حل مسئله آب ظرافت و تدبیر می خواهد نه بی تدبیری و شعار

حل مسئله آب ظرافت و تدبیر می خواهد نه بی تدبیری و شعار

سیب موز: حل مسئله آب ظرافت و تدبیر می خواهد نه بی تدبیری و شعار سیب موز استان ها > چهارمحال و بختیاری -

نماینده ولی فقیه دراستان چهارمحال وبختیاری گفت :توجه ویژه مسئولان به نصیحت های خیرخواهانه و دلسوزانه/اگر به نصیحت های خیرخواهانه توجه می شد، شاید این مسائل رخ نمی داد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، حجت الاسلام ولمسلمین محئ علی نکونام در خطبه های نماز جمعه شهرکرد با اشاره به حوادث اخیر در شهر بلداجی گفت: این قضایای تلخی است که روزهای اخیر استان با آن مواجه بود و انصافاً کام همه را تلخ کرد. هم کام مسئولان را خیلی تلخ کرد و واقعا نمی خواستند چنین اتفاقی بیفتد و هم کام مردم را تلخ کرد. سزاوار نبود که استان شاهد این قضایا باشد

به گزارش سیب موز بر ضرورت توجه ویژه مسئولان به نصیحت های خیرخواهانه و دلسوزانه تاکیدکرد و گفت: یک توصیه جدی داشته باشم به مسئولان عزیزمان که اگر خیرخواهانه و از روی نصیحت مطلبی خدمت عزیزان عرض می شود، خب نصیحت و خیرخواهی است و قطعا بدخواهی کسی نیست. اگر در این جایگاه و نماز جمعه نصیحتی صورت می گیرد، اگر در جلسه شورای اداری نصیحتی صورت می گیرد، اگر در جاهای دیگر فرض کنید کسی مثل این بنده حقیر مطلبی را عرض می کنم همه از روی سرخیرخواهی است.

با بیان این که انتظار این است وقتی یک نصیحتی صورت می گیرد به این نصیحت توجه شود گفت: همه می دانند بنده به حول وقوه الهی به اقتداء از مقام معظم و معزز رهبری و سیره و شیوه ایشان همیشه دأب ما این گونه بوده که حامی تلاش گران باشیم و کمکشان کنیم و در همه دولت ها رویه ام این گونه بوده است. ضمن این که نصیحت هم می کنیم و حرف مان را هم می زنیم؛ آن جایی هم که باید انتقاد کنیم، نقد خودمان را بیان می کنیم. بنابراین اگر چیزی گفته می شود خیرخواهانه است. انتظار این است وقتی یک نصیحتی صورت می گیرد، به این نصیحت ها توجه بشود.

با تاکید بر این که اگر به نصیحت های خواهانه توجه می شد، شاید این مسائل رخ نمی داد خاطرنشان کرد: در همین حوادث اخیر اگر واقعا بهاین نصیحت ها توجه می شد، شاید مسائل به این جا گشیده نمی شد. چندی پیش در همین خطبه های نماز جمعه نسبت به این معنا توجه داده شد. در جلسه شورای اداری توجه داده شد. در جلسات خصوصی توجه داده شد. اما به هر حالا شد آن چه نباید می شد.

با تاکید بر این که حل مسئله آب ظرافت و تدبیر می خواهد نه بی تدبیری و شعار من در همین جا یک نکته دیگر را مجدد به مسئولان کشوری عرض کنم. دو ماه گذشته در خطبه های نماز جمعه هم به مسئولان استان و هم مسئولان کشور این نکته را تذکر دادم که مسئله آب، مسئله ای نیست که بشود با قدرت قهریه و بی تدبیری خدایی نخواسته و امثال این ها آن را حل کرد. آب تدبیر می خواهد؛ آب ظرافت، عقلانیت می خواهد. به وسیله آب نباید مردم را رودر روی هم قرار داد؛ شهرها را رودر روی هم قرار داد؛ استان ها را رودر روی هم قرار داد. همین جا استفاده کنیم و به مسئولان کشوری این نکته را بگویم، مسئولان کشوری شما از آن چه که در این استان اتفاق افتاد، درس بگیرید. بدانید آب مسئله حساسی است. بدانید آب مسئله ای نیست که بشود با فریاد، سروصدا و بی تدبیری و امثال این ها آن را حل کرد. آب مسئله مهمی است که حتما ظرافت می خواهد؛ حتما تدبیر می خواهد.

با اشاره به خبر نامناسبی که هفته گذشته از خبر 20:30 سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد تصریح کرد: آن چه که هفته قبل در 20:30 پخش شد که متأسفانه پخش این برنامه نامناسبی بود و من گلایه کردم و عزیزان ما هم در استان شدید پیگیر شدند و اعتراض ما را منتقل کردند که نباید این خبر پخش می شد. این ها تحریک می کند مردم را و آن حرف هایی که زده می شود ممکن است که یک لحظه یک بَه بَه و چَه چه هایی درپی داشته باشد اما درپی آن، حوادث و اتفاقات جبران ناپذیری چه بسا خدایی نخواسته به وجود می آید. لذا کشور و مسئولان مراقب باشند که به مسئله آب با عقلانیت نگاه کنند.

