نت ها جنسیت ندارند...!

سیب موز :روزنامه شرق: آیا بانوان در موسیقی ایران دارای شرایطی برابر با جنس مخالف هستند؟ خیلی سخت بتوان به این پرسش پاسخ مثبت داد اما جالب اینکه وقتی گفت وگو با سه نوازنده و آهنگ ساز زن را با این پرسش آغاز کردم که مشکلات هنرمندان زن در موسیقی چیست، هر سه آنها ترجیح دادند درباره مشکلات موسیقی صحبت کنند و زنان را از جامعه موسیقی تفکیک نکنند. بحث آنها این بود که «موسیقی بانوان» یا «موسیقی آقایان» نداریم.  نوشین پاسدار کارشناس ارشد دانشگاه تهران و نوازنده عود است.

او با گروه های مختلفی ازجمله سپهر، وصال، اشتیاق و حصار همکاری داشته است. نگار خارکن، کارشناس ارشد از دانشگاه تهران و نوازنده کمانچه است. او که سابقه همکاری با حسین علیزاده، شهرام ناظری و شجریان پدر و شجریان پسر را دارد، مشغول آخرین مراحل تولید آلبومی شخصی است. آتنا اشتیاقی، نوازند سابق ویلن سل ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران است. این نوازنده شاخص همکاری گسترده ای با گروه های مختلف ایرانی در دو شاخه موسیقی کلاسیک و موسیقی ملی دارد.

بنا به گزارش سیب موز : او درحال حاضر نوازنده کنترباس گروه زاستا هم هست. یک بار هم مانی جعفرزاده در یادداشتی اشاره کرد که آتنا اشتیاقی ساکسیفون هم می نوازد. در نهایت این سه نوازنده را دعوت کردیم که برای ما از دیدگاهشان به موسیقی ایران و مشکلات موسیقی بانوان بگویند. به نظر می آید ماجرا پیچیده تر و مفصل تر از یک صفحه روزنامه باشد اما بخشی از این معضلات را اینجا با هم بخوانیم.

نت‌ها جنسیت ندارند...!

شاید بهتر است برای شروع، این گونه طرح مسئله کنیم که از نظر شما مشکلات کلی و مهم موسیقی ایران چیست؟ آیا مشکلات بانوان پیچیده تر نیست؟

نوشین پاسدار: هنر چیزی نیست که بخواهیم آن را به جنسیت تفکیک کنیم. هنر همه جا وجود دارد و در طبیعت خودش رشد می کند و در ذات هنر میان زن و مرد فرقی نیست. اما پس زمینه فرهنگی ای در خاورمیانه وجود دارد که در ما هم هست و گاهی مشکل ساز می شود. متأسفانه باوجود فرهنگ غنی ای که ما داریم، آن گونه که باید از هنرمندان زن حمایت نمی شود.

نگار خارکن: به هرحال زن و مرد با هم متفاوت هستند، ولی نمی توانیم موسیقی را تفکیک کنیم و بگوییم موسیقی زنانه و موسیقی مردانه. ولی اخبار ناراحت کننده ای شنیده می شود که قابل بحث است. مثلا نوازندگان خانم در بعضی شهرستان ها اجازه نواختن ندارند، درصورتی که در تهران این مشکل وجود ندارد. مشکل اینجا شکل حادی پیدا می کند که نوازنده ای یک سال با گروه تمرین کرده و بعد به خاطر جنسیتش از گروه حذف می شود و گروه بدون او برنامه اجرا می کند. به نظرم این اتفاق در موسیقی خیلی غیرعادی است. من نمی فهمم که چرا باید این اتفاق رخ بدهد.

