ثواب شکلک درآوردن گاهی بیشتر از دعا است!

سیب موز: ثواب شکلک درآوردن گاهی بیشتر از دعا است!Reviewed by Iranvij-2 on Apr 22Rating: مجله مهر:  بیشتر از 30 بچه قد و نیم قد کنار یک طلبه بچه بغل و یک پراید پر از بچه خوشحال و خندان ایستاده اند و به روبرو نگاه می کنند. این عکس که در صفحه اینستاگرام «طلبه گرام» منتشر شد به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست شد تا همه بدانند آقای روحانی داخل تصویر به مدت سه روز از این بچه ها مراقبت کرده است تا مادرشان با خیالی آسوده به مراسم اعتکاف بروند و خیالشان از آب و دانه جوجه هایشان تخت تخت باشد. چون آقای شاکری حواسش به همه چیز هست و حتی از «آب بازی» و «گرگم به هوا» بازی کردن با بچه ها دریغ نمی کند. آن قدر که بچه ها بعد از تمام شدن مراسم اعتکاف از مادرانشان ناراحت تر باشند و برای رسیدن مراسم اعتکاف بعدی روزشماری کنند. سراغ ابوالفضل شاکری طلبه جوان و بامرام موجود در تصویر رفتیم از این ایده بکر و بچه داری هایش در مراسم اعتکاف بیشتر بدانیم.

ثواب-شکلک-دراوردن-گاهی-بیشتر-از-دعا-است

سیب موز: » ثواب شکلک درآوردن گاهی بیشتر از دعا است!

به گزارش سیب موز: دوست داشتیم مادران از فضیلت اعتکاف محروم نشوند

«ابوالفضل شاکری» متولد بهمن 1361 در محله مولوی تهران است. بیش از 10 سال که به عنوان طلبه مشغول است. آقای طلبه همه ی هم و غمش را گذاشته است که دوباره کودکان و نوجوانان را با مسجد آشتی دهد. او و همه همفکرهایش وقتی دیدند مادران مجبورند یکسال را به دلیل بارداری و تقریبا 5سال را به دلیل داشتن فرزند کوچک از برنامه اعتکاف محروم شوند؛ فکری به سرشان می زند که ایده ای را به کار ببرند که هم بچه ها پایشان به مسجد باز شود هم مادران با خیال راحت و آسوده در مراسم اعتکاف شرکت کنند. برای همین سراغ مساجد می روند و از آنها می خواهند که جامعه هدفشان را در این ایام تنها برای خانم های بچه دار قرار دهند تا آنها نیز بتوانند از این ایام فیض ببرند:« دیدیم همه اقشار می توانند در مراسم اعتکاف شرکت کنند به جز مادرانی که فرزند کوچک دارند. بنابراین سراغ سه سه مسجد را هماهنگ کردیم. در یکی از مساجد قرار شد مادران همگی فرزندانشان را با خودبیاورند. اما در دو مسجد بعدی مادران همگی به تنهایی در مراسم اعتکاف شرکت کردند و ما در نزدیکی شبستان مسجد، اتاق هایی را به صورت مهدکودک همراه با مربی آماده کردیم تا کودکان را در آن سه روز حسابی سرگرم کنیم. بچه ها هم هروقت دلشان برای مادرانشان تنگ می شد می توانستند به راحتی پیش مادرانشان بروند.»

ثواب-شکلک-دراوردن-گاهی-بیشتر-از-دعا-است 2

از دعای ام داوود برای مادران تا گرگم به هوا برای کودکان

آقای شاکری و همراهانش در این طرح سعی می کنند هرکاری کنند تا هم خیال مادران آسوده باشد هم به بچه ها حسابی خوش بگذرد. برای همین برنامه هایشان را مطابق با این موضوع پیش می برند:« برنامه هایمان را طوری تنظیم کردیم که در سخنرانی هایمان مسائل تربیتی برای مادران مطرح شود و برنامه های بازی با بجه ها نیز همراه با آموزش معارف دینی برای کودکان باشد که الحمدلله خیلی هم استقبال شد. من هم مدام بین این سه مسجد می چرخیدم تا از اوضاع باخبر شوم. در هر مسجد حدود 7 مربی مهدکودک داشتیم که مدام با بچه ها بازی می کردند. از نقاشی با رنگ های انگشتی گرفته تا قصه خواندن برای بچه ها که ناهار و شام بچه ها را نیز زحمت می کشیدند و می دادند. روز آخر هم همه بچه ها را جمع کردیم و زمان دعای ام داوود بچه ها را یک جای تفریحی برودیم که هم حسابی بازی کنند و هم مسجد فضای آرامی داشته باشد. در آنجا گرگم به هوا بازی می کردیم و بچه ها مدام برایشان جالب بود که مرا بگیرند و مدام می گفتند حاج آقا را گرفتیم. آب بازی کردیم و حسابی مرا خیس کردند. آخرکار هم این عکس را گرفتیم که حسابی معروف شد.»

