آشنایی با ساز کلارینت

آشنایی با ساز کلارینت

سیب موز: آشنایی با ساز کلارینت

سیب موز: آشنایی با ساز کلارینت , کلارینت یک ساز بادی است . زیبای چهره و صدای ساز حیرت انگیز است

به گزارش سیب موز: کلارینت و خانواده آن، مجموعه ای از سازهای بادی موسیقی با یک تک قمیش دهانی، یک استوانه لوله ای مستقیم با قطر تقریبا استوانه ای و یک زنگوله زبانه کشیده شده هستند. کسی که هر نوع از این کلارینت ها را بنوازد، کلارینت نواز یا کلارینتیست نامیده می شود.

کلمه کلارینت به انگلیسی (clarinet) ممکن است از که از لغت فرانسوی clarinette (مصغر مونث لغت های قدیمی فرانسوی کلارین یا کلاریون) وارد زبان انگلیسی شده باشد. به طور ساده، فرم کوچک کلارینو، لغتی ایتالیایی برای ترومپت است و لغت ایتالیایی کلارینتو، مقالات موسیقی - سایر اسامی در بسیاری از زبان های دیگر است. با توجه به نوشته های یوهان گاتفراید والتر در سال 1732 دلیل چنین نامگذاری این است که کلارینت برخلاف ترومپت، صدایی مانند صدای از راه دور می دهد. نوع انگلیسی ساز کلارینت در اوایل سال 1733 پیدا شده است و کلارینت های قدیمی و کهنه موجود امروزی متعلق به سال های 1784 تا اوایل قرن بیستم هستند.

انواع مختلفی از کلارینت ها در سازهای مختلف و زیر و بمی های مختلف وجود دارد. لغت خالی کلارینت معمولا به کلارینت سوپرانو B بمل اشاره می کند که تا کنون، معمول ترین نوع این ساز است و محدوده موسیقی بزرگی از چهار اکتاو را دارد. خانواده کلارینت، بزرگترین خانواده سازهای بادی هستند که بیشتر از دوجین نوع از محدوده موسیقی BBBبمل (به شدت نادر) آکتو-کنتراباس تا کلارینت Aبمل پیکولو (piccolo) را دارا هستند. از انواع مختلف این ساز، خیلی ها در واقع نادر یا منسوخ شده هستند (برای مثال فقط یک کلارینت آکتو-کنتراباس BBBبمل وجود دارد) و موسیقی نوشته شده برای این سازها، معمولا توسط نسخه های معمول تر این ساز نواخته می شوند.

آشنایی با ساز کلارینت 2

یوهان کریستوف دنر مبدع کلارینت در آلمان در حدود قرن هجدهم است که کلیدهای محدوده موسیقی را به چالومیو اولیه اضافه کرد. در طی زمان، کلیدهای اضافه و پدهای غیرقابل نفوذ توسط هوا برای تقویت و بهبود صدا و نوازندگی به این ساز اضافه شد. کلارینت امروزه در موسیقی کلاسیک به صورت فراوان و معمول استفاده می شود (مانند گروهای کنسرتی، موسیقی چمبر و گروهی، ارکسترها و نمایش های تک نوازی)، گروه های موسیقی نظامی، گروهای مارش، کلیزمر و جز و بسیاری از موسیقی های فولک و بومی، عربی، کورو، سامبا و موسیقی های مجالس عروسی بلغار.

صدای کلارینت

استوانه لوله ای در درجه اول عامل صدا و طنین متمایز کلارینت است که بر اساس سه نوع اصلی محدوده موسیقی شناخته شده به عنوان کلاریون، آلتیسیمو و چالومئو تغییر می کند. کیفیت تن صدا می تواند به طرز گسترده ای بسته به موسیقی دان، موسیقی، ساز و دهانه و قمیش تغییر کند. تغییرات در سازها و مناطق مختلف نوازندگان در کشورهای مختلف منجر به توسعه های زیادی در کلارینت از قرن هجدهم در مدرسه های متعدد موسیقی نواختن کلارینت گشته است. کلارینت نوازهای مدرن پالتی از کیفیت صداهای قابل قبول و گوناگون برای انتخاب دارند.

کلارینت A و کلارینت B بمل، لوله تقریبا شبیه به هم دارند و از زبانه ای مشابه استفاده می کنند. نوازندگان ارکستر از سازهای A و B بمل در یک کنسرت یکسان با زبانه های یکسان استفاده می کنند. کلارینت های A و B بمل تقریبا کیفیت صدایی یکسان دارند اگرچه کلارینت A اندکی صدای گرم تر دارد. تن صدای کلارینت E بمل شفاف تر از کلارینت های پایین تر است و حتی در ارکسترهای شلوغ نیز می توانند به خوبی شنیده شوند. کلارینت باس مشخصه صدایی عمیق و نرم دارد و کلارینت آلتو تن صدایی شبیه به باس دارد و هورن باست تن صدایی قابل مقایسه با کلارینت A دارد.

