رونمایی از اختلاف در کاخ سفید - اخبار سیاسی

رونمایی-از-اختلاف-در-کاخ-سفید-اخبار-سیاسی

در میان بازیکنان کریکت و مهمانان شام در مارالاگو در فلوریدا، در حالی که هیاهوی میهمانان فضای ساختمان را پر کرده بود، یک راز مگو آشکار شد.

به گزارش سی ان ان، استیو بانن، استراتژیست ارشد ترامپ، کسی که مدیر جنجالی سایت فاشیستی بریتابارت بود، با جرد کوشنر، داماد ترامپ بگومگو می کند و این اتفاق سکوت چند ماهه را در مورد اختلافات این دو شکست و شکاف در بخش غربی کاخ سفید (بخش اداری)، بیش از پیش آشکارشد.

در حالی که ترامپ از اختلافات بانن و کوشنر به ستوه آمده است، از آن دو خواسته است به رغم اختلافاتی که دارند، با یکدیگر کار کنند. بنا به گفته یکی از مقامات کاخ سفید، ترامپ به هر دوی آنها گفته است «بس کنید.» بانن و کوشنر به لحاظ ایدئولوژیک اختلاف نظر فراوانی دارند و همین امر موجب شده است تا در کاخ سفید دودستگی به وجود بیاید. برخی می گویند این اختلاف نظرها باعث شده است تا برنامه های کاخ سفید به موقع اجرا نشود یا در اجرا نیز با مشکلاتی روبه رو شود.

کوشنر و ایوانکا بر این باور هستند که بانن، عامل شکست ترامپ در پیش بردن برنامه های مهاجرتی و قوانین بهداشتی و درمانی است. همچنین این دو می گویند که بانن عامل اختلافات زیادی در درون کاخ سفید شده است. در این راستا ترامپ از پریبوس، رئیس کارکنان کاخ سفید می خواهد که درباره اختلافات اخیر این دو جلسه ای برگزار کند. این جلسه بنا به گفته پریبوس خوب بوده است و این دو قول همکاری داده اند اما یکی از مقامات کاخ سفید می گوید که زمان باید این مساله را ثابت کند.

خود ترامپ هم بنابه گفته شاهدان چندان به حل اختلافات بین این دو امیدوار نیست و تهدید کرده است اگر اوضاع بین این دو سامان نگیرد، شخصا دست به اقداماتی خواهد زد اما در مورد اینکه چه اقداماتی مدنظر وی است، توضیح بیشتری نداد. این در حالی است که ترامپ همچنان برای بانن ارزش قائل است و توجه چندانی به گفته های مخالفان بانن ندارد. او فقط می خواهد این اختلاف نظرها سازنده باقی بماند و حالت تخریبی نداشته باشد. اما اختلاف نظر بین این دو گسترده تر شده است و این امر دقیقا در نزدیکی دفتر بیضی شکل (دفتر ترامپ) در حال رخ دادن است.

در کاخ سفید دو جریان عمده حضور دارد: یکی استیو بانن و استیفن میلر است که هر دو ناسیونالیست و مخالف روند جهان گرایی هستند و کوشنر و گری کوهن، مشاور اقتصادی ترامپ هستند که هر دو دارای ذهنیت های جهان گرا هستند. همچنین دینا پاول، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز دیدگاهش به کوشنر و کوهن نزدیک است. کوهن و پاول هر دو از گلدمن ساکس می آیند و ارتباط نزدیکی با کوشنر دارند. بانن اما بیشترین مشکل را با کوهن دارد تا جایی که وی را «گری جهان گرا» می خواند و کسانی که بانن را می شناسند می دانند که وی به قصد توهین، افرادی را که فاقد دیدگاه های ناسیونالیستی هستند، جهان گرا می نامد.

در حالی که بانن خود را در میانه های یک جنگ با کوشنر می داند اما به این نکته رسیده است که در این جنگ برنده نخواهد شد زیرا ترامپ به خانواده خود وفادار است. نیویورک تایمز حتی می گوید که نزدیکی ترامپ به حلقه خانوادگی خود موحب شده است تا بانن در داخل کاخ سفید منزوی شود. در این شرایط اما وی گفته است که دست از مبارزه برنخواهد داشت و تا زمانی که گوشی شنوا (ترامپ) داشته باشد توصیه هایش در جهت برنامه های محافظه کارانه خواهد بود.

هر چند بانن اعتقاد دارد که هنوز می تواند مفید باشد اما ترامپ با برکناری وی از شورای امنیت ملی در هفته گذشته نشان داد که در سیاست خارجی قصد دارد به سمت کوشنر و حلقه وی حرکت کند. حتی برخی شایعه ها وجود دارد که بانن تهدید کرده است که خود از کار کنار برود اما وی این شایعات را «بی اساس» می خواند. یکی دیگر از مقامات کاخ سفید نیز با تکذیب این شایعات گفت: هیچ فردی از کاخ سفید به این زودی بیرون نخواهد رفت. به عکس، لیندسی والترز، یکی از سخنگویان کاخ سفید نیز می گوید که همه در داخل به سمت اتحاد پیش می روند.

اخبار  بین الملل - دنیای اقتصاد

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز