کشف 6 تن چوب تاغ قاچاق در سمنان

کشف 6 تن چوب تاغ قاچاق در سمنان

سیب موز: کشف 6 تن چوب تاغ قاچاق در سمنان

سیب موز سرهنگ محمداسماعیل حداد دباغی در گفت وگو با ایرنا افزود: با هماهنگی ماموران انتظامی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، گزارشی از فعالیت های غیرقانونی یک شهروند سمنانی در تخریب درخت های کویری تاغ و قاچاق آن دریافت شد.

وی، به تشکیل تیم مجرب پلیس آگاهی و بررسی موضوع اشاره و خاطرنشان کرد: با اقدام سریع ماموران انتظامی و با هماهنگی قاضی پرونده، مخفیگاه متهم شناسایی و بازدید شد.

به گزارش سیب موز سرهنگ حداد دباغی ادامه داد: از این مخفیگاه در اطراف شهر سمنان حدود چهار تن چوب تاغ به ارزش 400 میلیون ریال کشف شد.

وی همچنین از کشف یک محموله 2 تنی دیگر چوب تاغ توسط ماموران انتظامی شهرستان شاهرود خبر داد و گفت: این محموله قاچاق به ارزش 200 میلیون ریال، از سه قاچاقچی به دست آمد.

رئیس پلیس آگاهی استان سمنان با اشاره به تحویل چوب های قاچاق کشف شده به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان و ارسال پرونده و متهمان به دادسرا گفت: برآورد شده است، این قاچاقچیان با تخریب جنگل های کویری 2 میلیارد ریال خسارت به منابع طبیعی وارد کردند.

وی افزود: حدود 10 تن چوب درختچه تاغ از ابتدای سال 95 تاکنون درقالب 11 فقره پرونده در استان کشف شده است.

درختچه تاغ، پوشش گیاهی مناطق کویری و بیابانی است و نقش مهمی در پیشگیری از بیابانزایی و روند پیشروی مناطق بیابانی به مناطق مسکونی حاشیه کویر دارد که به خاطر تولید زغال از این چوب، مورد دستبرد سودجویان قرار می گیرد.

درختچه تاغ، مقاومت بی نظیری در برابر کم آبی و باد شدید دارد.

استان سمنان با وسعت 9.7 میلیون هکتار 5.2 میلیون هکتار بیابان و حدود 470 هزار هکتار مناطق بحرانی فرسایش بادی و بیابانی دارد که برای مقابله با افزایش این میزان، سالانه در حدود سه هزار هکتار تاغ کاری در این مناطق انجام می شود.

7341/6103