تسهیل امور سرمایه گذاری در راستای ترغیب سرمایه گذاران ضروری است

تسهیل امور سرمایه گذاری در راستای ترغیب سرمایه گذاران ضروری است

سیب موز: تسهیل امور سرمایه گذاری در راستای ترغیب سرمایه گذاران ضروری است

اراک- استاندار مرکزی گفت: زیر ساخت ها برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان مرکزی مهیا است و باید امور سرمایه گذاری تسهیل شده تا سرمایه گذاران به این اقدام جذب و ترغیب شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود زمانی قمی ظهر پنجشنبه در بیست و دومین جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در اراک برگزار شد، اظهار داشت: استان مرکزی از جمله استان هایی است که بعد از برجام در زمینه حل مسایل اقتصادی و بررسی و رفع مشکلات واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل توانست گام های موثر بردارد.

به گزارش سیب موز وی افزود: مشکلات واحدهای مساله دار برخی در استان حل شد و برخی از آنان نیز به کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در تهران ارجاع شد تا برای حل آن تصمیم گیری شود.

استاندار مرکزی اظهارداشت: استان مرکزی حدود یک هشتم جمعیت کشور را دارد اما بیش از توان و ظرفیت خود درآمدزایی و تولید دارد و 24درصد از بنزین کشور در این استان تولید می شود، همچنین برخی از بزرگترین صنایع فلزی مادر در این استان مسقر است.

وی بیان داشت: بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی استان از سال 85تا 92 تعطیل شده و تحریم ها نیز مزید بر علت شد و در این رابطه 3400میلیارد تومان سرمایه گذاری خسارت دید و 15هزار کارگر بیکار شدند.

استاندار مرکزی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در پی فرامین مقام معظم رهبری و ابلاغ رییس جمهور، از ششم فرودین امسال اولین جلسه ستاد مقاومتی استان مرکزی در اراک تشکیل و دومین جلسه نیز در یکی از کارخانه های بزرگ ساوه تشکیل شد و این روش را در واحدهای دیگر استان اجرا کردیم که ثمره خوبی همراه دارد و همین روش در شهرستان ها پیگیری شد.

زمانی قمی بیان داشت: این 21جلسه مصوبات خوبی داشت،  که 40درصد این مصوبات اجرایی شده است و بخشی از این مصوبت مشکل قانونی دارد که از اختیارات استان خارج است و به کار گروه ملی ارجاع شده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم باتوجه به جایگاه استان مرکزی در حوزه صنعت، در سفر آینده رییس جمهور به این استان، مصوبات خوبی در جهت رونق واحدهای تولیدی وصنعتی به تصویب برسد و صنعت این استان از مشکلات فعلی رهایی پیدا کند.

استاندار مرکزی افزود: در پنج ماه ابتدای سال جاری، استان مرکزی 190میلیون دلار صادرات داشته است.

زمانی قمی بیان داشت : در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیز کارهای بزرگی تحقق یافته از جمله در حوزه  تولید برق، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در شهر ساوه با سرمایه گذاری شرکت بلژیکی نهایی شده و سرمایه گذاری در طرح صنعتی دیگری نیز در دلیجان با آلمانی ها توافق شده است.

وی ادامه داد: همچنین پالایشگاه پلاسمای خون با سرمایه گذاری خارجی در زرندیه احداث می شود که با احداث آن از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود و زمین این طرح هم واگذار شده که در سفر رییس جمهور کلنگ زنی خواهد شد.

استاندار مرکزی در پایان به مشکلات برخی از صنایع استان از جمله واگن پارس، شرکت هپکو، ماشین سازی، آذرآب، کمباین سازی و... اشاره کرد.