جزئیات توافق آتش بس آمریکا و روسیه در سوریه

جزئیات توافق آتش بس آمریکا و روسیه در سوریه

سیب موز: جزئیات توافق آتش بس آمریکا و روسیه در سوریه

سیب موز جزئیات توافق آتش بس آمریکا و روسیه در سوریه

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت دو طرف در این توافق ساز و کارهای فنی مفصلی برای پایان دادن به خشونت در حلب سوریه در نظر گرفته اند. به گزارش فارس، بر این اساس، مقام های آشنا به این توافق اعتقاد دارند در این سند، مجموعه ای از ملزومات فنی هم برای دولت سوریه و هم برای معارضان مسلح مشخص شده است. توافق آتش بس سوریه روز جمعه بین آمریکا و روسیه امضا شد. جان کری لحظاتی بعد از اجرایی شدن این آتش بس، به صورت کوتاه درباره این توافق صحبت کرد و برخی مفاد آن را بازگو کرد. مقام های آمریکایی که خواسته اند نامشان فاش نشود، جزئیات بیشتری از مفاد این توافق را شرح داده اند. این مفاد به صورت زیر هستند:

- از روز دوشنبه، دولت بشار اسد و نیروهای معارضان بایستی از هرگونه حمله با سلاح، اعم از بمباران های هوایی، خمپاره، موشک و موشک های ضد تانک هدایت شونده، خودداری کنند.

- طرفین نباید به دنبال تصرف سرزمین باشند.

- آن ها بایستی امکان دسترسی های بشردوستانه به تمامی افراد نیازمند را به صورت سریع، امن، بدون مانع و پایدار فراهم آورند.

- در مواقعی که به دفاع از خود نیاز است، بایستی از زور متناسب استفاده شود.

- دو گذرگاه در شاهراه کاستیلو راه اندازی خواهد شد. هلال احمر سوریه در ابتدا، این گذرگاه ها را اداره خواهد کرد. امنیت با رضایت دو جانبه دولت سوریه و نیروهای معارضان تعیین خواهد شد. سازمان ملل پرسنل را به صورت فیزیکی و از راه دور تحت نظر خواهد گرفت.

- دولت سوریه بایستی عقب نشینی کرده و نیروها، سلاح های سنگین و سایر تسلیحات خود را به نقاط متفاوتی از شاهراه کاستیلو منتقل کند. در بعضی نقاط، تانک ها، توپ خانه ها و خمپاره اندازها بایستی دست کم 5/٣کیلومتر یا بیش از ٢ مایل عقب رانده شوند. در مکان های دیگر، سربازان با سلاح های سبک تر بایستی دست کم 5٠٠ یارد از جاده عقب نشینی کنند.

- معارضان نیز بایستی از این شاهراه عقب نشینی کنند. میزان عقب نشینی آن ها در اکثر نقاط، هم تراز یا مشابه میزان عقب نشینی نیروهای سوریه است. در شرق شاهراه کاستیلو، عقب نشینی آن ها به اقدامات نیروهای کرد بستگی خواهد داشت. در صورتی که کردها 5٠٠ یارد عقب نشینی کنند، نیروهای معارضان هم بایستی همین مقدار عقب نشینی کنند.

- معارضان بایستی تمامی تلاششان را برای جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان وابسته به القاعده به مناطق غیرنظامی به کار گیرند.

- تمام سوری ها، اعم از معارضان سوری با سلاح هایشان، بایستی بتوانند حلب را از شاهراه کاستیلو ترک کنند. پیکارجویان بایستی این اقدامات را با مقام های سازمان ملل هماهنگ کنند.

- آمریکا و روسیه مواد تخلف از آتش بس را بررسی خواهند کرد.

- آمریکا و روسیه بعد از دست کم هفت روز متوالی از پایبندی به آتش بس، راه اندازی مرکز مشترک اجرای آتش بس را اعلام خواهندکرد.

- فعالیت های مقدماتی لازم برای آغاز به کار این مرکز شامل تبادل اطلاعات جهت جدا کردن مناطق تحت کنترل شبه نظامیان وابسته به القاعده و مناطق معارضان بایستی از روز دوشنبه آغاز شده باشد. جداسازی های جامع تر بعد از راه اندازی مرکز مذکور اتفاق خواهد افتاد.

- آمریکا و روسیه از روز دوشنبه بایستی مشخص کردن مواضع داعش و شبه نظامیان وابسته به القاعده را آغاز کرده باشند، به گونه ای که حملات بتوانند فورا بعد از راه اندازی این مرکز آغاز شوند. هم زمان با شروع اولین حملات، تمامی فعالیت های هوایی دولت سوریه بایستی در مناطق مورد توافق قطع شوند.

- آمریکا و روسیه، هر کدام می توانند، از این توافقات انصراف بدهند.