پایه گذار بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟

سیب موز یکی از برجسته ترین علما و فقهای ایران در قرن 14 هجری قمری و پایه گذار بیمارستان عسگریه اصفهان، آیت الله محمد باقر زند کرمانی است.

پایه گذار  بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟

سیب موز: پایه گذار بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟

پایه گذار  بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟ 2

به گزارش ایمنا، محمدباقر زند کرمانی فرزند حاج آقارضا زند کرمانی در سال 1312قمری در شهر کرمان به دنیا آمد. پدرش شخصی باتقوا، متواضع و بسیار مهربان بود.

شیخ محمدباقر از طایفه زندیه بوده است. وی اولین گام های تحصیلی را در مکتب خانه های قدیمی کرمان برداشت. شیخ محمدباقر شش کلاس ابتدایی را در مدرسه سعادت کرمان گذراند و سپس به مدرسه شهاب وارد شد. وی نزد محمدجواد کرمانی، تبصره و شرایع و درس فقه را فرا گرفت و در مدرسه ملی از محضر آقا میرزا شهاب الدین کرمانی استفاده نمود.

به گزارش سیب موز

آیت الله زندکرمانی پس از آن درسال1343قمری برای تکمیل علوم حوزوی خود به اصفهان مهاجرت نمود و از محضر بزرگانی همچون شیخ محمدحسین فشارکی، میر محمدصادق مدرس خاتون آبادی، میر سید علی نجف آبادی و میرزا ابوالهدی کلباسی استفاده نمود. وی همچنین سفری به عتبات عالیات نمود و از محضر درس سید ابوالحسن اصفهانی استفاده کرد. اما به دلیل ضعف بنیه و گرمای آن منطقه به دستور آیت الله اصفهانی به قم مهاجرت نمود و مدت هفت سال از درس آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری استفاده نمود. در این مدت وی همدرس امام خمینی و استاد محمود شهابی بود.

وی همچنین سفرهایی به تهران و مشهد مقدس نمود و سرانجام حضور در کنار آخوند شیخ محمدحسین فشارکی را ترجیح داد و در اصفهان در محله طوقچی به زندگی خود ادامه داد و با دختر شیخ محمدجعفر فشارکی ازدواج نمود. ایشان بارها روی منبر گفت: «چون مردم اصفهان را از مردم سایر بلاد ایران باهوش تر تشخیص دادم، لذا به این دیار آمدم تا باقیمانده عمر خود را در میان شما مردم شریف و هوشمند به سر آرم».

پایه گذار  بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟ 3

مهارت اصلی آیت الله کرمانی در تدریس قرآن بود

شیخ محمدباقر زندکرمانی در اصفهان به تدریس در مدرسه ذوالفقار، وعظ و ارشاد و اقامه جماعت در مسجد جامع مشغول شد. از دروسی که ایشان تدریس می نمود، به کتاب قانون بوعلی سینا و شرح لمعه و شرایع و تدریس تفسیر مجمع البیان می توان اشاره کرد. از شاگردان ایشان بزرگانی همچون میرزا عنایت الله نجفی، شمس الدین تاج اصفهانی، سید محمدعلی روضاتی، سید عبدالحجت بلاغی، سید محمد قهدریجانی بودند. وی در امر تدریس بسیار مسلط بوده، به طوری که درس را بسیار دقیق و تحقیقی بیان می کرد. ابتدا متن درس را می خواند و بعد آن را معنی می نمود و اگر این متن شرحی داشت نقل قول آن را نیز ارائه می کرد.

مهارت اصلی ایشان در امر تدریس قرآن بود. اشخاص زیادی از جمله آیت الله سید اسماعیل هاشمی و برادر ایشان، شیخ احمد ربانی، سید ابوالفضل صفوی ریزی، شیخ حیدرعلی کاشانی، شیخ نعمت الله صالحی، شیخ نصرالله صالحی و ابراهیم جواهری از تفسیر قرآن ایشان استفاده می کردند. وی در میان تفاسیر شیعه «مجمع البیان» را تدریس می کرد و تسلط کاملی بر آن داشت و متن عربی آن را مثل یک کتاب فارسی راحت و سلیس می خواند و معنی می کرد.

آیت الله کرمانی پیشرو دراقدامات خیریه

آیت الله کرمانی در دوران حضور در اصفهان همواره تلاش های بسیاری در جهت انجام فعالیت های خیرخواهانه داشته و یکی از اقدامات مهم ایشان پایه گذاری در تاسیس بیمارستان عسگریه اصفهان است که امروزه بسیاری از اهالی شهر اصفهان از امکانات این بیمارستان با پیشرفت های سالیانه خود استفاده می کنند.

