دیدار از میراث هیتلر، 27 سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس

سیب موز سه دهه از تخریب دیوار برلین می گذرد، شهری که اکنون آنقدر آرام است که به نظر نمی رسد تاریخ پرتنشی داشته است.

اخبار مرتبط

دیواری بلند تر از دیوار برلین

دیوار برلین،25 سال پس از سقوط/رویترز

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبرآنلاین برلین، پایتخت تاریخی آلمان، در دوران معاصر اتفاقات بسیاری را به خود دیده است؛ دو جنگ جهانی، حکومت نازی ها، تقسیم شدن به دو نیمه متفاوت، دیوار مشهورش و البته اتحاد فعلی آلمان ها. اما اکنون ظاهرا هیچ تنشی را دوست ندارد.

به گزارش سیب موز امید کریمی در این گزارش می نویسد: هارولد در نیمه قرن بیستم در برلین متولد شده است. اما انگلیسی را با لهجه غلیظ هالیوودی حرف می زد، در کنار دیوار پرحادثه برلین، بالای سر اتاق های بجامانده از گشتاپو؛ پلیس مخفی مخوف آلمان نازی. احتمالا پروتستان است، مثل بسیاری از آلمان ها. اینجا دیوار برلین است؛ باقیمانده دورانی 9-28 ساله.

هارولد، تور برلین را از بنای عجیب و غریب یادبود هولوکاست شروع کرد؛ سوار بر یکی از المان های مشهور آلمان ها؛ فولکس واگن، البته سیاه. همینطور که درحال توضیح دادن بود، موتور خاموش شد؛ «در سال 2005 این بنا به احترام قربانیان یهودی واقعه "هولوکاست" در اروپا ساخته شده است. 2700 لوح سنگی در زمین 19 هزار متر مربعی بنا شده و بازدید کننده ها می توانند از میان آنها گذر کنند و به آنسوی بنا برسند.»

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس

سیب موز: دیدار از میراث هیتلر، 27 سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس

هارولد درحال توضیح دادن هولوکاست است که کم کم صدایش در لوح های سنگی محو می شود. اول سپتامبر 2016، پنجشنبه است، روز میانه هفته در اروپا. پس نباید انتظار داشت بازدیدکننده های زیادی در این بنای یادبود چرخ بخورند. اما لوکیشن اینستاگرام حرف دیگری می زند؛ در همان زمان بیش از 20 عکس از زاویه های مختلف با مختصات جغرافیایی Memorial to the Murdered Jews of Europe ارسال شده است.

یادبود هولوکاست در قطعه زمین وسیعی در نزدیکی "دروازه برندنبورگ" واقع شده و البته از لابلای لوح های سنگی، پرچم سفارت آمریکا خودنمایی می کند. برندنبورگ یکی از دروازه های قدیمی شهر برلین است. هرچند در این لوح های سنگی قبرمانند، مرده ای وجود ندارد، اما هارولد می گوید: «روی لوح ها نروید، فکر می کنند به هلوکاست بی احترامی کرده اید!»

آرشیو اخبار می گوید ساخت بنای یادبود هولوکاست چندان بدون چالش هم نبوده است؛ بنایی که در زمان گرهارد شرودر، صدر اعظم پیشین آلمان ساخته و افتتاح شد. طرحی از پیتر آیزنمن، معمار آمریکایی، که البته طرح او در زمان تصویب در سال 1999 مایه اختلاف بود.

در زمان طراحی بنا، نگرانی هایی برای حمله نئونازی ها و راستگرایان آلمانی به این بنا وجود داشت؛ مبادا انها این لوح های سنگی بعضا عظیم الجثه که هیچ چیزی رویشان حک نشده را خراب کنند. پس سنگ ها به نوعی ماده آغشته شد تا خرابکاران و نئونازی ها را از کثیف کردن آنها منصرف کند. هرچند که این ماده نیز سرمنشاء یکی از جنجال ها بود؛ معلوم شد شرکت سازنده این ماده زمانی برای نازی ها گازهای سمی تولید می کرد تا در اردوگاه های مرگ به کار گرفته شود!

