پیش بینی تابستانی از بازار اجاره مسکن

پیش بینی تابستانی از بازار اجاره مسکن

سیب موز: پیش بینی تابستانی از بازار اجاره مسکن سیب موز >

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک در مورد پیش بینی خود از وضعیت اجاره بها تا پایان سال گفت: در تابستان امسال پیش بینی می شود اجاره بهای آپارتمان های مسکونی در تهران بین 5 تا 10 درصد افزایش پیدا کند.

بازار اجاره مسکن، معمولا بیشترین تحولاتش در نیمه اول سال و به ویژه در فصل دوم سال یعنی از تیرماه تا پایان شهریورماه رقم می خورد و قاعدتا براساس تعاریف و عرفی که در بازار وجود دارد قیمت اجاره تعریف می شود و اصلی ترین شاخص اجاره بها در تمام دنیا و در کشور ما به دو متغیر قیمت مسکن و تورم عمومی وابسته است. در حال حاضر از یک سو تورم عمومی روند کاهشی خود را طی می کند و از سوی دیگر، قیمت مسکن در ثبات نسبی یا نوسان کمتر از تورم، قرار دارد. این دو متغیر دامنه محدودی برای نوسان نرخ اجاره بها تعیین می کنند به این معنا که نرخ رشد اجاره بها تابعی از نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن خواهد بود.

به گزارش دنیای اقتصاد، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: مبانی تشخیصی ما در اتحادیه صنف مشاوران املاک این بود که در سال جاری با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال 95 نسبت به 94 افزایش نداشت بنابراین افزایش اجاره بها نباید در قیمت ها دیده شود و همین اتفاق هم در کشور رخ داده است و ما افزایش اجاره بها را در سطح کلان در کشور نداشته ایم اما در برخی از بافت های شهرهای بزرگ به ویژه مناطقی که تقاضا بیشتر از عرضه است و متقاضیان بیشتر از عرضه کنندگان هستند که معمولا در برخی از بافت های خاص شهرهای بزرگ است، ما افزایش اجاره بها را داشتیم که سقف آن تا 10 درصد بیشتر نبوده است. در مجموع می توانم بگویم بازار اجاره آرامی را در سال جاری شاهد خواهیم بود. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک افزود: نکته ای که می تواند یک تهدید برای بازار اجاره باشد این است که برخی سوداگری ها و فضای مدیریتی در حوزه اجاره نشینی می تواند امواجی منفی را در جامعه ایجاد کند که امیدواریم با تدبیر جلوی این شایعات گرفته شود. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در ادامه پیش بینی ها درباره وضعیت بازار ملک در فصل جاری با اعلام اینکه بازار معاملات مسکن در فاز پیش رونق قرار دارد و خرید و فروش ها بدون افزایش قیمت، رو به رشد گذاشته است، از احیای انگیزه معاملات و ساخت و ساز در بازار تابستانی ملک خبر داد و گفت: شرایط کلی بازار، مسیر رو به پیشرفت را نشان می دهد و بعید است تا پایان تابستان امسال، علایم چندانی از رکود دیده شود.

به گزارش سیب موز

حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران درباره تغییر مسیر معاملات بازار مسکن در دو ماهه نخست سال جاری و پیش بینی خود برای تابستان امسال گفت: بهار بازار مسکن با رشد مثبت و دو رقمی در معاملات خرید ملک در تهران رقم خورد و بازار با بهار سال 94 کاملا متفاوت بود. اکنون چشم انداز قابل تصور آن است که در 6 ماهه سال 95 وارد دوره تکمیلی پیش رونق خواهیم شد و با این تعریف، فاز اول خروج از رکود مسکن در شش ماهه نخست سال 95 آغاز شده است و امیدواریم در 6 ماهه دوم سال نیز روند معاملات صعودی باشد و معاملات به سطحی برسد که در 6 ماه دوم شاهد بازگشت رونق و رشد حجمی معاملات مسکن باشیم. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک با اعلام افزایش حجم معاملات در سه ماهه نخست سال جاری افزود: در مجموع وضعیت بازار خرید و فروش مسکن با توجه به حجم معاملاتی که در ماه های فروردین، اردیبهشت و خردادماه رخ داده نشان دهنده روند صعودی بوده و به طور حتم، پس از ماه مبارک رمضان شاهد رشد بیشتری در معاملات بازار مسکن خواهیم بود، زیرا طبق روال سال های گذشته و براساس تجربه در ماه رمضان ما فعلا شاهد کاهش نسبی مسکن هستیم ولی بعد از ماه مبارک رمضان افزایش معاملات خرید و اجاره در بازار مسکن چشمگیر خواهد بود.

وی افزود: امیدوارم تا پایان سال، معاملات روند صعودی داشته باشد که البته این صعود به معنای افزایش قیمت مسکن نیست. زیرا قیمت بازار مسکن تا بهار سال 92 به حداکثر قیمت خود رسیده بود و در سال های 92 تا 94 روند کاهشی آن باعث شد قیمت واقعی مسکن دست کم 14 درصد افت کند. بنابراین در مجموع پیش بینی ها نشان دهنده روند عدم افزایش قیمت تا پایان سال جاری است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: به طور قطع تا پایان سال جاری، شاهد افزایش معاملات، افزایش حجم خرید و فروش ها و افزایش انگیزه برای ساخت و ساز خواهیم بود. عقبایی همچنین در مورد سودهای بانکی و تاثیری که می تواند در وضعیت اجاره بها داشته باشد گفت: سودهای بانکی در سال جاری تاثیری در اجاره بها ندارد زیرا عموم موجرین علاقه مند به دریافت اجاره بها هستند و آنهایی که اجاره بها نمی گیرند و پول پیش دریافت می کنند رویکردشان بیشتر رویکرد سرمایه ای در جهت جبران کمبود بهای خرید یا در جهت سرمایه گذاری است و این مسائل است که هدف اصلی موجرین برای اجاره خانه ها به شمار می رود که الزاما ارتباطی به سود بانکی ندارد. به بیان دیگر، بخشی از خریداران ملک به علت آنکه با کسری نقدینگی برای پرداخت به فروشنده روبه رو هستند، بلافاصله بعد از خرید آپارتمان آن را رهن کامل می دهند تا با پول آن، نسبت به تسویه حساب با فروشنده اقدام کنند. این موضوع باعث می شود همواره فایل آپارتمان اجاره ای به شکل رهن کامل در بازار اجاره وجود داشته باشد.

براساس این گزارش، مشاوران املاک و واسطه های بازار معاملات مسکن در شرایط فعلی که خرید و فروش آپارتمان هم نسبت به ماه های قبلی و هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است، معتقدند: کاهش نرخ سود سپرده های بانکی انگیزه خریدهای مصرفی و همچنین زمینه لازم برای افزایش سرمایه گذاری های ساختمانی را افزایش خواهد داد و باعث رونق بخش مسکن و ساختمان خواهد شد. طبق اعلام دفتر اقتصاد مسکن حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران طی بهار امسال به 36 هزار فقره رسید که 4 درصد نسبت به بهار 94 افزایش پیدا کرد. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در بهار امسال نیز با کمتر از 6 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به سطح 4 میلیون و 270 هزار تومان رسید. اگر چه سطح اسمی قیمت مسکن در خرداد امسال 8 درصد افزایش یافت اما قیمت واقعی با توجه به نرخ تورم، حدود دو درصد افت کرد و میزان نرخ رشد قیمت مسکن همچنان کمتر از نرخ تورم است.