خصوصی سازی در خراسان رضوی باید تسهیل شود

خصوصی سازی در خراسان رضوی باید تسهیل شود

سیب موز: خصوصی سازی در خراسان رضوی باید تسهیل شود

مشهد ـ معاون امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق تحقیقات دقیق به این نتیجه رسیدیم که خصوصی سازی به عنوان یکی از مولفه های اقتصاد خراسان رضوی باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی مروج الشریعه، ظهر پنجشنبه در جمع پژوهشگران و مدیران آینده پژوهی که در کارگاه آینده پژوهی راهبردی شرکت کرده بودند، اظهار کرد: امروزه نگاه، نوع کارکرد و برنامه های ما در سطح کلان مدیریتی کشور باید بر اساس  آینده پژوهی باشد و ما هنوز با تعاریف آکادمیک آینده پژوهی فاصله زیادی داریم.

به گزارش سیب موز وی با بیان خاطراتی از دوران مدیریتش در حوزه برنامه ریزی استان خاطر نشان کرد: در 25 سال گذشته هنگامی که برای حاشیه شهر مشهد برنامه ریزی می کردیم، بدون توجه به آینده پژوهشی تصمیماتی را اتخاذ کردیم که پاسخگوی نیاز کنونی جامعه نیست و اتخاذ  تصمیماتی که بدون توجه به آینده صورت می پذیرد موجب صرف هزینه های سنگین بر پیکره دولت می شود، بنابراین نیاز است تا به این اصل به صورت بنیادی در مدیریت کلان کشور پرداخته شود.

مروج الشریعه ادامه داد: با تحقیقات و بررسی های دقیق به این نتیجه رسیدیم که خصوصی سازی به عنوان یکی از مولفه های اقتصاد جامعه باید مورد توجه قرار بگیرد و باید زمینه گسترش آن به صورت تدریجی فراهم شود.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندارخراسان رضوی تسهیل سازی روند خصوصی شدن، کمک به نهادهای خصوصی و کمک های بلاعوض را به عنوان سه گام عملیاتی حمایت از سرمایه گذاری و کار آفرینی بر شمرد و عنوان کرد: نگاه موجود در نوع حمایت از سرمایه گذاری و کار آفرینی باید اصلاح شود و طرح های تشویقی و ترویجی- تشویقی از سوی منابع دولتی به عنوان مشوق های سرمایه گذاری در کشور لحاظ شود.

وی با اشاره به این که تا کنون به دلیل سهل انگاری هزینه های بسیار سنگینی را پرداخت کرده ایم، گفت: لازم است قبل از دستیابی به هر گونه هدف و برنامه ای برای آن برنامه ریزی کرد و راهکار و استراتژی های منحصر به فرد آن ترسیم شود.

مروج الشریعه با بیان این که در گذشته مردم در اجرایی شدن برنامه های دولتی  به طور گسترده مشارکت داده نمی شدند، ادامه داد: امروزه با مقایسه دقیق تر در روند عمومی حاکم بر دانشگاه ها و نقش آن ها در نظام برنامه ریزی کشور و همچنین  فضای عمومی حاکم بر کشور می توان مشارکت و تاثیر بیشتر آنان در اجرایی شدن برنامه های کلان را شاهد بود.