آتنا اشتیاقی: تابه حال خودمان در اجرا در تهران مشکلی نداشتیم اما گروه هایی بوده اند که با آنها کار کرده ایم که به دلیل مشکلات این چنینی در بعضی شهرها ناگزیر به حذف برنامه در آن شهرها شدیم. درصورتی که من معتقدم سرویس دهی برای شهرستان ها باید بیشتر باشد و آنها شاید مثلا نوازنده ویلن سل نداشته باشند یا کم داشته باشند و باید بیشتر موسیقی بشنوند. این مشکل باید حل شود چون نباید تفاوتی بین تهران و شهرستان ها وجود داشته باشد.

همان طور که می دانید؛ مثلا در حوزه موسیقی سنتی نوازنده هایی مانند بهاره فیاضی،  سپیده مشکی و صهبا مطلبی داریم که نوازندگانی سطح بالا هستند ولی آن طورکه باید در مورد آنها چیزی نمی شنویم و نمی خوانیم. در سبک‎های دیگر هم هنرمندان زن سطح بالا وجود دارند که کمتر دیده می شوند. دلیل این اتفاق چیست؟

نوشین پاسدار: این مسئله وجود دارد اما بخشی از این بی عدالتی شاید برمی گردد به شخصیت خانم ها. مثلا همین سه نفر که نام بردید، جزء بهترین ها هستند و خیلی هم زحمت کشیده اند ولی اهل حاشیه نیستند. گاهی یک نفر می خواهد مطرح شود، هر کاری می کند. مثلا یک هنرپیشه سینما چون دیده می شود، نیازش فرق می کند. اما یک نوازنده آن هم یک نوازنده خانم شاید نیازش این نباشد. بهاره فیاضی از دوستان قدیم من است، سپیده مشکی را نمی شناسم ولی می دانم نوازنده بسیارخوبی است یا صهبا از هم دوره ای های من در هنرستان بوده و ارتباط مجازی داریم.

می دانم که در زمان خودشان تلاش زیادی کرده اند و هدفمند هستند اما زیاده خواه و جاه طلب نیستند. این مسئله باعث می شود حضورشان در جامعه کم رنگ تر شود. مثلا هستند کسانی که موسیقی سطح پایینی دارند و هر ماه یک فایل صوتی در یوتیوب پخش می کنند ولی این خانم ها این کار را نمی کنند. سواد موسیقی بالایی دارند ولی شاید فکر می کنند اگر زلالیت و پاکی شان از بین برود، نتوانند به اصل هنر موردنظرشان دست پیدا کنند.

نگار خارکن: به نظرم این مسئله بیشتر به ریشه فرهنگی ما برمی گردد. مخصوصا در مسائل هنری که «شو» دارد. همیشه زن ها این حس را داشته اند که باید محتاط تر باشند. مسئله مهمی که در این معضل داریم، مسئله رسانه است. مردم ما رسانه ای ندارند که نوازنده را ببینند و قبول کنند نوازنده زن می تواند کنسرت بدهد و حتی از مردها حرفه ای تر باشد. نمی خواهم قضیه را زنانه و مردانه کنم اما در هیچ جای دنیا گفته نمی شود موسیقی بانوان یا آقایان.

وقتی شما می گویید آقایان و بانوان، من یاد سرویس ا توبوس های جداگانه می افتم. در تهران مردم بیشتر کنسرت می روند و خانم ها و آقایان را در کنار هم می بینند که ساز می زنند. این مسئله در شهرستان ها ضعیف تر است و رسانه باید این کار را انجام دهد؛ در غیراین صورت موسیقی به موسیقی بانوان تبدیل می شود. نمی خواهم به کسانی که در زمینه موسیقی بانوان کار می کنند توهین کنم و می دانم برای کارشان مجبور به این کار هستند اما برای من اجرای موسیقی بانوان برای بانوان همیشه عجیب است و دوره ناصرالدین شاه را تداعی می کند که زنان در حرمسرا برای زنان ساز می زدند. این چیز خوبی نیست.

آتنا اشتیاقی: اینکه بخواهیم مدام بگوییم خانم ها یا آقایان این معضل را برجسته تر می کنیم.

