ایران دوباره بازار روسیه را باخت

ایران دوباره بازار روسیه را باخت

سیب موز: ایران دوباره بازار روسیه را باخت سیب موز >

نامه اردوغان بالاخره کار خود را کرد و روسیه، تحریم های خود علیه ترکیه را لغو کرد. اکنون باز هم ترکیه رقیب سرسخت ایران در بازار روسیه است و فرصت طلایی در غیاب این رقیب قدر، باز هم از دست رفت.

با نامه ای که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نوشت، بار دیگر این کشور می تواند محصولات تولیدی خود را بدون هیچ دغدغه ای روانه بازارهای روسیه کند. محصولاتی که آنقدر بازار روسیه برایشان ارزشمند بود که تولیدکنندگانشان حتی حاضر بودند پولی را به صادرکنندگان ایرانی بپردازند تا بلکه کالاهای ترک، از طریق ایران به روسیه ارسال شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، این در شرایطی بود که با اوج گیری محدودیت های روسیه بر سر واردات محصولات و مواد غذایی از ترکیه و اروپا، بارها و بارها مقامات روس، اعلام کرده بودند که خواستار افزایش مراودات خود با تجار ایرانی و تامین بخش عمده ای از نیازهای خود از بازار ایران هستند، در حالی که تجار ایرانی هم می دانستند که بازار روسیه یک بازار بسیار پرپتانسیل برای صادرات محصولات غذایی ایرانی است و به همین دلیل، جلسات متعددی برگزار شد تا بتوان، راه را برای صادرات چشمگیر ایران به این کشور باز کرد اما حال بعد از گذشت مدتی، نه تنها ایران نتوانست بازار روسیه را به دست گیرد بلکه اکنون باز هم بازار جذاب این کشور را به ترکیه باخته است.

به گزارش سیب موز

جهانگیری هم گره صادرات به روسیه را حل نکرد

در این میان موانع بر سر راه ورود تجار ایرانی به بازار روسیه آنقدر زیاد بود که دو هفته قبل، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه ای که با صادرکنندگان به روسیه برگزار کرد، قول داد که موانع صادرات ایران با روسیه، حل و فصل شود، این در شرایطی است که هنوز هم اتفاق جدیدی نیفتاده و به خصوص با نامه نگاری اخیر رئیس جمهور ترکیه هم به نظر نمی رسد که دیگر تمایل سابق در میان مقامات روس، برای سپردن بخش عمده ای از بازارشان به دست تجار ایرانی پابرجا باشد.

اسداله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: علیرغم عزم سیاسی مقامات دو کشور ایران و روسیه برای افزایش سطح مبادلات تجاری، متاسفانه این هدف محقق نشده و در دو ماهه ابتدای سال جاری ایران تنها 5٠ میلیون دلار کالا به روسیه صادر کرده در حالی که توافقات مناسبی میان دولت دو کشور برای ارتقای سطح مبادلات انجام پذیرفته است.

وی تصریح کرد: سفر اخیر ولادیمیر پوتین به ایران دستاوردهای خوبی برای بخش تجاری و صادرکنندگان کشور داشته و اکنون تعرفه ورود ده قلم کالای ایرانی به روسیه صفر شده است در حالی که به دلیل مشکلات ساختاری در تجارت ایران، صادرکنندگان نمی توانند از این امتیاز بهره گیرند. در این میان، دولت عزم کرده تا سطح روابط تجاری با روسیه را بالا برد و در این راستا تصمیمات خوبی انجام داده است.

آخرین وضعیت صادرات و واردات میان ایران و روسیه

بر این اساس، آخرین آمارهای گمرک حکایت از این دارد که صادرات ایران به روسیه در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سه ماهه ابتدای سال قبل، به لحاظ وزنی 71.56 درصد کاهش و به لحاظ ارزشی 4 درصد کاهش را تجربه کرده است که نشان می دهد، سیاست های دولت برای تسخیر بازار روسیه از سوی صادرکنندگان ایرانی علیرغم تاکیدات مقامات ارشد دو کشور، چندان رضایت بخش و اثربخش نبوده است.

بر این اساس، میزان صادرات ایران به روسیه در سه ماهه ابتدای سال جاری به لحاظ وزنی 57 میلیون و 805 هزار و 273 کیلوگرم بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل، معادل 203 میلیون و 262 هزار و 846 کیلوگرم بوده است، ضمن اینکه به لحاظ ارزشی صادرات ایران به این کشور در زمان یاد شده، معادل 46 میلیون و 945 هزار و 855 دلار و در مدت مشابه سال قبل 49 میلیون و 137 هزار و 90 دلار بوده است.

همچنین میزان واردات ایران از روسیه نشانگر آن است که واردات از این کشور در سه ماهه ابتدای سال جاری 259 میلیون و 510 هزار و 501 کیلوگرم بوده که ارزشی معادل 539 میلیون و 546 هزار و 241 دلار داشته است که این رقم، تراز منفی تجارت ایران و روسیه را نشان می دهد.

در عین حال، میزان واردات ایران از روسیه در سه ماهه ابتدای سال 94 نیز حکایت از آن دارد که میزان واردات ایران به لحاظ وزنی 331 میلیون و 115 هزار و 532 کیلوگرم معادل 143 میلیون و 137 هزار و 374 دلار بوده است.

به هرحال بعید به نظر می رسد با بازگشت ترکیه به بازار روسیه، ایران بتواند سهم خود را از بازار این کشور بگیرد، البته اگر قرار است این سهم بیشتر شود، باید اقدامات ویژه ای برای بازار این کشور انجام گیرد و دولت پشتیبانی های خود را از صادرکنندگان برای ورود به بازار این کشور افزایش دهد.