دلمه برگ مو

در این پست از سایت سیب موز به شما طریقه ی درست کردن دلمه برگ مو را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

دلمه برگ مو

دلمه برگ مو قالبی

مواد لازم دلمه برگ مو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برگ مو

به مقدار لازم

100 گرم / 60 کالری

گوشت چرخ کرده

300 گرم

100 گرم / 240 کالری

برنج

یک پیمانه

100 گرم / 360 کالری

سبزی دلمه

( گشنیز، جعفری، نعناع و ترخون) به یک نسبت با گشنیز کمی بیشتر 300 گرم

نامشخص

بیاز

متوسط دو عدد

100 گرم / 36 کالری

لپه

یک پیمانه

100 گرم / 359 کالری

نمک

100 گرم / 0 کالری

مواد لازم چاشنی دلمه :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

آب

یک پیمانه

100 گرم / 0 کالری

سرکه

نصف پیمانه

100 گرم / 22 کالری

شکر

یک قاشق غذا خوری

100 گرم / 400 کالری

نمک

به مقدار کم

100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه دلمه برگ مو :

باید لپه و برنج رو از قبل خیس بدیم. پیازهارو نگینی خرد میکنیم و در مقداری روغن به همراه زردچوب تفت میدیم. کمی که سبک سد و رنگش طلایی شد گوشت و رو اضافه میکنیم و روی حرارت ملایم تفتش میدیم. برنج و لپه ها رو هم نیم پز میکنیم.

به گوشت در حال تفت اضافه میکنیم. فقط حواستون باشه که تا حد زیادی پخته باشه.بعد هم سبزی رو اضافه میکنیم و اگر دوست داشتین یه قاشق رب گوجه هم اضافه کنین. اگر زرشک دوست داشته باشین میتونین به مواد، زرشک هم اضافه کنین و تت بدین.

نمک هم یادتون نره. مواد داخل دلمه ما آماده اس. مواد رو داخل برگها بپیچین و به پشت در قابلمه بچینید. دلمه هارو کیپ هم بچینین و چاشنی رو روش بریزین. حواستون باشه که چاشنی خیلی کم هست.

در حدی که انتهای قابلمه رو پر کنه و در واقع دلمه ها باید با بخار چاشنی پخته بشن. در قابلمه رو بگذارید و نیم تا یک ساعتی روی حرارت ملایم باشه تا بپزه.

دلمه برگ مو 2

دلمه برگ مو قالبی

روش دوم :

مواد لازم دلمه برگ مو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

سبزی مخصوص دلمه

( نعنا.مرزه.ترخون.پیازچه.شوید.جعفری ) 200 گرم

نامشخص

برنج

2 لیوان

100 گرم / 360 کالری

ماست

2 لیوان

100 گرم / 55 کالری

لپه باقلا

100 گرم

نامشخص

برگ انگور

به مقدار لازم

نامشخص

گوشت چرخ شده

200 گرم

100 گرم / 174 کالری

پیاز

1 عدد

100 گرم / 5 کالری

روغن

به مقدار لازم

100 گرم / 900 کالری

نمک , فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه دلمه برگ مو :

برنج را نیم ساعت درون اب خیس دهید و پس از این مدت زمان برنج را با چند لیوان اب و کمی نمک بپزید و همانند برنج ابکش اماده و ابکشی کنید ( وقتی دانه برنج را میان انگشتان دست میفشارید باید دورش نرم و مغزش کمی خام باشد ).

پیاز را ریز کرده و با کمی نمک و فلفل در روغن تفت دهید سپس گوشت چرخ کرده را اضافه نمائید و مجدد تفت دهید تا رنگ گوشت ها تغییر کند سپس بگذارید سرد شود.لپه باقلا را کمی بپزید تا نیم پز شود ؛ سبزی ها را نیز شسته و چرخ نمائید یا ریز خرد کنید.

وقتی مواد گوشتی خوب سرد شدند سبزی های خرد شده ، ماست ، لپه باقلا پخته و برنج ابکش شده را اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید.برگ موها را بشوئید ؛ برگ مو را به پشت کف دست تان قرار دهید ( مواد داخل قسمت پشت برگ ریخته میشود ).

درون هر برگ مو را یک قاشق یا بیشتر از مخلوط مواد بریزید و ارام بپیچید تا مواد خوب مخفی شوند ، تمام دلمه ها را به همین صورت اماده کنید.کف قابلمه ای مناسب را کمی چرب کنید و برگ موها را کف قابلمه به ارامی قرار دهید.

کاسه یا بشقاب کوچکی را روی دلمه ها قرار دهید تا در زمان پخت برگ ها از هم باز نشوند ( البته نباید زیاد سنگین باشد تا به دلمه ها فشاری وارد نشود ).

پس از چیدن دلمه ها حدود 2 لیوان اب و چند قاشق روغن به قابلمه اضافه کنید ، حرارت را زیاد کنید و وقتی اب شروع به تبخیر کرد حرارت را ملایم کنید تا دلمه ها با حرارت ملایم پخته و نرم شوند.

نکته ها : در صورتی که سبزی تازه در دسترس نبود از سبزی خشک هم میتوانید استفاده کنید ، در صورت تمایل میتوانید بجای لپه باقلا از لپه قیمه ای استفاده کنید که در اینصورت باید لپه را از شب قبل خیس کنید تا نرم شود.

خواص مرزه :

کاهش چربی خون

یک طرح تحقیقاتی که در آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی لرستان به مدت یک سال انجام شد، نشان داده است که گیاه "مرزه" با نام علمی "ساتوریا خوزستانیکا" اگر درست مصرف شود، مانند داروهای شیمیایی میزان چربی خون را در بدن انسان کاهش می دهد.لازم است پژوهشگران گیاه را پس از تبدیل به پودر، به شکل کپسول خوراکی درآورند تا برای کنترل چربی خون افراد بیمار از آن استفاده کنند.

اختصاصی سیب موز