در ادامه با تاکید بر این که در اعتراضات مردم بلداجی حتی یک سخن ضد انقلابی شنیده نشد که بسیار ارزشمند است خاطرنشان کرد: مردم شریف بلداجی حقا و انصافا مردمانی خوب، تلاشگر، زحمتکش چه در کشاورزی و چه در تولید و چه در صنعت گز که کام مردم را این مردم خوب همیشه شیرین می کنند و مردمانی انصافا دوست داشتنی و انقلابی هستند. حضورشان در صحنه های مختلف انقلاب مشهود بوده و هست. حتی در این اعتراضات اخیر خودشان که یک مقدار اعتراضاتی هم داشتند، انصافا جمعی از آن ها که معترض بودند در اعتراضشان یک سخن ضد انقلابی شنیده نشد. این خیلی ارزشمند است. در اعتراضشان نسبت به مسئولان نظام و استان و امثال اینها مسائلی که خارج از نزاکت باشد و راجع انقلاب شعاری بدهند اصلا وجود نداشت. معترض بودند و اعتراضشان هم شدید بود اما همین را هم مردم انصافا مردم رعایت کردند که این مردم قابل ستایش هستند.

در تبیین نکته سوم مسئولان استان را حقا خدمت گذار مردم دانست و تاکیدکرد: به عنوان یک طلبه حقیر شهادت می دهم که مسئولان در مقام تلاش برای گره گشایی از کارها هستند و اگر جایی قصوری هم صورت می گیرد از روی تعمد نیست

خاطرنشان کرد: من از نزدیک شاهد هستم و می بینم مسئولان حقا در مقام تلاش برای گره گشایی از کارها هستند؛ در مقام خدمت هستند. درست است که بنده و امثال بنده جزء دستگاه های اجرایی و جزء شورای تامین و امثال این ها نیستیم اما، گزارش ها را داریم و از نزدیک شاهد هستیم و می بینیم و رصد می کنیم که انصافا مسئولان در مقام خدمت هستند. اگر جایی قصوری هم صورت بگیرد، حتما از روی تعمّد نیست. این را بنده به عنوان یک طلبه حقیر شهادت می دهم. ممکن است غفلت باشد اما انصافا نمی توان گفت عمداً در مقام مقابله یا گره زدن امور یا ترجیح أمور مهمه ای از کارها بر منافع مردم باشد. این ها نیست.

با تاکید بر این که در چنین حوادثی مسئولان زمینه تحریک مردم را فراهم نکنند و مردم هم تابع قوانین و أمور منطقی باشند تصریح کرد: اگر احیانا یک جاهایی هم حوادثی مثل حوادث بلداجی و امثال این ها، قضایا به این جا کشیده می شود، بنده اعتقادم این است که در حوادث این چنین هر دو طرف باید موقعیت یکدیگر را به خوبی درک کنند؛ به هم کمک عملی و مدبرانه داشته باشند. مسئولان زمینه تحریک مردم را فراهم نکنند؛ مردم هم تابع قوانین و أمور منطقی باشند. در نظام جمهوری اسلامی ایرانهمیشه راه برای احقاق حق باز است و از مراجع قانون می توان به حق خود رسید. نیازمند تحریک و خشونت و امثال این ها نیست.

در ادامه به تلاش رسانه های بیگانه برای بهره برداری از حادثه بلداجی گفت: رسانه های بیگانه از این نمدها برای خودشان کلاهی ندوزند زیرا مردم ما از رسانه های بیگانه به ویژه بی بی سی رسانه روباه مکار انگلیسی هیچ گاه خاطره خوش نداشته و ندارند. اگر آن ها منتظر هستند که تا با بزرگ کردن حوادثی جزئی این چنین میان مردم و مسئولان فاصله ایجاد کنند و مثل همیشه بخواهند اختلاف افکنی کنند، باید این خیالات را به گور ببرند.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه حساسیت های مردمی نسبت به حقوق های نجومی و برداشت از بیت المال مهم و ارزشمند است و اینکه افکار عمومی نسبت به ارزش های خدا و جامعه حساس باشد باید به عنوان یک فرهنگ عمومی تقویت شود بیان داشت: همه مردم باید نسبت به بیت المال و برداشت هایی که از آن صورت می گیرد حساس باشند و جامعه اسلامی با برداشت های نامتعارف از حق مردم مبارزه می کند.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در مذاکرات با کشورهای دنیا به برجام رسیدیم ولی در برجام آن چیزی که دادیم با آن چیزی که به دست آوردیم قابل مقایسه نیست ادامه داد: انتظار مردم این است که اگر در برجام چیزی به دست آمده و پولی آزاد شده است، این پول در اقتصاد مقاومتی، اشتغال و رونق اقتصادی به کار گرفته شود، مسؤولان دیگر دل به بیرونی ها نداشته باشند و بیش از این فرصت ها را از دست ندهند.