سه هکتار از اراضی منطقه شکار ممنوع کلیلاق تربت جام در آتش سوخت

سه هکتار از اراضی منطقه شکار ممنوع کلیلاق تربت جام در آتش سوخت

سیب موز: سه هکتار از اراضی منطقه شکار ممنوع کلیلاق تربت جام در آتش سوخت

سیب موز به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، جواد دامن پاک افزود: حسب گزارش مردمی مبنی بر وقوع یک فقره آتش سوزی در ارتفاعات خاکشور تنگل بیدستان واقع در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کلیلاق شهرستان تربت جام، مأموران یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی به همراه کارکنان جهادکشاورزی و افراد محلی با طی حدود سه کیلومتر پیاده روی در ارتفاعات خود را به محل آتش سوزی رساندند.

وی اظهار کرد: آنان با امکانات موجود از قبیل بیل و آتش کوب پس از چهار ساعت تلاش موفق به مهار و جلوگیری از گسترش آتش به سایر درختان اورس منطقه شدند.

به گزارش سیب موز وی گفت: در این آتش سوزی حدود سه هکتار از مراتع و حدود 50 اصله درخت اورس، 100 اصله درختچه زرشک و تعداد زیادی گون در آتش سوخت و تحقیقات برای شناسایی فرد یا افراد خاطی در حال انجام است.

منطقه شکار ممنوع کلیلاق به وسعت 41 هزار و 73 هکتار در حوزه سه شهرستان فریمان، زاوه و تربت جام قرار دارد.

حضور گونه های ارزشمند همچون قوچ و میش، کل و بز، پلنگ و نیز تراکم پوشش گیاهی از درختان کهنسال اورس، گواهی بر توان غنی منطقه است که محلی برای زیست ذخایر ارزشمند ژنتیکی و تنوع مطلوب زیستی به شمار می رود.

این منطقه در 25 کیلومتری شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی واقع است.

کوه کلیلاق با ارتفاع 2942 متر از قلل مرتفع منطقه و بلندترین نقطه منطقه شکار ممنوع کلیلاق به حساب می آید و در این منطقه درخچه های زیربار (زرشک کوهی) به وفور قابل مشاهده است.

هم اکنون 21 درصد مساحت معادل دو و نیم میلیون هکتار استان خراسان رضوی که 118 هزار و 851 کیلومتر مربع است در قالب 42 منطقه، زیر پوشش حفاظتی محیط زیست قرار دارد.

حدود 80 گونه پستاندار، 287 گونه پرنده، دو گونه دو زیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در خراسان رضوی زیست می کنند.

7496 / 6053/1042