بوئینگ هم سفارش لغو شده ترکیش ایرلاین را تحویل ایران می دهد

بویینگ-هم-سفارش-لغو-شده-ترکیش-ایرلاین-را-تحویل-ایران-می-دهد

سیب موز: » بوئینگ هم سفارش لغو شده ترکیش ایرلاین را تحویل ایران می دهد

سیب موز:

به گزارش ، پس از تحویل سه فروند هواپیمای ایرباس به هما در قالب قرارداد ایران ایر با کمپانی ایرباس، اعلام و تأیید شد که این هواپیماها، لغو سفارش مالی چندین شرکت هواپیمایی خارجی است که به دلیل رقم بالای قرارداد ایران ایر با کمپانی ایرباس، در بازار رقابتی، زودتر تحویل هما شده است.

به گزارش سیب موز: امروز هم قائم مقام وزیر راه در امور بین الملل اعلام کرد که وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش هواپیما توسط شرکت بوئینگ به ایران را تأیید کرد و بر این اساس نخستین فروند هواپیمای بوئینگ 777 از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران ایر تا یک ماه آینده وارد ناوگان هواپیمایی شرکت هما خواهد شد.

بنابراین گزارش قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ، شامل 80 فروند انواع هواپیماهای مسافری کوتاه برد، میان برد و بلندبرد است که این هواپیما (777) جزء هواپیماهای بلندبرد محسوب می شود.

نخستین فروند بوئینگ 777 که قرار است به زودی به ایران تحویل داده شود، حاصل انصراف شرکت ترکیش ایرلاین (شرکت هواپیمایی دولتی ترکیه) است که پس از انصراف این شرکت از خرید آن، شرکت بوئینگ آن را به ایران تحویل خواهد داد.

بنا به گفته اصغر فخریه کاشان، این هواپیما که دارای مجوز فروش از اوفک (OFAC)، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری کل آمریکا، است، تا یک ماه آینده وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی افزود: شرکت بوئینگ برای فروش همه 80 فروند هواپیمایی که ایران ایر سفارش داده، توانسته از اوفک مجوز بگیرد، اولین هواپیمای بوئینگ که به زودی وارد آسمان ایران می شود، هواپیمایی است که شرکت ترکیش ایرلاین از خرید آن انصراف داده است.

وی در مورد علت مرجوعی بودن این هواپیما ادعا کرد: نباید از لفظ مرجوعی برای خرید و فروش هواپیماهای نو استفاده کرد، درواقع در عبارت «مرجوعی» نوعی بدفهمی برای مخاطب وجود دارد و رسانه ها به اشتباه این واژه را به کار می برند که سبب می شود مخاطب فکر کند «پس مانده» کشورهای دیگر به ایران فروخته شده است. حال آنکه چنین نیست.

بنا به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی ، سیستم خرید و فروش هواپیما در دنیا، شبیه روشی است که در ایران خودرو به مشتریان فروخته می شود؛ خودروساز پس از کسب آپشن های مورد نظر خریدار، به او وعده تحویل خودرو در چند ماه آینده را می دهد اما بسیار اتفاق می افتد که خریدار پیش از سررسید، تقاضای استمهال زمان تحویل خودرو به دلیل نداشتن منابع مالی یا هر دلیل دیگری را دارد؛ در خصوص هواپیمای بوئینگ 777 نیز همین اتفاق افتاده و ترکیش ایرلاین که در نوبت تحویل آن تا یک ماه آینده بوده، به دلایلی از تحویل گرفتن آن انصراف داده است.

فخریه کاشان ادامه داد: پس از انصراف ترکیه از خرید این هواپیما، بوئینگ به ما پیشنهاد داد که با توجه به اینکه وعده تحویل نخستین بوئینگ ایران ایر، در سال 2018 میلادی است، چنین هواپیمایی با این مشخصات وجود دارد که می توانیم آن را به ایران ایر تحویل دهیم. در حال حاضر نیز کارشناسان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در حال بررسی چندصد صفحه مشخصات این هواپیما هستند که در صورتی که با آب و هوا و میزان نیاز حمل و نقل هوایی ایران سازگار باشد، آن را تحویل می گیریم.

وی با بیان اینکه در صورت هماهنگ بودن آپشن های این هواپیما با نیاز ایران ایر، این هواپیما ظرف یک ماه آینده تحویل مقامات کشورمان خواهد شد، اضافه کرد: در صورتی که بخواهیم تغییراتی در ویژگی های داخلی آن مانند تعداد صندلی ها یا سیستم آشپزخانه تهیه غذای سرد و گرم هواپیما ایجاد کنیم، تحویل آن به دو ماه آینده موکول می شود.

به گزارش فارس، به نظر می رسد دولت تلاش کرده است در راستای تبلیغات انتخاباتی خود، در بازاری نه چندان شفاف از نظر مالی، چندین فروند هواپیما حاصل لغو سفارش مالی ایرلاین های دیگر را با هر روش مالی ممکن خریداری کرده و وارد کشور کند.

منبع: فارس