داستان برلین معاصر، پایتخت رایش سوم، داستان پیچیده ای است و جذابترین بخش، دیوار برلین. از جایی هارولد خط آجری قرمزی را وسط شهر نشان می دهد؛ «دیوار برلین اینجا بود. ما همین حالا از روی این خط رد شدیم و حالا وارد برلین شرقی شده ایم.»

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 2

دیوار برلین؛ پاییز سال 1989 میلادی، 1368 خورشیدی. اخبار شبانگاهی شبکه یک تلویزیون ایران با هیجانی کم نظیر در آن دوران، از خراب شدن جنجالی ترین دیوار دنیا در قرن 20 خبر می داد و البته اتحاد دو آلمان. اتحادی که معادلات بسیاری را بهم ریخت؛ کمتر از دوسال بعد اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید. این دیوار اصلی ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد.

وحالا تکه های دیوار برلین، در فروشگاه های «love berline» دو یورو و سه یورو و بعضا تا 11 یورو به فروش می رسد. دیواری بتونی که 155 کیلومتر طول و بیش از دو متر ارتفاع داشت و حالا تنها 500-600 متر آن به عنوان یادبود در مرکز شهر برلین باقی مانده است؛ بالای خرابه های گشتاپو!

هارولد خط آجری قرمز را پی می گیرد و در 5 متری محل یادبود بنا توقف می کند؛ «دیوار برلین در سال 1961 ساخته شد و برلین را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم کرد. قسمت غربی هیچ راه ارتباطی با آلمان غربی نداشت و محصور در قسمت شرقی بود.»

هارولد با هیجان خاصی درباره تاریخ برلین حرف می زند. او متولد 1951 میلادی در برلین است؛ شش سال پس از پایان جنگ دوم جهانی، سه سال پس از تشکیل آلمان غربی توسط آمریکا، فرانسه و انگلیس.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 3

در تاریخ آمده است که در سال 1947، کشورهای پیروز جنگ، آلمان را میان خود تقسیم کردند، در سال 1948 سه کشور پیروز، بخشهای تحت حاکمیت خود را یکپارچه کردند و جمهوری فدرال آلمان را که به آلمان غربی مشهور شد شکل دادند. به دنبال آن نواحی غربی شهر برلین زیر نظر آلمان غربی قرار گرفت. در 7 اکتبر 1949 اتحاد جماهیر شوروی در بخش تحت حاکمیت خود یک دولت کمونیستی روی کار آورد که منجر به شکل گیری جمهوری دموکراتیک آلمان یا آلمان شرقی شد و در نتیجه نواحی شرقی برلین که تحت نفوذ شوروی بود زیر نظر آلمان شرقی قرار گرفت.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 4

و داستان دیوار برلین از همین جا شروع می شود؛ اوضاع اقتصادی وخیم در آلمان شرقی، نارضایتی عمومی به همراه دارد و ممنوعیت هایی برای مراودات مردم آلمان شرقی و غربی بوجود می آید. مردم برلین البته آزاد بودند تا به دو سوی شهر تردد کنند. اما میزان مهاجرت بالای تکنسین ها، متخصصان، اساتید دانشگاه و روشنفکران از آلمان شرقی به نیمه غربی در مدت 12 سال (2.5 میلیون نفر از 1949 تا 1961)، موجب شد آلمان شرقی در معرض فروپاشی اقتصادی قرار بگیرد و خسارت های زیادی را برای اتحاد جماهیر شوروی و دولت آلمان شرقی به ارمغان آورد. به همین دلیل به دستور نیکیتا خروشچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی تمام راه های ارتباطی بین برلین شرقی و غربی مسدود شد و دیوار برلین را به عنوان «دیوار حافظ ضد فاشیست» و با هدف جلوگیری از رفت وآمدهای نامطلوب بنا کردند.