محدوده صدایی کلارینت

کلارینت بزرگترین محدوده موسیقی را در بین سازهای معمول بادی دارد.سازمان دهی پیچیده کلیدی که این محدوده وسیع موسیقی را ممکن ساخته است ممکن است نوازندگی کلارینت را در بعضی از پاساژها غیراستادانه کند.

تقریبا تمامی کلارینت های پیکولو و سوپرانو کیورک دارند که آنها را قادر به نواختن نت E پایین C می کند. بعضی از کلارینت های B بمل تا E بمل اکتاو سوم نیز پایین می روند تا محدوده ای برابر با کلارینت A داشته باشند. برای کلارینت B بمل پایین ترین نت در محدود موسیقی اش، نت D اکتاو سوم است. اکثر کلارینت های آلتو و باس کلید اضافه برای نواختن E بمل سوم دارند. کلارینت های باس مدرن و با کیفیت حرفه ای، کیورک اضافه برای تا C اکتاو سوم رفتن را نیز دارند.

خانواده کلارینت

خانواده کلارینت یک خانواده سازهای موسیقی شامل کلارینت شناخته شده B بمل و E بمل اندکی کمتر آشنا و کلارینت های باس و A و سایر کلارینت ها هستند.

کلارینت های به غیر از کلارینت های استاندارد B بمل و A بعضی اوقات به عنوان کلارینت های هارمونی شناخته می شوند. اگرچه انواع کلارینت در محدوده های موسیقی متفاوت وجود دارد که بعضی از آنها بسیار نادر هستند. این سازها ممکن است در یک زیر شاخه طبقه بندی شوند ولی اصطلاحات فنی آنها مختلف باشد. لیست زیر انواع کلارینت را مورد بررسی قرار می دهد.

آشنایی با ساز کلارینت 3

کلارینت پیکولو (Piccolo) : بسیار نادر است. همچنین به عنوان کلارینت اکتاو یا کلارینت B بمل سوپرانینو (sopranino) نیز شناخته می شود. یک اکتاو بالاتر از کلارینت B بمل صدا می دهد.

کلارینت A بمل

رندال از اصطلاح کلارینت اکتاو استفاده کرده است و شامل سازهای منسوخ شده C و B بمل وG نیز است.

شکلتون نیز سازهای منسوخ شده را C و B بمل و A عنوان می کند.

کلارینت سوپرانو (Soprano) : آشنا ترین نوع کلارینت.

کلارینت سوپرانینو E بمل و کلارینت E بمل – بسیار رایج در آمریکا و اروپای غربی و کمتر رایج در اروپای شرقی.

کلارینت D – در اروپای غربی و آمریکا نادر است. ساز مورد نیاز کنسرتو کلارینت های اولیه آهنگساز آلمانی، مالتر است.

رندال، کلارینت های E بمل و D را در کنار سازهای منسوخ شده G و F و E به مانند کلارینت های سوپرانینو قرار می دهد.

شکلتون نیز کلارینت های E بمل و D را در کنار سازهای منسوخ شده F و E مانند سوپرانینو ها لیست می کند.

کلارینت های E بمل و D به طور معمول در اروپای شرقی و روسیه، کلارینت های پیکولو نامیده می شوند.

کلارینت C – به طور معمول نادر است. کلارینت های C در محدوده اپراهای کلاسیک بعضی از آهنگسازان معمول هستند. همچنین کلارینت های کر اغلب جانشینی برای ابوا هستند.

کلارینت B بمل – رایج ترین نوع کلارینت

کلارینت A – ساز استاندارد ارکستری که در کنار سوپرانو B بمل استفاده می شود.

کلارینت G – همچنین کلارینت ترکی نیز نامیده می شود. در درجه اول برای استفاده در موسیقی های سنتی معین نواخته می شود. این نوع ساز هم نادر است.

آشنایی با ساز کلارینت 4

کلارینت باست (Basset) – کلارینت سوپرانو با محدوده اضافی تا C بم

هورن باست : سازی با محدوده آلتو تا تنور با لوله ای معمولا کوچکتر از کلارینت آلتو و محدوده وسعت یافته تا C بم

کلارینت آلتو (Alto) – محدوده نتی چهارم کامل پایین تر از کلارینت سوپرانو B بمل دارد.

کلارینت باس (Bass) – یک اکتاو پایین تر از کلارینت B بمل و اغلب با محدوده نتی بم وسعت یافته

کلارینت کنترا آلتو – یک اکتاو پایین تر از کلارینت آلتو

کلارینت کنترا باس – یک اکتاو پایین تر از کلارینت باس