فریب کلاهبرداری اینترنتی به بهانه جمع آوری فطریه را نخورید

فریب کلاهبرداری اینترنتی به بهانه جمع آوری فطریه را نخورید

سیب موز: فریب کلاهبرداری اینترنتی به بهانه جمع آوری فطریه را نخورید

سیب موز به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان گفت: در این روزها شاهد حجم عظیم تبلیغات جمع آوری فطریه و کفاره روزه از سوی انجمن ها و موسسات خیرخواهانه هستیم که در سایت ها و شبکه های اجتماعی خود نمایی می کنند.

وی بسیاری از این تبلیغات را کذب دانست و به روزه داران توصیه کرد در پرداخت فطریه و کفاره روزه خود مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران فضای سایبری نیفتند.

به گزارش سیب موز به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا،وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته شاهد سایت های جعلی جمع آوری فطریه و کفاره روز تحت عناوین موسسات و انجمن های خیریه بودیم، افزود: بسیاری از این سایت ها به صورت آنی برای اهداف مجرمانه بارگذاری و بعد از جمع آوری فطریه و کفاره از دور، خارج می شوند.

سرهنگ آذردرخش به شهروندان و کاربرانی که قصد دارند فطریه و کفاره روز خود را از طریق فضای سایبر یا تلفن بانک پرداخت کنند، توصیه کرد: این افراد می توانند فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق شرکت ها و موسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه های جمعی، شماره حساب های رسمی خود را اعلام می کنند اقدام کنند و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب های نامعتبر، شخصی و سایت های ناشناس خودداری کنند.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته شاهد فعالیت سایت هایی بودیم که کاربران را به صفحات فیشینگ (سایت های جعلی برای بدست آوردن اطلاعاتی مثل رمز عبور و حساب بانکی ) راهنمایی می کردند، لذا روزه داران مراقب باشند تا در عملیات های بانکی پرداخت در دام سایت های فیشینگ نیفتند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: امسال حجم تبلیغات در این خصوص در شبکه های اجتماعی بسیار بالاست و حتی در پیام های ارسالی خصوصی برای کاربران از خانواده های نیازمندی عکس و فیلم منتشر شده است که واقعیت ندارند.

آذردرخش گفت: شهروندان و کاربران قبل از پرداخت فطریه خود به صورت مجازی از اصالت و صحت موسسه یا خیریه مطمئن شوند و در صورت هر گونه شک و شبهه در اصالت این سایت ها از پرداخت فطریه و کفاره روزه خود به شماره حساب های این سایت ها خودداری کنند.

وی از ارگان ها و نهادهای ذیربط خواست در خصوص موسسات و انجمن های خیریه که مجوز فعالیت دارند و همچنین نحوه جمع آوری فطریه و کمک های مردمی این موسسات از طریق مبادی قانونی اطلاع رسانی کنند.

آذردرخش خواستار همراهی و همکاری کاربران و شهروندان برای شناسایی سایت های جعلی و تقلبی موسسات و انجمن های خیریه شد و از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی اطلاع دهند.

اجتمام(1)9105**1776