آش سماق ( غذای محلی استان اصفهان )

در این پست از سایت سیب موز به شما طریقه ی درست کردن آش سماق را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آش سماق ( غذای محلی استان اصفهان )

دستور پخت آش سماق

مواد لازم آش سماق :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

آرد برنج یا برنج خرد کرده

دویست گرم

100 گرم / 366 کالری

سماق خشک

نیم کیلو

نامشخص

گوشت چرخ کرده

250 گرم

100 گرم / 225 کالری

سبزی

تره، جعفری، ترخون، گشنیز و کمی نعناع یک کیلو

نامشخص

روغن

دویست گرم

100 گرم / 900 کالری

طرز تهیه آش سماق :

*. سیب موز : اگر آش سماق را با آرد بپزیم، زود پخته می شود ولی اگر خرده برنج باشد باید اول برنج را بار کنیم. برنج که پخته شد سبزی را که قبلا شسته و خرد کرده ایم در آن می ریزیم. هرچه سبزی ریزتر باشد آش خوشمزه تر می شود.

*. سپس جداگانه گوشت را نمک و فلفل زده و خوب مخلوط کرده و از آنها به اندازه یک گردو درست می کنیم و سپس در روغن، سرخ کرده و داخل آش می ریزیم. وقتی که کوفته ها پخته شد، سماق را تمیز کرده، می شوییم و در آب خیس می کنیم.

*. سماق باید یک ساعتی در آب بماند. سپس آن را از صافی پارچه ای رد کرده و فشار می دهیم و آب سماق را که قرمز خوشرنگی است می گیریم. آب سماق را در آش ریخته و پیازی را که داشتیم نیز خرد کرده، سرخ می کنیم.

*. مقداری از آن را در آش ریخته و کمی برای روی آن نگه می داریم. آش را در ظرف ریخته و روی آن را با نعناع و پیاز داغ تزیین می کنیم. باید توجه داشته باشیم که اگر این آش را در ظرف آلومینیومی یا لعابی بپزیم بسیار خوشرنگ می شود.

خواص سماق :

*. تاثیر سماق در مهار ویروس هپاتیتB مصرف سماق میتواند موجب مهارویروس هپاتیتB در بدن شود. نتایج پژوهش محققان نشان داد عصاره آبی سماق موجب مهار تکثیر ویروس هپاتیت B می شود. عفونت ویروسی هپاتیت B می تواند باعث هپاتیت حاد و مزمن، سیروز کبدی و کارسینوما کبدی HCC در انسان شود. سماق خواص گندزدایی و ضد عفونی کننده و ضد میکروب داشته و بعنوان ماده ضد میکروب و عفونت در غذاها و ادویه جهت محافظ از آنها در برابر کرم زدگی و عفونت می باشد.

اختصاصی سیب موز