بچه ها اعتکاف را بیشتر دوست دارند

آقای شاکری در تمام مدت اعتکاف مشغول بچه داری است و می گوید فرزند خودش هم میان بچه ها حضور دارد تا همسرش بتواند در مراسم اعتکاف شرکت کند. آقای شاکردی در جواب سوال ما درباره محروم شدن خودش از مراسم پرفیض اعتکاف می گوید:« در سال 5 نوبت برای اعتکاف وجود دارد که تنها یک نوبت آن در ماه رجب در همه مساجد برگزار می شود که از همه شلوغ تر است. من ترجیح می دهم این ایام را در خدمت خانواده ها باشم و از باقی ایام اعتکاف استفاده کنم.»

برنامه های مفرح گروه معتکفین جهادی که نام همراهان آقای شاکری است باعث دلگرمی بسیاری از خانواده شده است. آنقدر که به گفته مادران هربار در خانه اسم اعتکاف می آید بچه ها خوشحال می شوند و می گویند:«آخ جون دوباره اعتکاف» و این بار بچه ها مادرها را به اعتکاف می فرستند:« ما دوست داشتیم این مسجد زدگی از قشر جوان و نوجوان از بین برود و انس و الفت با مسجد از کودکی در بچه ها به وجود بیاید و حالا هربار بچه ها به مسجد می آیند دوست دارند اعتکاف باشد تا مدت زمان بیشتری را در مسجد بمانند و حالا بچه ها اعتکاف را بیشتر از بقیه دوست دارند.»

ثواب-شکلک-دراوردن-گاهی-بیشتر-از-دعا-است 3

بچه ها باید در مسجد آزاد باشند

در اسلام نیز روایات زیادی درباره علم آموزی به کودکان و همبازی شدن با آنها وجود دارد که آقای شاکری می گوید مبنای کار آنهاست. برای همین در مسجدی که گروهشان حضور دارد بچه ها ممکن است بارها بین سخنرانی توپشان را به سمت سخنران پرت کنند و این موضوع هیچ اشکالی ندارد و هیچ کس به این کار خرده نمی گیرند:«روایت داریم که پیغمبر به سمت مسجد می رفت و بچه ها مشغول بازی بودند. به پیغمبر گفتند با ما بازی کن. بعد به آن حضرت گفتند که شتر شود. پیغمبر نیز ادای شتر درآورد و حتی صدای شتر را نیز با ذکر برای آنها بازی کرد. صحابه از راه رسیدند و به پیغمبر گفتند وقت نماز است. حضرت رسول می فرماید: این بچه ها به من دل بسته اند. سلمان می گوید: پس چه کار کنیم؟ پیغمبر جواب می دهد: مرا از آنها بخر. بچه ها پیغمبر را در بازی به ازی چند گردو به سلمان می فروشند. بعد از آن پیغمبر می خندد و به شوخی می فرماید:« قوم یوسف، یوسف را به چند درهم می فروشد. قوم من مرا به چند گردو! تا این اندازه همبازی شدن با بچه ها مهم است. بچه ها باید در مسجد آزاد باشند. ما می گوییم اگر بچه ای گریه کرد مواظب باشید تن و بدن مادرزش تلرزد. شما برای بچه شکلک دربیاور که بچه و مادرش آرام شوند. مطمئن باشید این شکلک درآوردن ثوابش از نماز و دعا بیشتر است.»

ثواب-شکلک-دراوردن-گاهی-بیشتر-از-دعا-است 4

اگر بچه ای مسجد را نجس کند مانعی ندارد؛ تمیزش می کنیم

با این حال آقای شاکری و گروهش هربار برای پیدا کردن مسجد با مشکل مواجه هستند برای همین می گوید اگر مساجد مایل به برگزاری چنین اعتکافی هستند آنها با کمال میل می پذیرند اما متاسفانه چنین تمایلی بسیار کم است:« بعضی می گوید چرا این کار را می کنید؟ ممکن است بچه ها مسجد را نجس کنند. خب چه اشکالی ندارد. نجس شد تمیزش می کنیم. روایت داریم یکی بچه در آغوش پیغمبر بود که نجس کرد. مادرش جیغ زد. پیغمبر فرمود: آرام، آرام. اثر نجاست پاک می شود اما اثر جیغ شما پاک نمی شود. بچه ها اگر مسجد را هم نجس کنند مانعی ندارد.»