پیش دانشگاهی هزینه ای زیان بار بر پیکره نظام آموزشی کشور

پیش دانشگاهی هزینه ای زیان بار بر پیکره نظام آموزشی کشور

سیب موز: پیش دانشگاهی هزینه ای زیان بار بر پیکره نظام آموزشی کشور سیب موز پیش دانشگاهی هزینه ای زیان بار بر پیکره نظام آموزشی کشور

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش با تابلوی «پیش دانشگاهی» رسماً به تدارکات چی کنکور و دانشگاه مبدل شد، گفت: غول کنکور، امروز چنان فربه و تنومند شده است که دیگر کسی حریف او نیست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: پایان دوره متوسطه از سال های ماضی تا کنون، سالی به یادماندنی، تلخ و شیرین، پر از التهاب و هیجان نه فقط برای دانش آموزان بلکه برای تمامی اعضای خانواده هاست.

به گزارش سیب موز وی افزود: اخذ دیپلم در نظام قدیم یا گواهینامه پایان دوره یک ساله پیش دانشگاهی در نظام فعلی و به تبع آن شرکت در ماراتن نفسگیر کنکور، این واپسین سال در آموزش و پرورش عمومی را به نقطه عطفی بدل ساخته است.

سحرخیز با بیان اینکه شاید در قبل از انقلاب به دلایلی مانند پایین بودن پوشش تحصیلی، نرخ گذر، نابرابری های اقلیمی و جنسیتی، کاهش تقاضا برای آموزش و ارزش شغلی مدرک دیپلم، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها حساسیت امروز را نداشت، گفت: فراوان بودند دانش آموزانی که با همان مدرک دیپلم به شغل دلخواه خود می رسیدند و دیگر لازم نبود برای حضور در پایین ترین رده شغلی، حتما لیسانس ارائه کنند.

وی با تأکید بر اینکه از آن روزی که در آموزش و پرورش ما کنکور به عنوان اولویت اول، سایه سنگین خود را همیشگی یافت، اهداف و رویکردهای آموزشی را مطابق با ذایقه خود به ورطه تحریف سپرد، گفت: دیگر مسائلی مانند آسیب های اجتماعی، توجه به ساحت های تربیتی در ابعاد اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی، زیستی، عقلی و حتی علمی از دغدغه های جدی نظام آموزشی نیست.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز همه از مرحله پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی در تدارک روز کنکورند، افزود: دامنه بحث کنکور آن چنان وسعتی یافته است که حتی بازاریاب خلاق سایر مشاغل نیز در تیزر تبلیغاتی خود حاضر نیستند به سادگی از آن بگذرند.

وی ادامه داد: اغراق نیست اگر گفته شود از مربیان ورزش، مشاوران و روانشناسان خبره گرفته تا متخصصان تغذیه و پزشکان در تدارک تجویز نسخه برای داوطلبان کنکورند تا به داوطلبان و خانواده ها بگویند چگونه نرمش کنند، تمرکز کنند، چه چیزی و چگونه بخورند و بیاشامند تا با غوره ای، سردی و با مویزی، گرمی نکنند و یوم الموعود کنکور را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

سحرخیز با بیان اینکه کلاس های رنگارنگ، مشاوره های طلایی و اعجازآمیز، فوت و فن کوزه گری برای فایق آمدن بر گزینه ها و سرانجام به دام انداختن گزینه صحیح در کمترین زمان ممکن، حسابی کار و بار خیلی ها را سکه کرده است، اضافه کرد: دیگر نیازی نیست کسی در پی اندیشیدن و کشف روابط علّی و معلولی پدیده ها با زبان پیچیده ریاضی و یا اثبات قضایای هندسی و مثلثاتی باشد؛ امروز دیگر نیازی نیست کسی کاربرد حد و مشتق را درک کند.

