بازگشت «سارکو»ی ناکام به میدان انتخابات

بازگشت «سارکو»ی ناکام به میدان انتخابات

سیب موز: بازگشت «سارکو»ی ناکام به میدان انتخابات

سیب موز ایران آنلاین /  آن سیلون شاسانی

طرفداران سارکوزی با استناد به باخت خفیف او برابر اولاند در انتخابات 2012 مدعی اند او هرگز نرفته بود که اینک بازگردد و فقط برای مدتی قضایا را از دور تماشا می کرد و حالا را زمان بازگشت مجدد به قلب معرکه می داند، سارکوزی (یا آن طور که دوستانش او را صدا می زنند، سارکو) معتقد است مشکلی برای غلبه بر اولاند، این سوسیالیست پراشتباه در انتخابات 2017 ندارد.

سارکو فاصله را کم می کند

به گزارش سیب موز

بررسی های اولیه نشان می دهد سارکو از رقیب اصلی اش در حزب «راست میانه» که الن ژوپه نخست وزیر سابق فرانسه است، فاصله کمی دارد و هر روز هم از این فاصله می کاهد. فرد برنده این ستیز دوگانه نماینده این حزب در انتخابات عمومی سال 2017 فرانسه خواهد بود. آن جا که اولاند با توجه به عدم محبوبیت فعلی اش کار سختی برای حفظ جایگاهش خواهد داشت و روند افزایش قدرت «راست های افراطی» به سرکردگی مارین لوپن نیز خار دیگری در گلوی اولاند به حساب می آید. فرض رایج و معقول این است که لوپن از مرحله اول انتخابات بالا خواهد آمد و سپس در مرحله بعدی مغلوب خواهد شد.

روش های مبارزاتی

سارکوزی برای نشان دادن قدرتش در زمینه هایی که به سبب ناتوانی خیره کننده اولاند فرانسه را فلج کرده، یعنی عرصه های امنیتی و مغلوب کردن داعش بیکار ننشسته و این گونه وانمود کرده است که فرانسوی ها فقط با آمدن او رنگ آرامش و امنیت را خواهند دید. او از سوی دیگر مطمئن است پیر (71 ساله) بودن آلن ژوپه سند شکست این کهنه سوار پیر عرصه سیاست فرانسه خواهد بود.

نقاط ضعف

در عین حال سارکوزی به خاطر برخی روش های افراطی اش نزد مردم فرانسه جایگاه رفیعی ندارد و در مقابل با منشورهای کاری حزب راست افراطی (FN) فاقد یک برنامه ریزی اصیل و دقیق است و همین خصلت ها سبب شد او در انتخابات سال 2013 نیز آرای برخی جناح های میانه رو (cntrist) را از دست بدهد. جروم فورکوئه یکی از مدیران بخش نظرسنجی سازمان «Ifop» می گوید مشکل بزرگ سارکوزی این است که قبلاً هم رئیس جمهوری بوده و انتخابات چهار سال پیش را ولو با اختلافی اندک باخت. از طرف دیگر حتی سیستم های امنیتی او نیز مورد انتقاد قرار می دهند زیرا او در زمان ریاست جمهوری اش از تعداد پلیس ها و نیروهای انتظامی کاست و بر نیروهای مخفی و پلیس های با لباس مبدل افزود و جاسوسی و خبرگیری را وجه اصلی تقابل با خلافکاران و تروریستی قرار داد.

از حامیان ناخواسته تا سایر شرکت کنندگان انتخابات

در ورای سارکوزی افراد متعدد دیگری در میان چپ گراهای فرانسه هستند که با این که در انتخابات شرکت نمی کنند ساقط کردن اولاند را وظیفه خویش می انگارند و ناخواسته راه سارکوزی را هموارتر می کنند. البته «آرنومونت بورگ» که از سوسیالیست های آتشین مزاج فرانسه است، یکشنبه اعلام شرکت در انتخابات کرد و گفت عدول آشکار اولاند از آرمان های چپی و بخصوص قواعد کار آزاد چاره ای جز شرکت او در انتخابات و برکناری وی نگذاشته است. از طرف دیگر امانوئل ماکرون، وزیر اقتصاد فعلی فرانسه که محبوبیت مردمی هم دارد، درصدد استعفا از سمت اش به قصد شرکت در انتخابات سال 2017 است و او در 38 سالگی احتمالاً جوان ترین فرد حاضر در این کورس خواهد بود.

از شورای شهر پاریس تا بالاترین مسند

سارکوزی 61 ساله نیز حضورش را در عرصه سیاست فرانسه وقتی شروع کرد که 23 سال بیشتر نداشت. او در آن زمان وارد شورای شهر پاریس شد و با گذشت زمان بتدریج وزیر اقتصاد و وزیر کشور شد و در سال 2007 با وعده رفرم های وسیع و شکوفاتر کردن دومین اقتصاد آزاد برتر اروپا انتخابات ریاست جمهوری را برد. او در صحنه سیاست خارجی با امریکا همکاری نزدیکی را برقرار و با بریتانیا در ساقط کردن قذافی در لیبی مشارکت کرد اما به سبب قروض فزاینده دولتش، پررونق تر نشدن داد و ستدهای اقتصادی فرانسه و برخی بی بندوباری های سیاسی و اجتماعی و اتحاد نیروهای مخالف با وی در انتخابات سال 2012 مغلوب اولاند و حاشیه نشین شد. امروز وضع فرانسه به قدری خراب و ناامنی در این کشور چنان زیاد است که هیچ کس از حضور مجدد او در انتخابات و حتی پیروز شدنش تعجب نمی کند و شاید هم خیلی ها از این واقعه بدشان نیاید!