خواص شربت های سنتی ایرانی (2)

سیب موز در مطلب خواص شربت های سنتی ایرانی (1)، با معرفی عرقیجات پر مصرف در شربت های ایرانی، به معرفی مجموعه ای از شربت های سنتی و دستور تهیه آن ها پرداختیم. بخش تغذیه و آشپزی سیب موز

خواص شربت های سنتی ایرانی (2)

سیب موز:

خواص شربت های سنتی ایرانی (2)

در این مطلب ضمن معرفی خواص عسل، مجموعه ای از نوشیدنی های سنتی که حاوی عسل هستند را معرفی می کنیم. خواص عسل - بهترین نوع عسل نوع سرخ رنگ، غلیظ، شفاف، خوش بو و خوش طعم و بدون موم است. - عسل هر چه کهنه تر باشد طبع آن گرم تر است. عسل برای افراد بلغمی مزاج مفید است. - عسل در درمان و پیشگیری از انسداد عروقی، سنگ های کلیه و کیسه صفرا، بیماری های مجاری ادراری و ... مفید است. شربت 6 _ عسل با خاکشیر  خواص: این نوشیدنی با طبیعت گرم و تر خود در روزهای پرکار تابستان و یا مدتی بعد از افطار، بسیار خنک کننده است. مواد لازم:

آب: یک لیوان

عسل: یک قاشق غذاخوری

خاکشیر: یک قاشق مرباخوری

آب لیموترش تازه: یک قاشق مرباخوری روش تهیه: خاکشیر را می شوییم تا ناخالصی هایش گرفته شود، در ظرفی عسل را با مقداری آب ولرم حل کرده، سپس خاکشیر شسته شده، عسل و آب لیموترش را با آب خنک ترکیب می کنیم. شربت 7 _ لیموترش و عسل خواص: این شربت طبیعت معتدلی دارد. لیموترش تازه دارای ویتامین ث زیادی است و اگر افراد دارای کم خونی همراه غذاهای با پروتئین گیاهی خود مثل سویا و حبوبات و ... از لیموترش تازه یا به عنوان نوشیدنی همراه غذا از این شربت استفاده کنند، در جذب بیشتر آهن غذا بسیار مفید خواهد بود. مواد لازم:

آب: یک لیوان

عسل: یک قاشق غذاخوری

آب لیموترش تازه: یک و یک دوم قاشق غذاخوری روش تهیه: عسل را در آب لیموترش حل کرده و سپس آب را نیز به آن اضافه می کنیم. در روزهای گرم برای کاهش عطش و تشنگی به این شربت می توان یک قاشق غذاخوری خیار رنده شده هم اضافه کرد. در این صورت این شربت ملین خواهد بود و برای کبد و کلیه مفید است. شربت 8 _ لیمو ترش و زعفران وعسل خواص: این شربت با طبیعت گرم و تر خود، ضد افسردگی است و به عنوان تقویت کننده سیستم دفاعی بدن، تقویت کننده عمومی و تقویت کننده امور جنسی کاربرد دارد. مواد لازم:

آب: یک لیوان

عسل: یک قاشق غذاخوری

زعفران آب شده: به میزان لازم

آب لیموترش تازه: سه قاشق غذاخوری روش تهیه: عسل را در کمی آب ولرم حل کرده، سپس زعفران دم شده و آب لیموترش تازه را نیز به آن اضافه می کنیم. شربت 9 _ سرکه انگبین خواص: این شربت با طبیعت گرم و تر خود برای کبد و کلیه مفید است. مواد لازم:

عسل: سه پیمانه

سرکه انگور: یک پیمانه

عرق نعناع: یک پیمانه روش تهیه: تمام مواد را با هم در ظرفی ریخته و به هم می زنیم تا با هم ترکیب شوند و با حرارت بسیار کم و ملایم حدود 2 الی 3 ساعت می پزیم تا قوام بیاید و کمی غلیظ شود. وقتی شربت آماده شد، اجازه می دهیم خنک شود و در ظرف مورد نظر می ریزیم. با اضافه کردن 1 قاشق غذاخوری خیار رنده شده به آب و 3 قاشق غذاخوری شربت سرکه انگبین می توان از خواص ملینی و ضد صفرا بودن این ترکیب بهره برد. هم چنین شربت سرکه انگبین و خیار با طبیعت معتدلش، برای کبد و کلیه نیز مفید است و به عنوان تصفیه کننده خون و تعدیل کننده حرارت بدن کاربرد دارد. شربت 10 _ عسل با تخم شربتی مواد لازم:

آب: یک لیوان

عسل: یک قاشق غذاخوری

تخم شربتی: یک قاشق مرباخوری روش تهیه: تخم شربتی را شسته، عسل را با مقداری آب ولرم حل کرده، بعد تخم شربتی و عسل را با آب ترکیب می کنیم. اندکی زمان لازم است تا تخم شربتی لعاب بیندازد. کمی بیشتر راجع به تخم شربتی بدانیم: تخم شربتی در حقیقت دانه های گیاه ریحان است که چون دارای ترکیبات لعاب دار است به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می شود.  لعاب این دانه ها پس از جذب آب به صورت ژله ای درمی آیند و چون در خود آب ذخیره می کنند برای رفع عطش مورد استفاده قرار می گیرند. البته چون این حالت ژلاتینی حاوی آب زیادی است، می توانند انسان را تا مدت ها سیر نگه دارد و از این خاصیت به عنوان کاهش دهنده اشتها و لاغری استفاده می شود. تخم شربتی دارای مقادیر زیادی فیبر، پروتئین، امگا 6 و امگا 3، آنتی اکسیدان، کلسیم، پتاسیم، منیزم و آهن است. به کاهش فشار خون و قند خون کمک می کند. اگر شما تخم شربتی را با غذای خود بنوشید، خاصیت ژله بودن آن، باعث می شود که مواد نشاسته ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد کنند و به این ترتیب شما به طور تدریجی انرژی متعادل در طول روز خواهید داشت. توجه داشته باشید که این دانه های ریز حاوی گلوتن هستند و اگر شما عدم تحمل به گلوتن دارید نباید این ترکیب را مصرف کنید.

تخم شربتی همچنین باعث کاهش فشارخون می شود ولی بهتر است در مصرف سالمندانی که داروی ضدفشار مصرف می کنند، ملاحظاتی داشته باشیم.

مصرف این دانه ها برای افرادی که داروهای ضد انعقاد می خورند نیز توصیه نمی شود. آوای سلامتی

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید سیب موز نیست .

خواص شربت های سنتی ایرانی (2) 2

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره سیب موز مراجعه نمایید .