همه جای دنیا هم خانم ها و هم آقایان می توانند بهترین باشند، همان طورکه وقتی من می خواهم به چشم پزشک مراجعه کنم، به دنبال یک پزشک خوب هستم و فرقی نمی کند خانم باشد یا آقا. در موسیقی هم همان طور است. همان گوشی که آقایان دارند را خانم ها هم دارند و هر دو هم یک چیز را می شنوند و می بینند و این برابری باید وجود داشته باشد.

قصد من زنانه و مردانه کردن موسیقی نیست. احساس می کنم به لحاظ فرهنگی دچار یک واخوردگی از جانب خود زن ها هستیم. زنی که زندگی عادی می کند و امکان دارد خیلی خوب هم ساز بزند، نمی تواند خودش را در جایگاه واقعی اش ببیند. اگر بخواهید وضعیت نوازندگی موسیقی را آسیب شناسی کنید، فارغ از جنسیت چه مشکلاتی وجود دارد؟

آتنا اشتیاقی: اگر بخواهم از مشکلات بگویم که خیلی هستند. اما من یک فرد عادی را در نظر می گیرم که می خواهد به این عرصه پا بگذارد. اول اینکه باید ساز داشته باشد که متأسفانه مشکل ساز را داریم. البته از نظر ساز ایرانی مشکلی نداریم اما اگر یک نفر خلاقیت داشته باشد و نوازنده خوبی هم باشد و ساز نداشته باشد، اولین مانع است. نگرانی برای این قشر که می خواهند موسیقی کار کنند این است که در آینده چه شغلی خواهند داشت.

نت‌ها جنسیت ندارند...! 2

مشکلات مجوز هم که خود داستانی است. کنسرت هایی بوده که به آنها مجوز داده شده اما در لحظه آخر به مشکل برخورده اند. شخصا وقتی می خواهم کنسرت مستقلی داشته باشم به دنبال مجوز می روم و آن قدر در این راه مشکل وجود دارد که در آخر کار همیشه به خودم می گویم دیگر کنسرت نمی دهم اما وقتی می بینم مردم چقدر مشتاق هستند، قبول می کنم که سختی ها را به جان بخرم اما مگر یک نفر چقدر می تواند مشکلات را تحمل کند.

بحث ساز، مشکل خیلی از کسانی است که می خواهند موسیقی کار کنند. در حوزه کاری شما مشکلات کلیدی چیست؟

نگار خارکن: مهم تر از نبود ساز این است که در موسیقی ایرانی متُد نداریم. ساز استانداردشده هم به آن صورت نداریم. کمانچه که ساز تخصصی من است هنوز به عنوان یک ساز کامل درنیامده و هنوز حرف بر سر این است که دسته کمانچه چند سانت باشد و قطر دسته چقدر باشد و... . به خاطر مشکلاتی که وجود دارد دغدغه های موسیقی دانان ما کم شده که بخواهند متدی برای ساز تدوین کنند که خیلی هم کار مهمی است. الان آذربایجانی ها ساز تار را به نام خودشان ثبت کرده اند. نمی توان به این کار ایراد گرفت چون آن قدر کار کرده و متد ساخته اند که نمی توانیم در مقابل آنها ادعایی داشته باشیم.

نوشین پاسدار: هنر و به خصوص موسیقی همچنان خودش محل بحث است؛ هنوز با اطمینان نمی توان گفت هنر وجود واقعی دارد. چون هنوز به طور کامل و روشن پذیرفته نشده است.

مثلا اینکه به خانم ها در شهرستان اجازه اجرا نمی دهند برای من سؤالی به وجود می آورد؛  در ٣5 سال گذشته مردم هنوز ساز را در تلویزیون ندیده اند و حالا می خواهیم بگوییم خانم فلانی می خواهد روی صحنه نوازندگی کند؟! فکر نمی کنم مثلا در گناباد خانمی تابه حال موسیقی اجرا کرده باشد و طبیعی است که اجازه این کار را ندهند. اوایل انقلاب وقتی فیلم «گاو» آقای مهرجویی را نمایش دادند و اجازه فعالیت به سینما دادند، مشکلات حل شد. ١٠ سال قبل با خانم خارکن در شهرضا کنسرتی داشتیم و در محل سکونت ما با سنگ، شیشه را شکستند و با شب نامه اعلام کردند اگر بخواهید روی سن بروید با کفن می آییم.

