برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی

سیب موز برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی

برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی

سیب موز: برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی

اخلاق حرفه ای ، مقوله ای است که در هر شغلی ، اهمیت خاصی دارد. این موضوع در شغل پزشکی که با جان انسان ها سر و کار دارد، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. برنامه نبض شبکه خبر این هفته موضوع اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی را با حضور مهمانان خود بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر فرهود عضو فرهنگستان پزشکی کشور با حضور در برنامه «نبض» در خصوص اخلاق حرفه ای در پزشکی گفت: اخلاق در لغت به عنوان جمع خلق می آید و رفتارهای خاص و مناسب هر حرفه را می گویند. چهار حرفه وجود دارد که حرفه نیستند بلکه رسالت هستند. اولین آن حرفه پزشکی است. دوم معلمی است، سوم قضاوت و چهارم روحانیت که یک پلی است بین قضاوت و معلمی. این ها شغل نیستند بلکه رسالت هستند. در زمان قدیم هیچ کدام از این مشاغل پولی دریافت نمی کردند بلکه رسالت خودشان را انجام می دادند. به همین قداست نیز باید با این رسالت ها برخورد شود.

به گزارش سیب موز

برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی 2

این استاد پیشکسوت افزود: اخلاق پزشکی چون مستقیما با جان انسان ها سر و کار دارد. کتاب های زیادی در این زمینه نوشته شده است. چندین مرکز هم به این کار می پردازند. برای اینکه حساسیت بالاست. ضمن اینکه حساسیت و قداست بالاست، اینها همان پزشکانی هستند که سی سال پیش مردم ما برای درمان به خارج از کشور می رفتند، اما الان ما یک قطب پزشکی در جهان هستیم. نباید اگر یک اشتباهی توسط یک فرد صورت پذیرد، آن را رسانه ای کرد و مشکل سازی کرد.

همچنین دبیر شورای اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی نیز در این برنامه گفت: در گذشته ها توجهات معطوف بوده به حکیم که باید دارای ویژگی های خاصی می بودند. اما در حال حاضر توجهات معطوف شد به فعل اخلاقی که اجازه ندهیم افراد خارج از چارچوب های اخلاقی این رسالت حرکت کنند.

برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی 3

دکتر عباسی افزود: خوشبختانه در سال 1379 در جامعه ما کدهای اخلاق تعیین شد. اخیرا همین کمیته اخلاق فرهنگستان پزشکی آیین اخلاق پزشکی را تدوین کرده است و در حوزه تخصصی در رشته های مختلف پزشکی تدوین و ابلاغ شده است. برخی از حوزه ها نوشته شده است. مثلا منشور حقوق بیماران که در مراکز درمانی نوشته شده و در معرض دید عموم قرار داده شده است. در بسیاری از حوزه ها خلاء جدی داریم. مثل حوزه ژنتیک که نقشه جامع انسانی کشف شده است و دانشمندان می توانند با جابجایی این ژن ها تحولات رفتاری را خلق کنند، ما باید در این زمینه پروتکل های اخلاقی هم داشته باشیم.

برنامه نبض/ اخلاق حرفه ای در شغل پزشکی 4

دکتر رضوی مدیر کل دفتر رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت نیز در این برنامه گفت: ما باید سعی کنیم که دانشجوی پزشکی را در شش سال دروس عمومی اش به بهترین وجه تربیت کنیم. اخلاقیات پزشکی کاملا در کنار مسایل دیگری است. شما نمی توانید بگویید که یک دانشجو را شش ماه بفرستید تا اخلاق یاد بگیرد. بلکه اخلاق پزشکی متاثر از اخلاق در جامعه است.

مشروح این برنامه را در ویدئوی زیر مشاهده کنید :

دانلود

خبرهای مرتبط :

نبض دانشجو/ آخرین توصیه ها به کنکوری های 1395

نبض/ سند سلامت جوانان در بوته نقد کارشناسان

نبض/ بررسی طرح تاسیس داروخانه های گیاهی

نبض/اقتصاد سلامت، چالش ها و راهکارهای بهبود

نبض/ چالش های پیش روی سالمندان زیر ذره بین