مشارکت دانشمندان ایرانی در طرح جهانی گداخت هسته ای

سیب موز به گزارش افکارنیوز، <!-- Content -->

هیأت ایرانی به سرپرستی علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به دعوت رسمی مسئول طرح جهانی گداخت هسته ای (ایتر) به فرانسه سفر و از طرح جهانی ایتر و طرح مشابه فرانسوی (سوپرا) بازدید کرد.

به گزارش سیب موز بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره این سفر و با بیان اینکه هیأت ایرانی در این سفر 5 روزه، روز جمعه یازدهم تیر ماه از بخش های مختلف طرح جهانی ایتر دیدن کرد، اظهار داشت: در مذاکراتی که با حضور برنارد بیگوت رئیس ایتر و برخی از نمایندگان کشورهای عضو ایتر انجام شد، توانایی های کشورمان به ویژه توانایی دانشمندان ایرانی برای مشارکت در این طرح بررسی شد.

مشارکت دانشمندان ایرانی در طرح جهانی گداخت هسته ای

سیب موز: مشارکت دانشمندان ایرانی در طرح جهانی گداخت هسته ای

بازدید هیأت ایرانی از طرح جهانی ایتر و طرح مشابه فرانسوی

وی گفت: قرار است از طرف ایتر درباره فعالیت های ایران در این حوزه ارزیابی هایی انجام شود و براساس آن زمینه های کار و جزئیات مشارکت مشخص خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رفت و آمد بین سازمان انرژی اتمی ایران با مجموعه ایتر ادامه خواهد یافت، عنوان کرد: این رفت و آمدها و گفت وگوها در آینده ای نزدیک مشخص خواهد کرد که دانشمندان کشورمان می توانند در چه بخش هایی از این طرح جهانی مشارکت و همکاری کنند.

مشارکت دانشمندان ایرانی در طرح جهانی گداخت هسته ای 2

کمالوندی با تاکید بر اینکه این بازدید چارچوب های همکاری بین دو طرف را مشخص کرد، گفت: آنچه که مسلم شد این است که دانشمندان ما در این طرح مهم جهانی مشارکت موثر خواهند داشت.

وی ادامه داد: هیأت ایرانی همچنین از طرح تکامک (تاسیساتی که امکان تولید انرژی از طریق به هم پیوستن ذرات اتم را ایجاد می کند) دیدن کردند و در جریان نحوه ساخت و طراحی آن قرار گرفتند.

کمالوندی با بیان اینکه در این طرح کشورهای روسیه، آمریکا، چین، ژاپن، اتحادیه اروپا، هند و کره جنوبی حضور دارند، تصریح کرد: این طرح از 10 سال قبل آغاز شده و قرار است تا سال 2030 برای نخستین بار انرژی گداخت به صورت آزمایشی به میزان پانصد مگاوات برق تولید کند و تا سال 2040 نخستین راکتور مدل پانصد مگاواتی به بهره برداری برسد.

مشارکت دانشمندان ایرانی در طرح جهانی گداخت هسته ای 3

وی افزود: با توسعه این نوع رآکتور امکان دست یافتن بشر به منابع پایان ناپذیر انرژی که خبر گزاری افکار - اصلی آن هیدروژن موجود در آب های کره زمین است، امکان پذیر و تولید نیروگاه های گداخت 2 هزار مگاواتی عملیاتی خواهد شد.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این آژانس به اتفاق اتحادیه اروپا جلساتی را با بخش گداخت هسته ای ایران داشتند و با همین هدف بازدیدهایی در ایران صورت گرفته بود و گزارش هایی تهیه و بر روی ظرفیت های ایران به ویژه در بخش نیروی انسانی تاکید ویژه ای کردند و به همین دلیل پیشنهاد همکاری با ایران را در این بخش دادند.

کمالوندی تاکید کرد: ایران قصد دارد همکاری های خود را با ایتر گسترش دهد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص بخش های دیگری از سفر صالحی و هیأت همراه به فرانسه گفت: هیأت در بدو ورود از نمایشگاه جهانی دو سالانه اتمی در پاریس بازدید کرد. این نمایشگاه با حضور صدها شرکت مهم در حوزه صنعت هسته ای با بیش از 700 غرفه یکی از مهم ترین نمایشگاه های هسته ای جهان است. هیأت ایرانی علاوه بر بازدید از غرفه های مختلف این نمایشگاه، با تعدادی از مسئولان شرکت های مهم هسته ای اروپایی از جمله «آروا» مذاکره کرد.

وی خاطرنشان کرد: این هیأت همچنین از طرح گداخت فرانسه به نام «سوپرا» در جنوب فرانسه در منطقه کاداراش بازدید کرد و با توضیحات آقای آلیان بیکولت و مسئولان بخش های مختلف این طرح مهم، از نزدیک با آن آشنا شد.

در این بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، علی آهنی سفیر ایران در فرانسه و متخصصان سازمان انرژی اتمی صالحی را همراهی می کردند.

طرح بین المللی گداخت هسته ای معروف به «ایتر» در جنوب فرانسه نزدیک شهر نیس واقع شده است. هدف این پروژه تولید انرژی برق ارزان و سالم برای حفظ محیط زیست و تداوم پذیر با استفاده از فرآیند هم جوشی در نوع جدید راکتور هسته ای است.

در این پروژه اتحادیه اروپا و چند کشور مطرح در حوزه انرژی هسته ای از جمله روسیه، آمریکا، چین، کره جنوبی، ژاپن و هند فعال هستند. با اجرای موفقیت آمیز این طرح انرژی پاک، ایمن و فراوان میلیون ها سال بشریت فراهم شده و بشر قادر خواهد بود که از ایزوتوپ های موجود در آب از طریق همجوشی اتمی، منابع انرژی عظیمی تولید کند.