در اولین ساعات روز یک شنبه سیزدهم آگوست 1961، نیروهای نظامی آلمان شرقی خیابان های منتهی به نقاط مرزی را محاصره کردند و کارگران در مرز مشغول ساختن دیوار شدند. پس از آن ارتباط بین بخش های شرقی و غربی شهر کاملاً قطع شد. ساخت این دیوار چنان سرعتی داشت که بسیاری از خانواده ها که در مناطق مختلف شهر زندگی می کردند برای 28 سال از یکدیگر جدا شدند. گروهی از آن ها آن قدر زنده نماندند که فروریختن دیوار برلین را شاهد باشند و امکان دیدار دوبارهٔ خانواده های خود را پیدا کنند.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 5

هارولد می گوید: «بسیاری از جوانان و حتی خانواده ها از دیوار رد می شدند تا به قسمت غربی برسند.» به طاقچه قوس دار روی دیوار اشاره می کند؛ «این طاقچه را زدند که کسی نتواند از آن رد شود.» دیواری که حالا هست، فرسوده شده، بارندگی و سرما بتن هایش را ریخته و میلگردها همچون اسکلت های قفسه سینه انسان، بیرون زده اند. دیوار ظاهرا 20-30 سانتیمتر بیشتر قطر نداشته است.

در نهایت در 9 نوامبر 1989 و در پی اعتراضات مردمی، دیوار برلین فروریخت و کمتر از یک سال بعد، دو آلمان متحد شدند. دیوار هنوز هم حصاری دور خود دارد؛ حدود یک متر از دو طرف.

هارولد به اینجای داستان که می رسد، انگار شیرین ترین خاطرات زندگی اش را مرور می کند؛ مردی است قد بلند، عینکی، ریش های سفید، سر بی مو و البته در گرمای سپتامبر برلین، کت و شلوار مشکی و پیراهن سفید به تن کرده.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 6

اما روایت های تلخ تری هم از دیوار برلین هست که می توانید از ویکی پدیا بخوانید: «اگر کسی پشت این حصار می ایستاد، درواقع در خاک آلمان شرقی قرار داشت. تانک ها در نقاط معینی از شهر مستقر شدند. قسمتی از خیابان های شهر کنده شده بود و برای رفت وآمد وسائل نقلیه عمومی قوانین تازه ای معین شده بود. خطوط راه آهن و مترو بین دو طرف هم متوقف و ارتباط تلفن این دو بخش نیز قطع شد. همچنین ساکنان برلین شرقی از ورود به برلین غربی منع شدند. این امر به دلیل این که حدود 60 هزار نفر از ساکنان برلین شرقی در برلین غربی کار می کردند مشکلات زیادی به بار آورد. در روزهای بعد مقامات آلمان شرقی در مقابل تمام پنجره ها و درهای ساختمان هایی که در خط حائل واقع شده بودند دیوار کشیدند. تا پایان سال 1961 دیوار گسترش یافت و سیم خاردار مجهز به الکتریسیته در فواصل زیاد نصب شد. بر بالای دیوار سیم خاردار نصب شد و برج های مراقبت برای حفاظت و کنترل عبور و مرور ساخته شد. همچنین در 20 سپتامبر 1961، کار ساخت حصار موازی با فاصله ای در حدود 91 متر از سوی هر دو آلمان آغاز شد. تمام خانه هایی که در فاصلهٔ بین این دو حصار قرار داشتند، تخریب شدند و بین دو حصار، محدوده ای به وجود آمد که به آن نوار مرگ می گفتند. این نوار که خاک آن کاملاً کوبیده شده بود، با شن پوشیده شد تا ردپای کسانی که قصد فرار از این حصارها را داشتند براحتی مشخص شود. فاصلهٔ زیاد بین دو حصار این امکان را به نگهبانان مرزی می داد تا در صورت لزوم بتوانند به فراریان شلیک کنند. بر اساس تحقیقات پژوهشگران آلمانی و گزارش هایی که به در سال های گذشته منتشر شده در مدتی که دیوار برلین برپا بود 125 نفر در پای آن کشته و حدود 200 نفر نیز به شدت مجروح شدند. با این حال 5 هزار نفر از دیوار برلین فرار کردند.»