اگر مسئله را از جنبه موسیقایی ببینید چطور؟ مثل همین مشکل ساز یا مشکل نبود متد در موسیقی ایرانی که مطرح شد.

نوشین پاسدار: ما مشکل رپرتوار هم داریم. همیشه غبطه خورده ام از اجراهایی که در موسیقی کلاسیک دنیا اتفاق می افتد. بخشی از بقای این گروه ها به خاطر منابع خوبی است که دارند. مثلا من اگر نوازنده پیانو هستم، از 5٠٠ پارتیتور درخشان ١٠ عنوان را برای اجرا انتخاب می کنم اما در موسیقی ایرانی بداهه رکن مهی است و رپرتوار کمی دارد. هنرمندان بزرگ ما مانند آقایان علیزاده و شجریان از گذشته رپرتوارهای قوی ای دارند اما اجراهای روزشان تازه است. مثلا آقای علیزاده بداهه اجرا می کند و چند قطعه که ٢٠ سال قبل ساخته شده را با واریاسیون جدید ارائه می دهد. الگوگرفتن برای هنرمندان جوان از این شکل فعالیت سخت است.

فکر نمی کنید این شکل از آموزش و نبود متد در موسیقی سنتی به این خاطر است که در سنت موسیقی ایرانی «هنرمند» و «استاد» و «مراد» یکی بوده؟ مثلا در آلمان ممکن است یک نفر تخصص نواختن ویلن دوره باروک را به شما آموزش دهد و خودش نوازنده مطرحی نباشد و فقط مدرس بزرگی باشد. اما در موسیقی سنتی معمولا مدرسان مطرح همان استادان و نوازندگان مطرح هستند و مسئله تفکیک نشده.

نگار خارکن: در موسیقی ایرانی متد خاصی نداریم و آن قدر مشکلات زیاد است که نمی توانم خرده بگیرم چرا خانم یا آقای X دنبال نوشتن یک کتاب برای فلان ساز نمی رود. هنرمند در  این مشکلات غرق می شود.

همین که بتوانید خودتان را نگه دارید و به کارتان ادامه دهید، خداقوت دارد. ما مشکل آموزش فرهنگی هم داریم. یعنی مردم ما موسیقی ما را نمی شناسند.

الان خدا را شکر کمانچه را می شناسند، چند سال قبل در خیابان به من می گفتند تو «پیانورویال» می نوازی؟ این یک اتفاق دردناک برای من است. وقتی وارد این مسائل شوید، خیلی چیزها ریشه های پوسیده دارد و باید از ته آن شروع کرد تا به جایی برسیم که اروپا به لحاظ برخورد فرهنگی با موسیقی رسیده است. تا آنجا خیلی راه داریم اما همین طور هم نمی شود گفت چرا نگذاشتند خانم فلانی در گناباد بنوازد یا بخواند. به نظرم مشکلات اساسی وجود دارد. از اجازه ندادن برگزاری کلاس در فرهنگسراها گرفته تا مشکلات دیگر که باید حل شود.

فقط در حال گفتن مشکلات هستیم اما مهم است که مردم بدانند مشکل کجاست. در هیچ جای دنیا این اتفاق نمی افتد که در میانه کنسرت خانم یا آقای نوازنده را از سن پایین بیاورند و مردم فقط تماشا کنند و اعتراض نکنند. فرهنگ مخاطبان ما خیلی بالا نیست. چون این اتفاق اگر در هر جای دنیا رخ دهد، مخاطبان قبول نمی کنند و حداقل برای بهای بلیتی که پرداخته اند، اعتراض می کنند. اینکه من بلیت کنسرت هنرمند محبوبم را بخرم و او را از صحنه پایین بکشند، توهین به شعور من است.

