منتظر پایان ضعیف شهرزاد باشیم!؟

سیب موز: منتظر پایان ضعیف شهرزاد باشیم!؟

منتظر پایان ضعیف شهرزاد باشیم!؟

سیب موز: منتظر پایان ضعیف شهرزاد باشیم!؟

شهرزاد چگونه تمام می شود؟

دیگر عادت کرده ایم، انگار که انتظار دیگری جز این نداریم. انتظار نداریم محصولاتی که در عرصه های مختلف از صنایع و بسته بندی گرفته تا فرهنگ و هنر وقتی به دستمان می رسد، کیفیت خود را در تمام مدت استفاده حفظ کنند. دیگر همه می دانیم خوب کار کردن فلان وسیله یا مورد قبول بودن محصولات فلان کارخانه یا نهاد خدماتی امری پایدار و همیشگی نیست. کافی است که مخاطبان به یک اثر اقبال نشان دهند یا اظهار رضایت کنند، آن وقت است که ورق برمی گردد و همه چیز عوض می شود.

فرهنگ و هنر هم از این قاعده مستثنی نیست.

حالا این سوال برای قاطبه مخاطبان آثار هنری از جمله مجموعه های تلویزیونی و سریال های شبکه نمایش خانگی پیش آمده که چرا خالقان آثار هنری در تمام حوزه ها حوصله به سرانجام رساندن کار هایشان را ندارند یا اینکه قادر به پایان رساندن اصولی، منطقی و حساب شده آثارشان نیستند.

به گزارش سیب موز: بگذریم که برخی از این آثار به دلایل مختلف بد شروع می شوند، بد ادامه می یابند و بد به پایان می رسند اما سوال مهم اینجاست که آثار شاخصی که در ابتدا و میانه راه تعریف و تمجیدهای بسیاری را متوجه خود کردند و در مجموع اثری موفق شناخته شدند چرا در انتهای راه و بخش های پایانی دچار تزلزلی تکراری و سوال برانگیز می شوند؟

سریال شهرزاد شروع و روند موفقی داشت. سریالی که موفقیت هایش در میزان جذب مخاطب و البته واقعیت های کیفی اش باعث شد تلویزیون و سریال های کم بیننده اش رقیب تازه ای به عنوان شبکه نمایش خانگی پیدا کند. اما این سریال هم که با پخش منظم و بموقعش تمام ناهنجاری ها، بی اعتمادی ها و بی نظمی های توزیع سریال در این حوزه را از اذهان پاک کرد با تمام معیارهایی که می شد این مجموعه را اثری موفق بنامیم به همان ورطه پایان بندی های سرهم بندی شده افتاده و پیش بینی می شود با ادامه روندی که در آخرین قسمت پخش شده مشاهده شد همین اتفاق در هفته های پایانی پخش فصل اول به کلیت اثر لطمه بزرگی وارد کند.

هر چند به نظر می رسد بعد از لو رفتن پایان قصه در فصل اول از سوی یکی از عوامل شهرزاد، تغییرات نابهنگام در بخشی از قسمت های پایانی رخ داده باشد اما در همین قسمت بیست و ششمین که اخیرا توزیع شده, می شود نشانه هایی از همان سرهم بندی را به وضوح پیدا کرد. برای مثال تکرار صحنه چیدن مهره های شطرنج توسط بزرگ آقا که همزمان با آن تسویه حساب های شخصی او با آدم ها هم نشان داده می شود، ابتدایی ترین چیزی است که به ذهن هر کسی می رسد،. یا خطابه ای که بزرگ آقا بعد از انجام قتل ها خطاب به شخصیت نصرت ایراد می کند، بیش از آنکه به شناخت شخصیت یا جهان بینی او کمک کند، تکرار مکرراتی است پیش از این بار ها و بار ها به مخاطب نشان داده شده است.

از طرفی دیگر نویسندگان این مجموعه شخصیت شهرزاد را در دهه 30 تهران به عنوان نماد زن امروزی متفاوت و مدرنی تعریف کرده اند که تن به قواعد از پیش تعیین شده نمی دهد و نمی خواهد زیر بار هر حرفی برود اما کنش این شخصیت، به خصوص در بخش های پایانی سریال، دربرگیرنده مجموعه رفتارهایی است که از هر زن عادی و مظلومی انتظار می رود. زنی که فرزندش را از او گرفته اند و او را به دور انداخته اند. مشاهده چنین رفتاری از شهرزاد این پرسش را به وجود می آورد که چرا تنها واکنش او به طلاق اجباری اش بغل کردن فرزندش برای چند لحظه و بعد انفعال محض باشد؟

حال اگر پاسخ این است که اجازه بدهید و در فصل دوم گره گشایی های برخی ماجر ها را ببینید هم نمی تواند چندان قانع کننده باشد چرا که تکلیف برخی مسائل مربوط به قصه باید در همین فصل اول روشن شود. جدای از این وقتی برای یک شخصیت شناسنامه تعریف می شود ــ که سریال شهرزاد از معدود آثاری بود که کاراکتر هایش این مشخصه را داشتند ــ چرا رفتار و کنش او با آنچه که به عنوان شناسنامه و شخصیت او تعریف شده تعارض دارد؟ و علت آن چیست؟

واقعیت این است که همواره قسمت پایانی بسیاری از سریال های ایرانی بد ترین قسمت آن مجموعه بوده اند چرا که کارگردان و نویسنده به شکل عجیب و غریبی قصد دارند تمام گره های داستانی را در همان قسمت آخر باز کنند یا می خواهند در قسمت آخر شگفتی بزرگی برای مخاطبان مشتاق خود داشته باشند اما تعدد سوال های به وجود آمده در قسمت های قبلی و بی جواب ماندنشان تا قسمت آخر باعث می شود همه چیز به بد ترین شکل ممکن جمع و جور شود، متاسفانه سریال شهرزاد هم در فاصله دو قسمت مانده به پایانی فصل اول ظاهرا به این وادی افتاده است.

آیا حوصله خالقان آثار تلویزیونی و سریال های ایرانی، در ادامه و پایان کار سر می رود؟ آیا تنها شروع متفاوت و پرقدرت برای خوب بودن یک سریال کافیست؟ کافی است فقط کمی به گذشته و پیشینه تصویریمان نگاه کنیم. سریال هایی مثل هزاردستان یا دایی جان ناپلئون و… کدام یک از آن ها از میانه سریال به بعد یا در بخش های پایانی خود این گونه دست مخاطب را خالی می گذارند؟ کدام یک از آن ها با محول کردن گره گشایی داستان به قسمت های آخر، پایان بندی را به جزوه ای تبدیل می کردند که قرار است به طور خلاصه و شتابزده به پرسش های شکل گرفته در متن سریال پاسخ بگویند؟

مخاطب ایرانی پیش از هر چیز، به دنبال احترام گذاشته شدن به شعور و سلیقه خود است. اتفاقی که این روز ها به خصوص در عرصه تلویزیون کمتر رخ می دهد، حالا اگر سریالی توانسته مخاطب را به این باور برساند که به شعور و سلیقه او نه تنها احترام می گذارد که برای جلب رضایتش، تلاش هم می کند، حیف نیست که با یک پایان بندی سرهم بندی شده اعتماد سخت به دست آمده او را دوباره از دست بدهد؟ کاش دست اندرکاران سریال شهرزاد برای این موضوع فکری بکنند.

خبرآنلاین