قیمت گاز در بازار نزولی شد

قیمت گاز در بازار نزولی شد

سیب موز: قیمت گاز در بازار نزولی شد سیب موز >

پس از سقوط بیش از دو دلاری قیمت نفت خام، بهای گاز در بازارهای آسیایی و اروپایی هم روندی نزولی به خود گرفت و احتمال کاهش بیشتر قیمت ها قوت گرفته است.

همزمان با آغاز سقوط دوباره قیمت نفت در بازار، بهای گاز طبیعی هم در بازارهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی رو به کاهش گذاشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، بر این اساس در معاملات منتهی به 17 ژوئن سال جاری میلادی قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی بدون تغییر در محدوده 5 دلار و 25 سنت در بازار آسیای شمال شرقی معامله شد.

به گزارش سیب موز

علاوه بر این در بازار اروپای جنوب غربی هم قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی با 30 سنت کاهش در محدوده 4 دلار و 35 سنت در بازار معامله شده است.

از سوی دیگر در ادامه روند رو به کاهش قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا در بازار NBP انگلیس قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی هم با 48 سنت کاهش در محدوده 4 دلار و 68 سنت در بازار داد و ستد شده است.

این درحالی است که برخلاف بازارهای اروپایی و آسیایی در بازار هنری هاب آمریکا قیمت گاز طبیعی به جای کاهش، افزایش یافت؛ به طوری که قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی با 19 سنت افزایش در محدوده 2 دلار و 51 سنت در بازار معامله شده است.

در شرایط فعلی پیشی گرفتن عرضه از تقاضا و دادن امتیازات قراردادی و قیمتی توسط صادرکنندگان بزرگ گاز همچون قطر از مهمترین دلایل تضعیف قیمت در بازار گاز به شمار می رود. با این وجود با ورود فصل تابستان و افزایش شدید گرمای هوا در نیمکره شمالی زمین که منجر به جهش و بالا رفتن مصرف برق می شود، تا حدودی وضعیت تقاضا به ویژه در حوزه نیروگاه های حرارتی و گازی تقویت شده است.

یکی از مهمترین دلایل تضعیف قیمت گاز در بلند مدت هم افزایش عرضه توسط تولیدکنندگان جدید LNG به ویژه کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، استرالیا، روسیه و برخی از کشورهای آفریقایی همچون آنگولا و کنگو استوایی است.

همزمان با افزایش عرضه در بازار LNG که پیش بینی می شود تا سال 2020 میلادی با کاهش هزینه های تولید و هزینه های سرمایه گذاری به اوج خود نزدیک شود، تقاضا برای مصرف گاز در کشورهای بزرگ مصرف کننده همچون چین، کره جنوبی، ژاپن و اتحادیه اروپا به دلیل استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، زغال سنگ و ازسرگیری فعالیت نیروگاه های هسته ای روندی ثابت و حتی رو به کاهش داشته باشد.