پسته دامغان وگچ سمنان ثبت جهانی می شوند/ باید از مرزها فراتر رفت

پسته دامغان وگچ سمنان ثبت جهانی می شوند/ باید از مرزها فراتر رفت

سیب موز: پسته دامغان وگچ سمنان ثبت جهانی می شوند/ باید از مرزها فراتر رفت

دامغان - استاندار سمنان با بیان اینکه فرآیند ثبت جهانی پسته دامغان و گچ سمنان به عنوان یک برند در حال طی شدن است، گفت: چالش های حضور صادر کنندگان استان در بازارهای جهانی رفع شود.

به گزارش خبر نگار مهر، محمدرضا خباز پیش از ظهر پنج شنبه در دومین نشست کارگروه اقتصادی استان سمنان با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی عضو این کارگروه به میزبانی سالن جلسات شهید عبدالله ترابی مرکز آموزش علمی کاربردی رسول اکرم (ص) دامغان با بیان اینکه پسته دامغان و گچ سمنان ثبت جهانی می شوند، اظهار داشت: این دو محصول مهم پس از طی شدن فرآیند لازم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کنوانسیونی مستقر در ژنو برای ثبت جهانی معرفی خواهد شد.

به گزارش سیب موز وی با بیان اینکه امروز در دنیای تجارت و حفظ بازار و مشتری بدون داشتن یک برند معتبر و معروف برای هیچ کالایی امکان پذیر نخواهد بود، اضافه کرد: پسته دامغان و گچ سمنان هم در بازار به عنوان یک برند بالا دارای یک جایگاه ویژه ای هستند.

فعالیت 64 شرکت دانش بنیان در استان سمنان

به گفته رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان سمنان افزایش تولید برای یک کشور زمانی امکان پذیر و مرقوم به صرفه خواهد بود که رقابت جدی در بحث تجارت جهانی وجود داشته باشد.

خباز پسته را به عنوان یک محصول مهم و استراتژیک و طلای سبز در عرصه بین المللی یاد کرد و اظهار داشت: سود کشاورز زمانی است که در عرصه تجارت و صادرات بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در عرصه اقتصادی کشور اظهار داشت: در حال حاضر 64 شرکت دانش بنیان در استان سمنان زیر نظر مرکزپارک علم وفناوری این استان فعالیت می کنند.

برای تکنولوژی های جدید برنامه داشته باشیم

استاندار سمنان تصریح کرد: اغلب شرکت های دانش بنیان استان در زمینه های صنعتی، فناوری زیستی، فناوری نانو، فناوری اطلاعات تاسیس و راه اندازی شده است.

خباز با باین اینکه اتکای محصولات و سرمایه شرکت های دانش بنیان به دانش و پژوهش است و با صرف مواد اولیه کم و ارزان محصولی با ارزش زیاد را تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای تکنولوژی های جدید برنامه داشته باشیم، افزود: شرکت های دانش بنیان باید تلاش و جدیت خود را در بحث های صنعتی و تولیدی افزایش دهند و حضور خود را در این راستا پر رنگ کنند.

باید از مرزها فراتر رفت

استاندار سمنان با تاکید بر اینکه باید از مرزها فراتر رفت، خاطر نشان کرد: توجه به شرکت های دانش بنیان باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و نباید از این شرکت های مهم و تاثیر گذار در عرصه اقتصادی کشور غافل شویم.

خباز با اشاره به نامگذاری سال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی (اقدام و عمل) گفت: شرکت های دانش بنیان نقش مهمی در تحقق منویات مقام معظم رهبری دارند و باید در این زمینه تلاش کنند.

در این نشست هریک از مدیران دستگاه های اجرایی عضو کارگروه اقتصادی استان سمنان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در زمینه کمک به اقتصاد استان، رفع مشکلات و کمبودها و کمک به شرکت های دانش بنیان بیان کردند.