خواهر شهید شیرودی: شهدا از ما خواستند که ادامه دهنده راهشان باشیم

سیب موز: خواهر شهید شیرودی: شهدا از ما خواستند که ادامه دهنده راهشان باشیمReviewed by on Apr 29Rating: به گزارش به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از تنکابن24، شهرستان تنکابن چهارمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت ترین شهرستان غرب استان محسوب می شود که 562 شهید تقدیم انقلاب کرده است.

به گزارش سیب موز: مقارن با سی وششمین سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید علی اکبر قربان شیرودی، مختصری از زندگینامه و گفت وگو انجام شده با خواهر بزرگوار شهید، تقدیم می شود.

زندگی نامه شهید علی اکبر شیرودی

امیر سرافراز ارتش اسلامی سرتیپ خلبان شهید علی اکبر شیرودی، در دی ماه 1334 در شیرود تنکابن به دنیا آمد. وی دوران ابتدایی و دبیرستان را در تنکابن پشت سر گذاشت. سپس به تهران رفت و پس از طی مراحل جذب در هوانیروز و آموزش خلبانی به اصفهان اعزام شد.

شهید شیرودی در طول دوران قبل از انقلاب در زمینه های مذهبی فعالیت می کرد و علیه رژیم شاه فعالیت هایی را انجام می داد. وی با اتمام تحصیلات متوسطه در سال 1351 وارد ارتش شد و دوره مقدماتی خلبانی را در تهران به پایان رساند. سپس دوره هلی کوپتری کبرا را در پادگان اصفهان آموزش دید و با درجه ستوان یاری فارغ التحصیل شد.

شهید شیرودی پس از جریانات پیروزی انقلاب و با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سپاه غرب کشور پیوست. زمانی که جنگ کردستان آغاز شد شیرودی ساعتی از جنگ فاصله نگرفت.

انقلاب اسلامی و جنگ

وی در دوران مبارزات انقلاب، اعلامیه های آیت الله خمینی را در کرمانشاه پخش می کرد و در آستانه پیروزی انقلاب همراه با حجت الاسلام آل طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به ویژه رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و در مقابل گروه های ضدانقلاب به مبارزه پرداخت. در همین دوره و در 24 سالگی به عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.

شیرودی در جنگ پاوه نیز نقش تعیین کننده ای در گرفتن این شهر ایفا کرد، به طوری که هاشمی رفسنجانی به نشانه سپاسگزاری از وی گفت: شیرودی حق بزرگی بر این کشور دارد.

شیرودی پس از سه سال مبارزه با احزاب کُرد در غرب کشور، به اصرار روحانیون و هم رزمان پاسدارش در 20 شهریور 1359 به مدت یک ماه به مرخصی رفت، اما بیش از 10 روز در تنکابن نماند و با شنیدن خبر حمله عراق به جنوب ایران به منطقه بازگشت. در آن چند روز نیز با اینکه مخالفان در تعقیب او بودند، وی بدون محافظ و تنها با یک قبضه کلت کمری که از سیداحمد خمینی هدیه گرفته بود در تنکابن تردد می کرد و اغلب اوقات با لباس کار به میان روستاییان می رفت و در کشتزارها به سالخوردگان کمک می کرد.

شهید تیمسار فلاحی او را ناجی غرب و فاتح گردنه ها و ارتفاعات آربابا، بازی دراز، میمک و دشت ذهاب و پایگاه ابوذر معرفی می کرد. شهید شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان دارد و با بیش از 40 بار سانحه و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به هلی کوپترش ولی باز سرسختانه می جنگید و همیشه عاشق به تمام معنی بود.

در جنگ ایران و عراق

با شروع جنگ ایران و عراق در 31 شهریور 1359، به منطقه کرمانشاه رفت. وی هنگامی که شنید بنی صدر دستور داده پادگان تخلیه و انبار مهمات منهدم شود، از دستور سرپیچی کرد و به دو خلبانی که با او هم فکر بودند گفت: ما می مانیم و با همین دو هلی کوپتری که در اختیار داریم مهمات دشمن را می کوبیم و مسئولیت تمرد را می پذیریم.

