اعلام کرده اند.ترکیه در یک هفته گذشته شاهد چندین حمله خونین تروریستی در مناطق کردنشین شرق و جنوب شرقی این کشور بوده که ده ها نفر کشته و زخمی شده اند. روز پنجشنبه نیز کاروان کمال قلیچداراوغلو، رهبر بزرگترین حزب مخالف درمجلس ترکیه درشمال شرق این کشور مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. قلیچدار اوغلو از این حمله جان سالم به در برد. منابع داخلی ترکیه معتقدند این حمله با هدف آسیب زدن به وحدت ملی ترکیه که پس از کودتای 25 جولای این کشور قابل توجه بوده، انجام شده است.

سایه انتخابات امریکا بر بحران سوریه

جدا از ترکیه، امریکا نیز به همان اندازه که بر تلاش هایش در عراق برای آزادسازی موصل  افزوده است، در سوریه نیز بر آن است، با دستاوردهایی قابل توجه و نشان دادن دستاوردهای مثبت دموکرات ها تحت رهبری اوباما، زمینه پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر را فراهم آورد. در همین خصوص مارک تونر اعلام کرده است بزودی توافقی میان امریکا و روسیه درباره  سوریه حاصل می شود. به گفته وی این توافق برای دستیابی به راهکاری واقعی برای تحقق مرحله انتقالی در سوریه خواهد بود.

این در حالی است که امریکا همچنان به تلاش های خود علیه دولت دمشق ادامه می دهد. واشنگتن که دو سال پیش نیز دولت سوریه را متهم به استفاده از گاز سارین کرده بود، اکنون نیز با همراهی سازمان ملل در حال اتهام زنی های مشابهی است. سازمان ملل نتیجه تحقیقاتی را منتشر کرده است که می گوید، دولت سوریه مرتکب استفاده از گازهای شیمیایی شده است. در پایان نشست سازمان ملل امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان «استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی» را محکوم کردند./

ایران