عارف: در انتخابات از هویت خود عبور کردیم

سیب موز عارف: در انتخابات از هویت خود عبور کردیم

اوضاع مدعیان اصلاح طلبی پس از انتخابات مجلس رو به آشفتگی شدید گذاشته است، چنان که عارف می گوید در انتخابات از هویت خود عبور کردیم و علی صوفی مدعی است «اصلاح طلبان خود را ارزان نفروشند»!

کیهان: محمدرضا  عارف، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان که در جمع نمایندگان استانی این شورا صحبت می کرد، «تعصب به هویت» را مسئله مهم در جریان اصلاح طلب دانست و تاکید کرد در برخی مواقع ترجیح منافع ملی بر منافع جریانی به ویژه در جریان انتخابات مجلس دهم و به خاطر رد صلاحیت ها باعث شد از هویت خودمان خوب دفاع نکنیم و گاها از آن عبور کنیم. به گزارش سیب موز

همزمان علی صوفی عضو شورای سیاستگذاری  اصلاح طلبان به روزنامه وقایع اتفاقیه گفت: اصلاح طلبان خودشان را ارزان نفروشند(!) آنهایی که به خاطر ترس از رد صلاحیت از فراکسیون امید جدا شوند مورد حمایت اصلاح طلبان نخواهند بود.

وی درباره جدایی برخی اعضای فراکسیون امید و پیوستن به فراکسیون اعتدال گفت: ما با وضعیت رد صلاحیت ها، کاندیدایی که بتوانیم به عنوان کاندیدای اصلاح طلب معرفی کنیم، نداشتیم؛ برای مثال  در تهران سه یا چهار نفر بیشتر نداشتیم و در شهرستان ها خیلی کم کسانی پیدا می شدند که بشود آنها را به صحنه انتخابات وارد کرد. بنابراین انتخابات از حالت رقابتی خارج شد و حالت مبارزاتی گرفت اما شورای عالی سیاست گذاری  تصمیم گرفت هر طور شده وارد صحنه بماند و در این حالت ما سعی کردیم مبارزه را به مبارزه لیست ها بکشانیم اما افراد مبارزه نداشتیم. افراد مبارز باید آرمان، ایمان، شجاعت، بینش و از خودگذشتگی داشته باشند، اما ما این افراد را نداشتیم و فقط سعی مان این بود که لیست ببندیم و این کار را هم کردیم؛ لیستی بستیم که در آن افراد شناخته شده نبودند، ما استراتژی تشکیل مجلس اصلاح طلب را کنار گذاشتیم و به دنبال کنار زدن مجلس تندرو بودیم و به همین دلیل حتی از اصول گرایان معتدل هم حمایت کردیم. هر چند می دانستیم این لیست، لیست شکننده ای خواهد بود. به همین خاطر شکننده بودن و البته همین ترس از رد صلاحیت هاست که اکنون شاهد میثاق شکنی عده ای از اعضای لیست امید هستیم.

وی در پاسخ این سؤال که «به دلیل همین شکنندگی است که حالا بعضی از چهره های فراکسیون امید به فراکسیون مستقلان پیوسته اند؟» می گوید:

ما از این افرادی که این گونه عمل کرده اند بیش از این هم انتظار نداریم؛ این افراد، افراد مبارزی نیستند. آنها وارد صحنه شدند و با قرار گرفتن در لیست امید شانس آوردند و مردم هم به آنها رأی دادند و اگر در لیست قرار نمی گرفتند به هیچ وجه رأی نمی آوردند و خودشان هم این موضوع را می دانند وجه غیرمبارز بودن و غیرسیاسی بودن خیلی از این چهره ها غالب است و حتی شروع به معامله کردن می کنند.

اگر این افراد، افراد مبارزی نیستند و به خاطر ترس، فراکسیون امید را ترک کرده اند، قطعا در دور بعد مورد استقبال مردم قرار نخواهند گرفت؛ این طور نیست؟

قطعا این اتفاق خواهد افتاد. البته ما از این تجربه در دور های آینده استقبال خواهیم کرد و این قدر باز عمل نخواهیم کرد.

فکر نمی کنید گنجاندن افراد اصول گرا در لیست امید موجب یک سری مبارزات و معاملات سیاسی در فراکسیون شد؟

بله، ما کسانی مانند لاریجانی، بهروز نعمتی و کاظم جلالی را وارد لیست امید کردیم تا بتوانیم چهره های دیگر را از میدان به در کنیم ولی حضور همین افراد اصولگرا در لیست امید که تجربه کاری لازم را داشتند در مقابل دیگر اعضای لیست که نه ابراز قدرت داشت و نه تجربه کار سیاسی، موجب شد یک سری معاملات صورت بگیرد و ما هم انتظار پیروزی نداشته باشیم، اما توانستیم شکل مجلس را تغییر دهیم با اینکه هیچگاه نخواستیم و نمی توانستیم حتی در رجزخوانی ها هم دم از مجلس اصلاح طلب بزنیم.

عارف: در انتخابات از هویت خود عبور کردیم

سیب موز: عارف: در انتخابات از هویت خود عبور کردیم