وی ادامه داد: امروز دیگر لازم نیست دانش آموز برای رسیدن به جواب در یک مسئله فیزک، دو صفحه را مانند معلم، فرمول سیاه مشق کند بلکه کافی است در کلاس  طولانی مدت کنکور که او را از کودکی به خود وابسته می کند ثبت نام کند و آنقدر در مخ او کلید رمز تست های متنوع، داخل و خارج، دولتی و آزاد به کرات تکرار می شود که اصلا نیازی به مدرسه رفتن و معلم دیدن ندارد.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: بعد از انقلاب اسلامی ایران، با تأسیس دوره پیش دانشگاهی به بهانه تغییر نظام آموزشی، راه را برای استیلای بیشتر کنکور هموار کردند و در یکسال پایانی، آموزش و پرورش با تابلوی «پیش دانشگاهی» رسماً به تدارکات چی کنکور و دانشگاه مبدل شد و به حال و روزی افتاد که می بینید.

وی افزود: ای کاش دستگاه های نظارتی با یک حساب ساده سرانگشتی هزینه زیانبار ناشی از دوره پیش دانشگاهی را که مترتب بر نظام آموزشی است، یک بار به طور دقیق مرور می کردند تا متوجه می شدند که باید خیلی جلوتر از این، آن را متوقف می کردند.

سحرخیز اضافه کرد: تخصیص بهترین فضا، نیروی انسانی خبره و کارآزموده، هزینه فرصت های از دست رفته، تعطیل شدن دیگر فعالیت های آموزشی و تربیتی، چند پاره کردن برنامه هفتگی مدرسه، ورود دادن کاسبان کنکور به حریم مدرسه، ایجاد رقابت ناسالم بین دبیران و معلمان، مغفول ماندن پژوهش و آزمایش در مدرسه، علنی کردن نابرابری های اجتماعی و اقتصادی دانش آموزان، تحقیر برخی از خانواده ها و تحمیل هزینه های گزاف بر آنان، بخشی از آثار زیان بار کنکور محور بودن دوره پیش دانشگاهی است که وزیر وقت مدعی بود.

وی با بیان اینکه غول کنکور، امروز چنان فربه و تنومند شده است که دیگر کسی حریف او نیست، اظهار داشت: کنکور امروز اطلس نظام آموزشی را به اراده خود روی کول خود به هر سوی که بخواهد، جابه جا می کند و  مجلس شورای اسلامی با دو بار تصویب قانون موسوم به نظام پذیرش دانشجو و اعمال سوابق تحصیلی، تا کنون موفق به مهار آن نشده است.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همه در مقام سخن بر صدمات و لطمات جبران ناپذیر کنکور واقفند اما در میدان عمل بهانه ها برای تداوم حاکمیت کنکور فراوان است؛ نگاه به کنکور از هر منظر چه با رویکرد اقتصادی اقتصاددانان و چه با نگاه و پارادایم جامعه شناختی جامعه شناسان اگر عالمانه و فارغ از تعصبات صنفی و سازمانی باشد، ما را متوجه پیامدهای زیان باری می کند که نظام آموزشی را از رسیدن به اهداف و رسالت اصلی خویش باز می دارد؛ بنابراین بهره وری ایجاب می کند عمر دوازده سال یک دانش آموز که باید صرف ساختن ابعاد وجودی او بشود به بهانه سال پایانی کنکور، قربانی نشود.

وی اظهار امیدواری کرد که سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش کشور در خصوص آثار و عوارض زیان بار کنکور، فرصتی در دفاع از قانون مصوب مجلس در نظام پذیرش دانشجو و مجالی را فراهم کند و گفت: زمان آن رسیده است تا طرفین ماجرا یعنی آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور با تغییر در روند پذیرش دانشجو، یکدیگر را در یک برنامه زمان بندی شده سه تا پنج ساله ملزم به اجرای کامل قانونی کنند که قرار است به آموزش و پرورش فرصت دهد در کنار رفتن به دانشگاه به ساحت های تربیتی بپردازد.

سحرخیز تصریح کرد: قرارنیست دلایل اجرا نشدن قانون همواره متوجه آموزش و پرورش باشد و مانند همیشه به جرم فراهم نشدن سوابق تحصیلی در سال های پایانی متوسطه، این آموزش و پرورش باشد که پیاز و کتک را باهم می خورد؛ به نظر می رسد پاک کردن اثرات مخرب کنکور از چنان اهمیتی برخودار است که ارزش آن را دارد رئیس مجلس با هدف صیانت از قانون در کنار دیگر طرح ها و لوایح، با تعیین ضرب الأجلی معین خواستار گزارش لازم از نحوه اجرای آن باشند.