پیگیری لوایح حمایت از محیط بانان و مقابله با حیوان آزاری

پیگیری لوایح حمایت از محیط بانان و مقابله با حیوان آزاری

سیب موز: پیگیری لوایح حمایت از محیط بانان و مقابله با حیوان آزاری

سیب موز ایران آنلاین / محمدرضا تابش در توضیح جلسه امروز (یکم شهریور ماه) فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار با انجمن هنرمندان حامی محیط زیست، گفت: جلسه با حضور هنرمندانی چون کتایون ریاحی، میترا حجار، کتی جهانگیری،  سید ضیاالدین خرمشاهی و حجت السلام طباطبایی که از حامیان محیط زیست و حقوق حیوانات هستند جهت ضرورت تسریع در پیگیری لایحه جامع حمایت از محیط بانان و لایحه مبارزه با حیوان آزاری برگزار شد.

به گزارش سیب موز

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این جلسه که به صورت ویدئو کنفرانس بود محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست و علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گزارش جزئیات روند رسیدگی به لوایح مذکور در دولت و اقدامات مجلس را ارائه کردند.

وی افزود: با توجه به بحث و بررسی های صورت گرفته در جلسه امروز مقرر شد تا کارگروهی متشکل از عضو حقوقدان فراکسیون محیط زیست مجلس، نماینده ای از سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگانی از انجمن هنرمندان حامی محیط زیست ایجاد شود تا لوایح مذکور به طور کارشناسانه و سریعتر به سرانجام برسد.

تابش یادآور شد: همچنین مقرر شد با همکاری معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پیشنهادات محیط زیستی با اولویت مسائل مذکور برای افزودن به برنامه ششم توسعه نیز بررسی و به کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه ارائه شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما به دنبال فرهنگ سازی برای پیشبرد مقاصد محیط زیستی و حمایت از حقوق حیوانات و بهبود وضعیت معیشتی و شغلی محیط بانان هستیم، در این زمینه هم به تمامی ظرافت های حقوقی، فقهی، شرعی و فرهنگی نیز توجه خواهیم داشت.

گفتنی است در جلسه امروز فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در تماس تلفنی خود ضمن یادآوری روند بررسی لایحه جامع حمایت از محیط بانان، گفت: پیش نویس لایحه ای برای حمایت از محیط بانان توسط سازمان محیط زیست تهیه و تقدیم معاون اول رئیس جمهور و پس از آن به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شده است.

مجابی یادآور شد: لایحه مذکور در چند بخش طراحی شده که شامل حمایت فردی، قضایی و برخورد با متخلفان و تشدید مجازات ها است، با نهادهای دیگر چون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان شیلات هم هماهنگی هایی صورت گرفته البته برای تشدید مجازات و برخوردهای به هنگام قرار است جلسه ای با مسئولان قضایی و وزیر دادگستری داشته باشیم.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص لایحه مبارزه با حیوان آزاری، گفت: این لایحه در کمیسیون لوایح دولت در حال بررسی است، همچنین برای رفع ابهامات به سازمان دامپزشکی ارائه شده است.

علی محمد شاعری نیز از برگزاری جلسه کارگروه مشترک کمیسیون کشاورزی با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص لایحه جامع حمایت از محیط بانان خبر داد و گفت: در این جلسه سعی شده تا بر اشکالات و موانع رفع شود، در حقیقت مادامی که وضعیت معیشتی محیط بانان بهبود پیدا نکند، نمی توان مشکلات این قشر را مرتفع ساخت.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: این کمیسیون با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حمایت از حیوانات مذاکراتی داشته و در این زمینه پیگیری ها برای تهیه لایحه به طور جدی دنبال خواهد شد چراکه حیوانات جزئی از حیات هستند./ایسنا