اگر فصل ششم سریال بازی تاج و تخت را دیده اید این مطلب را بخوانید!!

سیب موز: اگر فصل ششم سریال بازی تاج و تخت را دیده اید این مطلب را بخوانید!!

اگر فصل ششم سریال بازی تاج و تخت را دیده اید این مطلب را بخوانید!!

سیب موز: اگر فصل ششم سریال بازی تاج و تخت را دیده اید این مطلب را بخوانید!!

شگفتی در فصل جدید بازی تاج و تخت

این مطلب حاوی نکات مهمی درباره قسمت دوم فصل ششم «بازی تاج و تخت» است که داستان را لو می دهد. اگر بیننده سریال هستید و قسمت جدید را ندیده اید، این مطلب را نخوانید!

به گزارش سیب موز: جان اسنو مُرد اما نکته بامزه اینجاست که مرگ همیشه هم ابدی نیست! بعد از ماه ها تعلیق و انتظار و پرسش های بی شمار هواداران درباره سرنوشت محبوب ترین شخصیت سریال پرطرفدار «اچ بی او»، همزمان با پخش قسمت دوم فصل ششم با عنوان «خانه/ Home» که چند ساعتی است روی آنتن رفته و از رستاخیز جان اسنو پرده برداشته، کیت هرینگتن نیز بالاخره سکوتش را شکست و درباره این موضوع به حرف آمد.

بازیگر 29 ساله در تازه ترین گفت وگوی خود با «انترتینمنت ویکلی» در ابتدای حرف هایش به گفتن یک کلمه بسنده کرده: «متاسفم!» او ادامه داده: «از آنجایی که به عالم و آدم دروغ گفتم، دلم می خواهد بگویم متاسفم. خوشحالم که مرگ او (جان اسنو) خیلی ها را غمگین کرد. به گمانم بزرگ ترین وحشتم این بود که آدم ها هیچ اهمیتی ندهند. یا نهایتا واکنش شان این باشد: «خُب دیگه، جان اسنو هم مُرد…» اما انگار آدم ها یک جورهایی مشابه اتفاقی که در اپیزود اول – «زن سرخ پوش» – افتاد، برایش سوگوار بودند؛ که معنایش این است کاری که من دارم انجام می دهم – یا سریال دارد انجام می دهد – درست است.»

اپیزود پایانی فصل پنجم در حالی به آخر رسید که پیکر خونین جان اسنو در محوطه قلعه سیاه نقش زمین شده بود و چشمان بی روحش تداعی گر وداعی تلخ با هواداران سریال بود. با شروع فصل ششم و روی آنتن رفتن قسمت اول، معلوم شد که فرمانده نگهبانان شب مرده و امیدی به بازگشت اش نیست.

در ماه های مانده به آغاز پخش فصل ششم، هرینگتن بارها و بارها با هجوم پرسش های خبرنگاران و هواداران درباره سرنوشت جان اسنو روبه رو شد، تا جایی که حتی در یک برنامه تلویزیونی تحت آزمون دروغ سنجی قرار گرفت. نهایتا، هرینگتن تایید کرد نقش اش در سریال ادامه خواهد داشت، اما در قالب جسد. بعدتر، با برگزاری مراسم فرش قرمز و نمایش افتتاحیه فصل ششم در هالیوود، معلوم شد این بازیگر همچنان در «بازی تاج و تخت» حضور خواهد داشت، چرا که نامش در تیتراژ آغازین سریال باقی مانده بود.

با این همه، حتی دیگر عوامل و بازیگران سریال هم دنبال داستان مرگ جان اسنو را گرفته بودند، تا جایی که جان بردلی بازیگر نقش «سم ول تارلی» در یکی از گفت وگوهایش در سوگ نبود جان اسنو حرف های تاثیرگذاری زده بود: «اولین صحنه ای که در آن بازیگری حرفه ای را تجربه کردم، نقش مقابلم کیت بود. با فصل اول شروع کردیم و واقعا از هیچ چیز خبر نداشتیم. کیت چند تایی کار تئاتر کرده بود و من یک راست از مدرسه بازیگری آمده بودم. زمانی که ترسیدید و شک دارید پیوندهایی ایجاد می شود که به نظر ابدی می رسند. رفتن او اتفاق غم انگیزی است.»