آتنا اشتیاقی: یک روز با خودم مشکلات را نوشتم و دنبال راه حل ها بودم. از خودم شروع کردم. از کسی که در خیابان به من می گفت این گیتار است، چرا این قدر بزرگ است؟ شروع به توضیح دادن کردم و سازم را معرفی کردم. اینکه چه محدوده صوتی ای دارد و چطور نواخته می شود. دیدم کسی که این حرف را به من گفت جا خورد و متوجه شد همه چیز لودگی و مسخره کردن نیست و چیزهایی هستند که ارزش دارند. به این ایده رسیدم که کنسرت هایی را رایگان اجرا کنم برای اینکه مردم ببینند و بدانند موسیقی چیست، چون عامه مردم ما از لحاظ مالی شاید امکان رفتن به کنسرت را نداشته باشند. با خودم گفتم از امروز حاضرم این کار را انجام دهم و نامش را فرهنگ سازی می گذارم. اگر من یک هنرمند هستم این کار را برای جامعه ام انجام می دهم.

نت‌ها جنسیت ندارند...! 3

شما را در کنسرت آقای قربانی پشت ساز کنترباس دیدم و این یعنی یک افق جدید برای نوازنده ای که پیش تر با ساز دیگری موفق بوده. کنترباس نواختن شما و اینکه متوجه شدم علاقه جدی به این ساز دارید و می خواهید این ساز را هم ادامه بدهید، برای من این سؤال کلی را به وجود آورد که یک هنرمند در ایران با همه مشکلات و مسائلی که وجود دارد چطور می تواند برای ایده هایی که در ذهنش هست، تلاش کند؟

آتنا اشتیاقی: به نظرم به دنیای شخصی او برمی گردد و بستگی به این دارد هنرمند چه دنیایی برای خودش دارد. وقتی به خودش می گوید می خواهم معلم موسیقی شوم و در فلان گروه هم ساز بزنم، خیلی به دنبال آفرینش نیست. این مسئله خیلی شخصی است. اینکه  می گویید مثلا آتنا یا نوشین نامی می خواهد برای خودش با نواختن یک ساز جدید، افق جدیدی باز کند یا زمانی برای خودش چیزی خلق کند، به دنیای شخصی، که خودش از خودش چه توقعی دارد، برمی گردد.

ممکن است آن هنر در یک برهه زمانی به چیزی تبدیل شود که فکرش را نمی کرد. آنجاست که هنر از شکل عادی خارج می شود و این طور نیست که انسان بخواهد از قبل تعریف کند که مثلا تا سال بعد یک کار آماده کند یا فلان قدر مخاطب داشته باشد. این اتفاق یکباره می افتد مانند جرقه ای که باعث به وجودآمدن یک اتفاق می شود. به نظرم این اتفاق خیلی شخصی و خیلی هم خوب است.

شما چطور فکر می کنید؟ چگونه می شود در شرایطی نامطلوب و با وجود همه سختی ها، هنرمند با نگاه جدید، کار هنری ارزشمندی را انجام دهد؟ محرک این ماجرا چیست؟

نوشین پاسدار: اوایل انقلاب کارهایی تولید و جوانانی که الان استادان ما هستند دیده شدند و موج مردم و اجتماع باعث یکپارچگی و یکدستی در همه چیز شد. همان چند نفر مهره اصلی الان استادان ما هستند. اما اگر آن اتفاق نمی افتاد، موسیقی روند دیگری پیدا می کرد و این قدر بزرگ نمی شد مثلا شاید قطعه «همراه شو عزیز» آقای مشکاتیان این قدر دیده یا حتی ساخته نمی شد. گاهی موجی در جامعه به وجود می آید، یا شعر و موسیقی عجیب وغریبی ساخته می شود مانند ترانه هایی که قبل از انقلاب ساخته و ماندگار شد.