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 7

هارولد پیشنهاد می کند پایین دیوار را هم ببینیم؛ آنجا تلخ ترین داستان هایی که در سریال ارتش سری، سانسور شده بود را می شود دید؛ اتاق های مخوف، اتاق های بازجویی گشتاپو که قطر دیوارهایش به یک متر هم می رسد. گِشتاپو نام اختصاری نیروی پلیس مخفی آلمان نازی بود، در طی حکومت آلمان نازی، گشتاپو بازوی اجرایی آلمان در بحث امنیت داخلی و ضد جاسوسی بود و تحت فرمان اِس اِس به سرکوب مخالفین و مبارزه با جاسوسان می پرداخت. این سازمان در سال 1933 به دستور هیتلر و از میان درس خواندگان و نیروهای امنیتی جمهوری وایمار تشکیل شد.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 8

البته هرچقدر که این دیوارهای به جامانده از گشتاپو، مخوف هستند، تاریخ درباره پلیس مخفی آلمان با تردید حرف می زند: «گشتاپو با اینکه سازمانی در ظاهر مخوف بود ولی این تصویر ترسناک بیشتر به وسیله تبلیغات مطبوعات آلمان برای ایجاد ترس در دل مخالفان حکومت ایجاد شده بود. با شکست آلمان در جنگ تبلیغات متفقین نیز به این جریان اضافه می شود و در نتیجه در مورد سازمان بسیار اغراق می شود. اما با کمی دقت و توجه می توان دریافت که گشتاپو در مسئله امنیت داخلی و ضد جاسوسی بسیار ناکار آمد بوده است و می توان گفت در کل آلمان نازی نه در اطلاعات خارجی و نه در امنیت داخلی و ضد جاسوسی موفقیت چندانی به دست نیاورده است.»

در لابلای دیوارها، تصاویری از صفحات روزنامه های زمان هیتلر وجود دارد که عملکرد پلیس مخفی آلمان و تاریخ نازیسم و جنایت هایش را روایت می کنند.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 9

با هارولد به سمت دروازه برندنبورگ می رویم؛ سر راه به میدان ژاندارمری می رسیم. پیرمرد خوش صدا می گوید: «چهارصد سال پیش آلمان ها و فرانسوی ها دو کلیسای مشابه را در دوسوی این میدان ساختند تا بگویند می توانند با یکدیگر به طور مسالمت امیز زندگی کنند.»

میان این دو کلیسای پروتستان هم عمارت کنسرت هاوس برلین قرار دارد. الگوی بسیاری از سالن های کنسرت در دنیا.

جلوتر، دروازه برندنبورگ است، تنها دروازه باقی مانده برلین. این دروازه در قسمت غربی شهر و در تقاطع دو خیابان ابرت و اونتر دن لیندن واقع شده است. از میان دروازه های متعدد برلین در زمان قدیم، تنها دروازه براندنبورگ باقی مانده است. دروازه براندنبورگ، ورودی عظیم الجثه خیابان معروف اونتر دن لیندن است. این خیابان به قصر شهری پادشاهی پروس ختم می شود، این بنا به عنوان یکی از معروفترین نمادهای اروپا هم شناخته شده. ساختمان پارلمان آلمان در شمال این دروازه و به فاصله یک بلوک از آن قرار دارد. و نکته مهمتر، سفارت آمریکا هم در پشت این دروازه است، جایی که در روز یک سپتامبر 2016، مخالفان جنگ تجمعی را ترتیب دیده بودند تا به سیاست های آمریکا و ناتو در قبال جنگ در خاورمیانه اعتراض کنند.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 10

انتهای مسیر به موزه سینسل (Museumsinsel) و کلیسای جامع برلین است. موزه سینسل یکی از 5 موزه برتر دنیاست. این موزه-جزیره. روی رود اسپری و در یک جزیره کوچک قرار دارد.

دیدار از میراث هیتلر، ۲۷ سال پس از فروپاشی دیوار برلین/عکس 11

وداع با هارولد در کنار رود اسپری (Spree river) است، رودی که از شرق تا غرب برلین امتداد دارد و شب تا صبح قایق های تفریحی را در خود روان می بیند و صبح تا شب، آنها را نوازش می کند. اینجا برلین است، پایتخت آرام آلمان.

105105

کد خبر: 676490

0

دیوار برلین

میراث هیتلر

تخریب دیوار برلین