در طول 12 ساعت پرواز، وی به عنوان تنها موشک انداز پیشاپیش دو خلبان دیگر به قلب دشمن یورش برد. بنی صدر دو هفته بعد به او ارتقای درجه داد، اما خلبان شیرودی درجه تشویقی را نپذیرفت و تنها خواسته اش این بود که کارشکنی هایی که به نظرش بنی صدر می کرد و بی تفاوتی برخی از فرماندهان را به آیت الله خمینی خبر دهد. در همان ایام به دستور فرماندهی هوانیروز چند درجه تشویقی گرفت و از ستوان یارسوم خلبان به درجه سروانی ارتقا یافت، اما طی نامه ای به فرمانده هوانیروز کرمانشاه در 9 مهر 1359 چنین نوشت:

این جانب خلبان پایگاه هوانیروز کرمانشاه می باشم و تاکنون برای احیای اسلام و حفظ مملکت اسلامی در کلیه جنگ ها شرکت نموده ام، منظوری جز پیروزی اسلام نداشته ام و به دستور رهبر عزیزم به جنگ رفته ام؛ لذا تقاضا دارم درجهٔ تشویقی ای که به این جانب داده اند، پس گرفته و مرا به درجهٔ ستوان یار سومی که بوده ام، برگردانید.

وی در مصاحبه ای که در مجله پیام انقلاب منتشر شد، علت زنده ماندنش را پس از چند هزار مأموریت، مشیت و عنایت الهی عنوان می کند.

شهادت

شهید علی اکبر شیرودی درنهایت به خلوصی که خواهانش بود رسید و مورد دعوت حق قرار گرفت و در هشتم اردیبهشت ماه سال 1360 درحالی که تانک های عراقی به طرف قره بلاغ دشت ذهاب در حرکت بودند با هلی کوپتر به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.

این نبود راه شهدا

خواهر شهید شیرودی درباره ی هدف برادرش از حضور در جبهه جنگ اظهار کرد: زمانی که شهید احمد کشوری به شهادت رسید، برادرم که بعد از ماه ها به خانه آمده بود، برای شرکت در مراسم شهید به راه افتاد. پدرخانم شهید کشوری از شهید شیرودی خواست تا انتقام او را از دشمن بگیرد. برادرم گفت: نه برای انتقام بلکه برای رسیدن به هدفی که شهید کشوری داشت، خواهم رفت. او توانست ظرف مدت سه روز آن منطقه را از دشمن بگیرد.

خواهر-شهید-شیرودی-شهدا-از-ما-خواستند-که-ادامه-دهنده-راهشان-باشیم

سیب موز: » خواهر شهید شیرودی: شهدا از ما خواستند که ادامه دهنده راهشان باشیم

زهرا قربان شیرودی با بیان اینکه ما یک برادر از دست دادیم ولی هزاران برادر دیگر به دست آوردیم، عنوان کرد: زمانی که به بازدید مناطق جنگی می روم ایمان می آورم که اسلام هرگز شکست نخواهد خورد و به دست صاحبش خواهد رسید.

وی خطاب به مسئولین یادآور شد: شهدا در وصیت نامه هایشان از ما خواستند که ادامه دهنده راهشان باشیم، ولی این نبود راه شهدا! اوضاع جامعه را ببینید، وضعیت فرهنگی، حجاب، بی کاری جوانان و… شهید شیرودی می گفت: پشت سرم باشید و من بدانم که هستید تا بروم جلو. عجب ماندیم پشتِ شهدا!

خواهر شهید شیرودی در پایان از مسئولین خواست تا توجه بیشتری به پیام شهدا داشته باشند، چراکه این جایگاه ها و سمت ها موقتی است و نباید بر خون شهدا گام زد و جلو رفت بلکه باید پاسخگوی مردم و خانواده شهدا باشند.

برگزاری سی وششمین سالگرد شهید شیرودی

نقی پور فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام (علی) در گفت وگو با خبرنگار ما از برگزاری یادواره خلبان شهید علی اکبر شیرودی خبر داد و اظهار کرد: به این منظور جلسه ای با اعضای ستاد یادواره، در این حوزه برگزار شد و مقرر گردید که 4 عصر روز پنجشنبه 14 اردیبهشت یادواره سی و ششمین سالگرد شهید شیرودی با سخنرانی سرتیپ قربانی و نوای حاج احمد نیکبختیان در آستان امام زاده سید حسین (ع) شیرود اجرا شود.