دوره هایی دوران عطف است، شاید ما الان در اوج آن دوره نیستیم و در مراحل پایین تر هستیم. نه نقطه عطفی نه حرکت عجیب وغریبی دارد و از دوران اوجش هم خیلی دور شده. شاید انگیزه ای نیاز است که اتفاقی جدید بیفتد. الان جوانان خیلی کار می کنند اما اتفاقی که در مورد کار «بیداد» یا «نینوا»ی آقای علیزاده افتاد الان خیلی کم رنگ تر است که شاید بخشی، تکنولوژی و سرعت و یوتیوب است که همه چیز در لحظه می آید و می رود و اخبار خیلی سریع حرکت می کنند.

نگار خارکن: به نظرم هنر نباید متعلق به اجتماع باشد. هنر باید متعلق به خود هنر باشد. بهتر است هنر را در همان جریانی که هست، بررسی کنیم جدای از اتفاقات و حوادث اجتماع که یکباره باعث می شود جریانی احساسی (و نه هیجان زدگی سطحی) به دل مردم بنشیند و همان طور احساسی ماندگار شود. آهنگی که ٢٠ سال قبل ساخته شده ممکن است در زمانی که احساساتی هستید آن را گوش دهید و لذت ببرید. این خیلی خوب است اما موزیکی که من به عنوان موزیسین فکر می کنم باید واقعی باشد، هنری است که بدون جوگیری به وجود بیاید؛ چیزی که در دنیای خود انسان ساخته می شود و دیگر متعلق به خود فرد است و شخصیت و دنیای هنرمند را تشکیل می دهد.

آتنا اشتیاقی: هفته گذشته یکی از دوستان می گفت یکی از آهنگ سازان کشورمان برای گرفتن مجوز مراجعه کرده و کارش شعری از مولانا بوده. تکه ای از شعر را خط زده بودند و گفته بودند به شاعر بگویید این قسمت را عوض کند. تصور کنید آهنگ ساز چه حالی می شود که چنین فردی که با این حد از دانش، کار او را سانسور می کند. با همه اینکه هنرمندانی هستند که با سختی کار هنری انجام می دهند، شما نمی توانید چنین بازدارنده هایی را نادیده بگیرید.

اگر بخواهیم بحث را جمع بندی کنیم. می خواهم راهکارهای شما را برای بهبود وضعیت موسیقی در ایران بدانم؛ چطور می شود از این شرایط گذر کرد و در آینده به فضای مطلوبی در حوزه موسیقی نزدیک شد؟

آتنا اشتیاقی: ساده بگویم؛ مثلا من به جاهایی می روم و می بینم در آن محفل از یک موسیقی خیلی سطح پایین لذت می برند. می توانم دو سی دی همراهم داشته باشم و پیشنهاد دهم که آنها را گوش دهند. همین کارهای کوچک می تواند تأثیرگذار باشد.

نگار خارکن: این کار خیلی خوب است. به نظرم می توانیم از جاهای کوچک تر هم شروع کنیم؛ از طریق گرفتن فیلم های کوتاه. از طریق شبکه های مجازی به صورت مجانی با کیفیت متناسب، موسیقی خودمان را معرفی کنیم. مردم بدانند کمانچه چیست، رپرتوار فلان نوازنده خانم در چه حدی است. به نظرم این کار کوچک ترین کاری است که می توانیم انجام دهیم.

نوشین پاسدار: همه این روش ها خوب است و همیشه هم بوده. امیدوارم زمان بتواند یک سری راه ها را برای خانم ها و آقایان هموار کند. مسائل گرفتن مجوز و سالن ها واقعا انرژی بر است و هنرمند را فرسوده می کند. گاهی هنرمند آن قدر خسته است که در زمان اجرا هم اجرای خوبی ندارد. امیدوارم فشارها کم شود تا هنرمندان راحت تر کار کنند که این قضیه به کسانی برمی گردد که مجوز صادر می کنند و اینکه اسپانسرها بیشتر حامی هنرمندان باشند.