تکفیری ها بزرگترین تهدید برای جهان اسلام هستند

تکفیری ها بزرگترین تهدید برای جهان اسلام هستند

سیب موز: تکفیری ها بزرگترین تهدید برای جهان اسلام هستند

تربت جام - آیت الله مکارم شیرازی گفت: تکفیری ها بزرگترین تهدید برای جهان اسلام محسوب می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی ظهر پنجشنبه در پیام تصویری خود در همایش جریان‎های تکفیری، علل گرایش و راهکارهای مقابله که در تربت جام برپا شد، اظهار کرد: برای تکفیری ها بین سنی و شیعه تفاوتی وجود ندارد و بعضی از کشورهای اسلامی را طوری به یک ویرانه تبدیل کرده‎اند که تا 50 سال نیز قابل جبران نیستند.

به گزارش سیب موز وی افزود: تکفیری ها در عراق، یمن و جاهای مختلف منطقه آتشی روشن کرده‎اند که دامن مسلمانان شیعه و اهل‎ تسنن را گرفته است که در شمال عراق بیشترین تخریب و کشته‎ها را در اهل تسنن داشته ایم.

مرجع عالیقدر شیعه بیان کرد: ناامنی در دیگر مناطق نیز از جمله ترکیه ایجاد شده است که گاه و بیگاه جنایاتی در آنجا انجام می‎دهند و خطرهایی را برای مردم به وجود می آورند.

مکارم شیرازی با اشاره به اینکه تکفیری ها خطر جدی برای کل دنیا هستند، گفت: در خارج از کشورهای اسلامی هم خطر حضور تکفیری ها نیز احساس می شود و برای رفع این خطر باید همه دست به دست هم دهند.

وی عنوان کرد: سه راه برای مبارزه با تکفیری ها وجود دارد که یکی از آن ها راه نظامی، دیگری راه سیاسی و سومین راه فرهنگی است که راه‎های سیاسی و نظامی بدون راه فرهنگی به نتیجه نمی‎رسند.

مرجع عالیقدر شیعه ادامه داد: بعد از دو کنگره جهانی علیه جریان‎های تکفیری که در شهر قم طی دو سال گذشته برگزار کردیم و علمای بزرگ از 80 کشور جهان در این دو مراسم شرکت کردند منجر به کاهش جلب و جذب داعش و امثالهم شده است که این موضوع به عنوان یک کار فرهنگی اثرگذار است.

مکارم شیرازی یادآور شد: در 17 رکعت نماز طی یک شبانه روز از خدا به عنوان رحمان و رحیم یاد می‎کنیم اما دین تکفیری ها  آغشته به کشتار، خونریزی، تخریب و تخویف است که این دین اسلام نیست.

وی تصریح کرد: ضرر مهم دیگری که تکفیری ها دنیا را تهدید می کنند این است که اسلام را در دنیا در نظر عده‎ای بدنام می‎کنند که متاسفانه دشمنان اسلام به دنبال نشان دادن این دین با خشونت هستند.

مرجع عالیقدر شیعه اظهار کرد: اسلام در دنیا در حال پیشروی است و تکفیری ها جلو پیشروی اسلام را می‎گیرند که باید ثابت کنیم  اسلام آیین رحمت است و راه و روش تکفیری ها از اسلام بیگانه هستند و در سال های اخیر این مساله برای غربی‎ها روشن شده است و پاپ به صراحت بیان کرده که اقدامات تکفیری ها با حقیقت اسلام تطابق ندارد و آنها یک اقلیت نادان، بی خبر و جنایت‎کارند.

مکارم شیرازی افزود: در همایش چچن، علمای اسلام گرد هم آمدند و شیخ الازهر آنجا با صراحت گفت که تکفیری‎ها و حتی وهابیت جز مذاهب اسلامی نیستند که باعث ناراحتی طرفداران وهابیت شد.