توسعه فیبرنوری زمینه ساز تحقق شهر هوشمند است

سیب موز مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان گفت: همزمان با آغاز هفته دولت تفاهم نامه توسعه زیرساخت شبکه فیبرنوری اصفهان توسط شهرداری اصفهان با همکاری بخش خصوصی و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید.

توسعه فیبرنوری زمینه ساز تحقق شهر هوشمند است

سیب موز: توسعه فیبرنوری زمینه ساز تحقق شهر هوشمند است  وحید حیدریان در گفتگو با خبرنگار ایمنا افزود: یکی از مهمترین ملزومات شهر هوشمند وجود ارتباطات پُرسرعت داده برای ارایه سرویس به شهروندان است و توسعه فیبرنوری در شهرها یکی از زیرساخت های مدیریت واحد شهری و زمینه ساز تحقق شهر هوشمند با استفاده از بستر ارتباطی مشترک است.

وی افزود: به همین منظور شهرداری اصفهان به عنوان متولی اصلی مدیریت شهری لازم بود با همکاری نهادهای متولی، زمینه صدور مجوزهای لازم را برای گسترش بسترهای ارتباطی به بهترین شکل ممکن فراهم کند در این راستا تفاهم نامه توسعه زیرساخت شبکه فیبرنوری منعقد شد.

به گزارش سیب موز

وی تصریح کرد: از سوی دیگر لازم بود در این رابطه سازوکارهایی با مشارکت حداکثری بخش خصوصی اتفاق افتد، زیرا با این روش می توانیم علاوه بر جذب سرمایه لازم از طریق بخش خصوصی، فرصتی را برای تقویت کسب و کار بخش خصوصی فراهم کنیم.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان تصریح کرد: بر این اساس شهرداری اصفهان این تفاهم نامه را با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان، سازمان نظام صنفی رایانه استان اصفهان به عنوان نماینده بخش خصوصی، شرکت مخابرات استان اصفهان و اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه با هدف جلوگیری از موازی کاری ادارات منعقد کرد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه همکاری بین دستگاههای اجرایی یکی از ارکان مهم تحقق شهر هوشمند به شمار می رود، گفت: این مهم محور اساسی تفاهم نامه توسعه زیرساخت شبکه فیبرنوری اصفهان قرار گرفته تا بتوانیم با توسعه سریع زیرساخت های شهر امکانی را فراهم کنیم تا همه اپراتورهای بخش خصوصی و دستگاههای اجرایی امکان بهره برداری از این شبکه را با سرعت بالا داشته باشند.

وی تاکید کرد: ما درصدد هستیم به سمتی حرکت کنیم که سرویس ها به صورت غیرحضوری به مردم ارایه شود و زمانی می توانیم به این هدف دست یابیم که یک شبکه ارتباطی قوی با سرعت بالا و امن را داشته باشیم؛ بی شک بهترین بستر برای آن شبکه فیبر نوری است که باید آن را با همکاری سایر دستگاهها توسعه دهیم.

حیدریان در بخش دیگری از این گفتگو به رویداد مهم انتخاب  شهر اصفهان به عنوان شهر هوشمند کشور در دومین سال متوالی اشاره کرد و افزود: در شهریورماه سال گذشته نخستین همایش شهر هوشمند با عنوان "شهر هوشمند زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری" در تهران برگزار شد که از میان شهر های کشور، شهر اصفهان به عنوان شهر پایلوت کشور برای هوشمندسازی انتخاب شد.

وی ادامه داد: امسال هم دومین همایش شهر هوشمند روزهای اول و دوم شهریور ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد و شهرهای کشور در 6 محور از جمله جذب سرمایه خارج از بودجه شهرداری ، اتوماسیون شهرداری ، خدمات الکترونیکی شهروندی، زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی، مدیریت هوشمندسازی و پایدارسازی شهر هوشمند در 4 سطح بین شهرهای کمتر از 200 هزار نفر، بین 200 تا 500 هزار نفر ، 500 هزار تا یک میلیون نفر و شهرهای بیش از یک میلیون نفر جمعیت مورد بررسی قرار گرفتند.

وی بیان کرد: شهرها توسط گروهی از داوران به نمایندگی از استانداری های کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کشور و دبیرخانه همایش ارزیابی شدند که در پایان این همایش اصفهان بار دیگر به عنوان شهر برتر در بین شهرهای کشور انتخاب شد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان این موفقیت را به شهردار اصفهان و همه شهروندان اصفهانی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که در شهرداری اصفهان با همکاری سایر دستگاههای اجرایی در راستای تحقق شهر هوشمند گام های مؤثرتری برداشته شود./410