در اواخر قسمت دوم فصل جدید می بینیم که داوُس سی ورث، ملیساندر را مجاب می کند با قدرت های جادویی اش جان اسنو را زنده کند. او سوالی را می پرسد که ماه ها ذهن هواداران را به خودش مشغول کرده بود: «آیا جادویی بلدی که بتونه به بازگرداندن او کمک کنه؟» ملیساندر ایمان و اعتقادش را از دست داده، اما داوس بر خواسته اش پافشاری می کند: «من از «خدای آتش» درخواست کمک نکرده ام. از زنی درخواست کمک دارم که بهم نشون داد معجزه وجود داره.»

می بینیم که ملیساندر آیین مخصوص به زنده کردن مرده را به جا می آورد. در ابتدا به نظر می رسد تلاش هایش به جایی نخواهد رسید و همه کسانی که در اتاق حضور دارند سوگوارانه و با ناامیدی محل نگه داری جسد را ترک می کنند. اما بعد از آن، «گوست» – گرگ جان اسنو – ناگهان نیروی دوباره ای می یابد؛ جان چشمانش را باز می کند و بریده بریده شروع به نفس کشیدن می کند.

دیوید بنیوف و دن ویس خالقان اصلی سریال پیش از مراسم فرش قرمز فصل ششم در گفت وگو با هالیوود ریپورتر با اشاره به سرنوشت جان اسنو تاکید کرده بودند: «قهرمانان محوری به هیچ وجه مدعی جاودانگی نیستند. در واقع، می شود بحث کرد که ایده «قهرمانان محوری» یکی از گره های داستانی است که کتاب های جرج (آر آر مارتین) به طرز فوق العاده درخشانی پشت پایی اساسی به آن زده.» بنیوف و ویس در ادامه گفته بودند: «ببینید، همه ما عاشق «ارباب حلقه ها» هستیم اما هیچ کدام مان واقعا باور نکرده بودیم سائورون، فرودو را می کشد. آیا هیچ قمارباز نادانی پیدا می شد که پولش را پای شکست هری به دست ولدمورت وسط بگذارد؟ در فانتزی های سنتی، وقتی نیروهای تاریکی علیه ارتش روشنایی صف می کشند، همه می دانند کدام طرف قرار است برنده باشد. و این یکی از همان عناصری است که ما را از فانتزی های قدیمی دلزده و خسته کرده است: پیش بینی پذیر بودن شان.»

ویس بعد از پخش قسمت دوم تاکید کرده: «داوس هیچ احساس عاشقانه ای به ملیساندر ندارد. اما به خوبی به ظرفیت های او و کارهایی که از دستش برمی آید آگاه است. دیده که ملیساندر بارها و بارها دست به انجام کارهای ناممکن زده. او طرفدار اعتقادات و نقشه های ملیساندر نیست. بی شک، در این لحظه چیزی برای از دست دادن وجود ندارد.»

دیوید بنیوف هم توضیحات خودش را ارایه کرده: «ملیساندر با شک بزرگی دست به این کار زد. او یک مومن واقعی بود که مطلقا خودش را وقف «خدای آتش» کرده بود و اتفاقات قسمت های گذشته باعث شد پایه های ایمانش به لرزه بیفتند. اما او هنوز هم ایمانش را حفظ کرده. برای همین با تنها کورسوی امیدی که برایش باقی مانده به سراغ جسد جان اسنو می آید تا شاید اگر واژه های درست را بر زبان بیاورد، اگر با ایمان کافی آنها را بر زبان بیاورد، با شور و حرارت کافی، خدایش صدایش را بشنود.»

بنیوف همچنین با اشاره به «گوست» می گوید: «هیچ کس به اندازه گوست رفیق و همراه جان نبوده و او را نمی شناسد. همه این گرگ ها ارتباطی عجیب و عمیق با همتایان شان در خانواده استارک دارند. وقتی پای جان در میان باشد، زمانی که جان در خطر باشد و زمانی که احتمال بازگشت اش وجود داشته باشد، حس ششم گوست به کار می افتد.»

قدم های بعدی جان اسنو پیش بینی ناپذیرترین بخش های داستان «بازی تاج و تخت» هستند اما حالا دست کم ابهام درباره بازگشت او سرانجام حل و بار سنگین ترین راز دنیای فرهنگ عامه از دوش هرینگتن برداشته شده است.

لازم به گفتن نیست که شبکه های اجتماعی از زمان پخش قسمت دوم و غافلگیری مبهوت کننده اش، در حال انفجار هستند.

آی سینما