ساخت رآکتور هسته ای مدرن بوشهر در 10سال آینده

سیب موز ساخت این دو واحد در بازه زمانی 10 ساله در چارچوب مقررات نظام ایمنی هسته ای کشور انجام می شود.

ساخت رآکتور هسته ای مدرن بوشهر در ۱۰سال آینده

سیب موز: ساخت رآکتور هسته ای مدرن بوشهر در 10سال آینده به گزارش خبرنگار پارسینه، دکتر علی اکبر صالحی صبح شنبه در سخنانی به مناسبت کلنگ زنی دو واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر افزود: در آستانه عید سعید قربان مراسم ساخت دو واحد جدید نیروگاهی در ساختگاه بوشهر با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار می شود.او نقش و توجه اسحاق جهانگیری در پیشبرد تفاهمات مربوط به ساخت این دو واحد جدید را قابل تامل دانست.صالحی هم چنین از تلاش های وزارت خارجه و محمدجواد ظریف قدردانی کرد که با اجرای برجام مسیر کار برای اجرای این پروژه را هموار کرد.

به گزارش سیب موز وی گفت که ساخت این دو واحد در بازه زمانی 10 ساله در چارچوب مقررات نظام ایمنی هسته ای کشور انجام می شود.

معاون رییس جمهور گفت: ساخت این دو واحد پاسخ شفافی است به کسانی که می گویند صنعت هسته ای با کندی، رکود و توقف مواجه شده است. اجرای این پروزه نشان از نشاط این صنعت است و این پروژه جز با زیرساخت های غنی سازی و اکتشاف و استخراج و و نیروی متخصص امکان پذیر نیست. همان طور که رییس جمهور گفته اند هم باید صنعت هسته ای پایدار و پیشرفت داشته باشیم و هم با دنیا رویکردی مبتنی بر تعامل سازنده توام با حفظ حاکمیت ملی داشته باشیم.

صالحی تصریح کرد: با کشورهای دیگر هم برای همکاری هسته ای در حال مذاکره هستیم که در صورت تکمیل مذاکرات اعلام خواهند شد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت این دو واحد در چارچوب قرارداد پادمانی با آژانس و در چارچوب ان.پی.تی با اهداف مشخص پیش خواهد رفت.او ادامه داد: این قرارداد بر اساس سه سند تحت عنوان های قرارداد، پروتکل و یادداشت تفاهم در سال 1393 دذ مسکو امضا شد که نویدبخش ورود کشور به مرحله جدید و همکاری صلح آمیز هسته ای با روس هاست. هم چنین ما با روس ها در زمینه تولید مشترک سوخت و ایزوتوپ های پایدار همکاری خواهیم داشت.صالحی تاکید کرد که این دو واحد جدید بر اساس بالاترین استاندارهای ایمنی و فن آوری روز دنیا ساخته خواهند شد تا ضمن تولید انرژی از این طریق در حفظ و تامین منابع طبیعی کمک کنیم. با ساخت این دو واحد حدود 22 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی و از ورود 14 میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری می کند. ان شاءلله در کنار این واحدها، تاسیسات آب شیرین کن که قادر است 200 هزار مترمکعب آب را شیرین کند با همکاری وزارت نیرو ساخته خواهد شد.

رییس سازمان انرژی اتمی هم چنین از تصمیمات جدید چهارشنبه هفته گذشته برای حل مشکلات دو روستای نزدیک به ساختگاه بوشهر هلیله و بندرگاه خبر داد.

صالحی در پایان از زحمات و تلاش های رییسان سازمان انرژی اتمی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی آقایان اعتماد، سحابی، امرالهی، آقازاده و عباسی قدردانی کرد.

ساخت رآکتور هسته ای مدرن بوشهر در ۱۰سال آینده 2

برچسب ها: برجام ، راکتور ، بوشهر ، انرژی اتمی بازگشت به صفحه نخست