پایگاه هوایی در اختیار روس ها قرار ندادیم/ انتقال سامانه اس 400 به ایران صحت ندارد

پایگاه هوایی در اختیار روس ها قرار ندادیم/ انتقال سامانه اس 400 به ایران صحت ندا

سیب موز: پایگاه هوایی در اختیار روس ها قرار ندادیم/ انتقال سامانه اس 400 به ایران صحت ندارد

سیب موز ایران آنلاین / سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن سالروز صنعت دفاعی برگزار شد ، در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر زمان تکمیل انتقال سامانه اس 300  و منطقه استقرار این سامانه اظهار کرد: بخش عمده اس 300 به ایران وارد شده و بخش دیگر در حال بارگیری و انتقال است و ظرف یک ماه آتی این سامانه به طور کامل به داخل کشور وارد می شود.

به گزارش سیب موز

وی با تاکید بر اینکه پرسنل نظامی کشور آموزش های لازم جهت نگهداری و به کارگیری از این سامانه را دیده اند، گفت: درباره محل استقرار این سامانه متناسب با تهدیداتی که علیه نقاط حساس کشور مطرح می شود تصمیم گیری خواهد شد.

دهقان همچنین در رابطه با پرونده شکایت ایران از روسیه درباره عدم تحویل سامانه اس 300 خاطر نشان کرد: به طور طبیعی و در چارچوب کلی مورد توافق دو کشور ایران و روسیه نظر طرفین بر این شد زمانی که روس ها قرار داد را به طور کامل اجرا کردند، ایران نیز به طور کامل شکایت خود را پس بگیرد. ما نیز با تحویل این سامانه توسط روس ها، شکایت خود را پس گرفته ایم اما در عین حال این حق را برای خود قائل هستیم که چنان چه در ادامه قرارداد مشکلی پیش آید شکایت خود را  پیگیری کنیم.

وزیر دفاع در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره استقرار سامانه اس 400 توسط روسیه درغرب کشور ، با تاکید براینکه انتقال سامانه اس 400 به داخل کشور صحت ندارد اظهار کرد: زمانی که ما به دنبال پیگری قرارداد اس 300 بودیم، روس ها پیشنهاد تحویل سامانه اس 400 همچون یک سیستم دیگر پدافندی به ایران را مطرح کردند و بر پیشنهاد خود اصرار داشتند اما ما  بر لزوم دریافت اس 300 تاکید کردیم و حاضر نشدیم بحث دیگری را در برابر پیشنهاد طرف روس قبول کنیم. ما هیچگاه بحث اس 400 را مطرح نکردیم و بنایی برای پیگری آن نداریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره سطح همکاری ایران و روسیه با تاکید براینکه همکاری ایران و روسیه در دوره جدید، همکاری در سطح راهبردی است، اظهار کرد: طی دو و نیم سال گذشته من حداقل 5 ملاقات با وزیر دفاع روسیه داشته ام و در این ملاقات ها علاوه بر امضای سند همکاری دفاعی بحث های جدی نیز درباره سوریه داشته ایم. امروز همکاری ما با روس ها جهت مبارزه با  بی ثباتی و ناامنیتی در منطقه و دسترسی به صلح و امنیت در سطح منطقه وریشه کن کردن ترور و ترویسم در منطقه ، یک همکاری راهبردی است به طور طبیعی نیز همکاری های خودرا به طور جدی و تا زمان دستیابی به اهداف مورد نظر انجام می دهیم.

دهقان با اشاره به حضور هواپیماهای جنگنده روسی در همدان و استفاده روس ها از امکانات پایگاه هوایی همدان گفت: آنچه که امروز در پذیرش هواپیماهای روسی در همدان انجام می شود در راستای همکاری های متقابل ایران و روسیه جهت مورد هدف قرار دادن تجهیزات و تجمعات در جریان های تروریستی است و این موضوع نیز بنا بر درخواست سوریه انجام می شود.

وزیر دفاع همچنین با بیان اینکه اوج همکاری های دفاعی ایران و روسیه و سوریه در اجلاس سه جانبه ای که میان وزرای دفاع سه کشور در تهران انجام شد برنامه ریزی گردید، خاطر نشان کرد : امیدواریم در کوتاه ترین زمان به نقطه نهایی هدف که چیزی جز از بین بردن توانمندی ها و ریشه کن کردن توان تروریستی نیست دست یابیم.

وی همچنین از برگزاری دومین اجلاس سه جانبه وزرای دفاع ایران و سوریه و روسیه در مسکو خبر داد .

سردار دهقان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در راستای همکاری های استراتژیک با روسیه امکان گسترش این همکاری ها به پایگاه های نظامی دیگر در داخل کشور وجود دارد؟ با تاکید بر اینکه ایران به هیچ عنوان پایگاه هوایی در اختیار روس ها قرار نداده است اظهار کرد: فعلا استفاده از پایگاه های دیگر در برنامه نیست اما اگر شرایط عملیاتی اقتضا کند بررسی و تصمیم گیریهای لازم انجام خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده روسیه از پایگاه همدان برای مدت مشخصی انجام می شود؟ تاکید کرد که تا هر زمان که لازم باشد این اتفاق می افتد.

وزیر دفاع در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که آیا بر اساس گفته برخی ، روسیه صرفا جهت سوخت گیری هواپیماهای جنگی خود از فرودگاه همدان استفاده می کند؟ خاطر نشان کرد: ممکن است براساس نیاز برخی از تعمیرات جزیی و حتی تسلیح هواپیماها نیز انجام شود.این هواپیماها از فرودگاه همدان نشست و برخاست می کنند اما به این معنی که پایگاه هوایی داشته باشند مستقر نیستند.

/ایسنا