از دیگر اقدامات عام المنفعه و خیریه ایشان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

تأسیس انجمن دین و دانش، وقف کتاب جهت آستان قدس رضوی، نامه نگاری به مقامات رژیم پهلوی و بازگشایی مسجد جامع عباسی اصفهان که سالها بر روی نماز گذاران بسته بود، ترویج نماز جماعت در مسجد جامع عباسی پس از سالها ویرانی و تعطیل جماعت در آن، تعمیر مدرسه ذوالفقار، ساخت زایشگاه نرجس خاتون، تعمیر و احیای مصلی تخت فولاد جهت برپایی مراسم نماز عیدفطر که با شکوه خاصی توسط ایشان برگزار می شد، احیای مساجد اصفهان از جمله باغ قوشخانه، پیرپالان دوز، جویباره، بازپس گیری حجره های امام زاده هارونیه.

پایه گذار  بیمارستان عسگریه اصفهان چه کسی بود؟ 4

فضایل و اخلاق والای زند کرمانی

زند کرمانی عالمی آگاه به زمان و متعهد و مسؤول بود و برای ترویج شریعت و امر به معروف و نهی از منکر تلاش فراوانی به عمل می آورد. وی در برخی از مجالس به وعظ و خطابه می پرداخت و با بیانات مستدل و عالمانه خود به مردم درس اخلاق می آموخت و اصول عقاید و احکام دین را برای آنان روشن می ساخت. وی نسبت به علما، از جمله حاج آقا صدرکوپایی از حکمای درجه اول اصفهان فوق العاده ارادت داشت. با اینکه وی هیچ اسم و عنوانی نداشت، بسیار اهل مطالعه و تحقیق بود و همیشه تأکید به علم و سوادآموزی مردم داشت. می فرمود: تا ملت دنبال علم نرود و دانشمند نشود، انتخابات و مبارزات برای اصلاح کارها فایده ندارد. مردی بسیار شجاع و مهربان با خانواده بود. از وجوهات استفاده نمی  کرد و اگر هم کسی می خواست به ایشان وجوهات بدهد، می فرمود پیش خودت باشد و شخص نیازمند را به آن فرد حواله می کرد. ایشان برای تأمین هزینه زندگی خود با استفاده از سرمایه به ارث رسیده خود به تأسیس کارگاه بافندگی به نام ( تریکوتار) در سرای گلشن بازار بزرگ اصفهان اقدام نمود.

ریا در زندگی او نبود و مبنای ارادت ایشان به اشخاص میزان اخلاق آنان بود. تبلیغ اسلام را لازم تر از ترویج اسلام در میان مسلمانان می دانست و تنها راه رستگاری مسلمانان را در جمع دین و دانش عنوان می کرد. خود را وقف مردم می داشت. هر چه به نظرش درست می رسید، بیان می کرد و انجام می داد و به هیچ وجه تابع جو حاکم نبود.

حکایتی در مورد دغدغه مندی آیت الله کرمانی نسبت به تولید داخلی

راجع به تولید داخلی و خودکفایی مملکت، وی یک بار اشاره کرده است: یک مهندس آلمانی در شرکتی در ایران ماموریتی داشت، پولی به کارگر زیر دست خود داد و گفت: «یک چاقو برایم بخر»، وقتی آورد مهندس نگاهی به آن کرد و گفت: "نمی خواهم و بهتر از این را می خواهم. تا اینکه این مساله دو سه بار تکرار شد. دفعه چهارم از کارگر پرسید: «من از کجا هستم؟» گفت: «از آلمان» گفت: «من چاقوی آلمانی می خواهم!»

آن آلمانی اینقدر به فکر وطنش بود که در کشور بیگانه، یک تومان که برای خرید می دهد، می خواهد آلمان برود. چرا شما جنس خارجی می خرید؟ جنس وطنی بخرید تا صنعت رشد کند!"

آیت الله زندکرمانی که به بیماری دیابت مبتلا بود و در آخرین روزهای عمر جهت معالجه به کشور آلمان سفر کرده بود، با به ثمر نرسیدن معالجه در 19 شهریور 1348شمسی دار فانی را وداع گفت. پیکرش را پس از انتقال به اصفهان با تشییع باشکوه در تخت فولاد در محلی که به نام خود ایشان نام گذاری شد، به خاک سپردند.

سالگرد ارتحال این عالم ربانی حضرت آیت الله زند کرمانی هر ساله بر سر مزار ایشان با مشارکت هیات امنای بیمارستان عسکریه برگزار می گردد و امسال نیز همچون سال های گذشته این جلسه بر سر مزار این مرحوم بزرگواردر 18 شهریور برگزار گردید ./

12135/162