زنگ خطر برای تعطیلی کارخانجات به صدا درآمد/ مثبت شدن تراز تجاری در ایران نشان دهنده موفقیت دولت نیست

زنگ خطر برای تعطیلی کارخانجات به صدا درآمد/ مثبت شدن تراز تجاری در ایران نشان ده

سیب موز: زنگ خطر برای تعطیلی کارخانجات به صدا درآمد/ مثبت شدن تراز تجاری در ایران نشان دهنده موفقیت دولت نیست سیب موز > گروه اقتصاد «تیتریک»،بابک افقهی معاون وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت در خصوص بدعت آماری جدید گمرک در بیان آمار صادرات غیر نفتی اظهار کرد: آمار صادرات میعانات گازی همواره جز آمار صادرات غیر نفتی محاسبه می شود. یکی از اتهاماتی به دولت قبل زده می شد، این بود شما بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی را بر پایه محصولی گذاشتید که پایه اصلی آن نفت است!

وی افزود: آن زمان تصمیمی که کمیته فنی شورای عالی صادرات در خصوص محاسبه آمار میعانات گازی گرفت به دلیل ارزش افزوده ای که در صادرات میعانات گازی ایجاد می شد، تا همین امسال هم در گزارشات دولت صادرات میعانات گازی جز صادرات غیر نفتی حساب می شد.

به گزارش سیب موز معاون وزیر سابق صنعت گفت: طی سالهای گذشته تمام آمارهای مقایسه ای که وجود داشت براساس آمار صادرات غیر نفتی با میعانات گازی و بدون میعانات گازی بود و ما همیشه دو نوع آمار را منتشر می کردیم . صادرات غیر نفتی با میعانات گازی و صادرات غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی.

افقهی با اشاره به حذف ناگهانی میعانات گازی از آمار تجارت خارجی با توجه به افت 35 درصدی صادرات این محصول به «نسیم آنلاین» اظهار کرد: بهتر است گمرک آمار صادرات غیر نفتی با میعانات گازی را هم منتشر کند، زیرا مشخص می شود که جهش در صادرات غیر نفتی و مثبت شدن تراز تجاری با احتساب میعانات گازی بوده است و یا بدون احتساب میعانات گازی.

وی خاطرنشان کرد: در تحلیل وضعیت تجارت خارجی با صرف بیان اعداد و ارقام نمی توان نتیجه درستی گرفت. ما باید تحلیلی که می کنیم براساس نوع کالاهای وارداتی به کشور باشد. اگر کاهش واردات بر اثر کاهش واردات کالاهای مصرفی باشد پدیده مبارکی است.

افقهی افزود: اما اگر ما در واردات کالاهای سرمایه ای  و واسطه ای کاهش داشته باشیم، نشان دهنده این است که تولید وضعیت مناسبی ندارد و وارداتی که جز نهاده های تولید محسوب می شود و واردات کالاهایی که باید به حوزه تولید وارد شود کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مورد دوم بر اقتصاد کشور حاکم است که یکی از نشانه های اصلی گسترش رکود در اقتصاد کشور است. دولت به جای افتخار به مثبت شدن تراز تجاری یک تجزیه و تحلیل کالایی از روند واردات و صادرات منتشر کند. دولتمردان با تجزیه و تحلیل آماری نشان دهند که در چه کالاهایی صادرات بیشتر و در چه کالاهایی واردات کمتری داشتیم.

افقهی گفت: آن زمان می توان تجزیه و تحلیل درست تری داشت، در غیر اینصورت مقایسه اعداد با هم چیزی را اثبات نمی کند. بررسی ها نشان می دهد که 60 درصد از 20 کشور صنعتی برتر جهان تراز تجاری مثبت ندارند. حتی در آلمان و آمریکا هم وارداتشان از صادراتشان فزونی گرفته است. بنابراین مثبت شدن تراز تجاری در ایران نشان دهنده موفقیت دولت نیست.

وی بیان کرد: وقتی صنعت شما در حال رشد است و شما یک کشور مولد هستید که واردات نهادهای تولید شما انقدر زیاد است که تبدیل به صادرات با ارزش افزوده بیشتر می شود و بخشی از آن در داخل مصرف می شود، آن زمان می توانید در خصوص تراز بازرگانی مطلوب صحبت کنید.

رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: در دنیا مثبت شدن تراز تجاری یک شاخص اقتصادی مطلوب نیست. تجزیه و تحلیلها باید مبتنی بر کفیت واردات و صادرات باشد.

نسیم

بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی