هشدار اوباما درباره رشد اقتصاد جهانی

هشدار اوباما درباره رشد اقتصاد جهانی

سیب موز: هشدار اوباما درباره رشد اقتصاد جهانی سیب موز >

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که رای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث "نگرانی های بلند مدت درباره رشد اقتصاد جهانی" می شود.

شبکه خبری بی بی سی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت که خروج انگلیس مانع رشد روند "سرمایه گذاری در بریتانیا یا در اروپا به عنوان یک کل می شود." او از نخست وزیر انگلیس و رهبران اتحادیه اروپا خواست نسبت به یک فرآیند منظم برای خروج انگلیس اطمینان حاصل کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رهبران اتحادیه اروپا بعد از نشست سران اخطار دادند که اگر انگلیس می خواهد دسترسی به بازار یکپارچه اروپا را حفظ کند باید به اصل تردد آزادانه مهاجران احترام بگذارد. رهبران 27 کشور اتحادیه اروپا روز چهارشنبه برای اولین بار بدون حضور انگلیس در بیش از 40 سال دیدار می کردند.

به گزارش سیب موز

اوباما در اجلاس سران آمریکا، کانادا و مکزیک در اوتاوا که با هدف تقویت روابط اقتصادی سه کشور برگزار می شد، صحبت کرد. او گفت که آماده شدن بانک های مرکزی و وزارتخانه های دارایی نشان می دهد که "اقتصاد جهانی در کوتاه مدت پایدار خواهد ماند."

اما او افزود: "فکر می کنم در درازمدت نگرانی های واقعی در زمینه رشد جهانی در صورت تحقق خروج انگلیس وجود دارد و این مانع رشد روند سرمایه گذاری در بریتانیا یا در اروپا به عنوان یک کل می شود. در زمانی که میزان رشد جهانی از قبل ضعیف بوده، این تحول کمکی به شرایط نمی کند."

اوباما همچنین به شدت از تجارت آزاد دفاع کرد و قول داد همچنان برای عملی شدن طرح های ایجاد یک شراکت فرا-اقیانوسیه فشار آورد.

او بدون نام بردن از دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات که با این طرح مخالف است گفت: "در طول تاریخ مان مقاطعی بوده که احساسات ضدمهاجرت مورد استفاده (سیاستمداران) عوام فریب قرار گرفته است اما حدس بزنید چه شد؟ سیر مهاجرت ادامه یافت."

اوباما گفت که پیام اصلی او به انگلیس و آلمان این است: "همه باید نفس تازه کنند. فکر می کنم فرآیندی دشوار و پر از چالش باشد، اما لازم نیست با هول و هراس انجام شود."

او گفت، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان صحبت کرده و می داند مرکل نه علاقه مند به تلافی جویی بلکه اطمینان از خروج کارآمد انگلیس است.

مرکل یکی از رهبران اتحادیه اروپا بود که روز چهارشنبه بار دیگر بر این مساله تاکید کرد که مهاجرت آزادانه شهروندان بخشی اساسی از بازار یکپارچه اتحادیه اروپاست.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس هفته پیش پس از رای مردم کشورش به گزینه خروج انگلیس که برخلاف خواسته او بود، گفت، از نخست وزیری استعفا خواهد داد. در آن همه پرسی هواداران خروج با 52 درصد در مقابل 48 درصد پیروز شدند. کامرون از آن زمان تاکید کرده است که وظیفه مذاکره درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مسئولیت نخست وزیر بعدی خواهد بود. انتظار می رود رهبر تازه تا اکتبر به قدرت رسیده باشد.