منع موسیقی؛ فعلا فدرالی بعدا سراسری!

منع موسیقی؛ فعلا فدرالی بعدا سراسری!

سیب موز: منع موسیقی؛ فعلا فدرالی بعدا سراسری!

سیب موز حمیدرضا نوربخش در این باره تأکید کرد: باید دید قانون چه می گوید؛ طبق قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسؤول نظارت بر امر موسیقی است و تعیین می کند که یک برنامه اجرا شود یا خیر و در کجا اجرا شود. برای این کار، مسیری طی شده و جغرافیا در آن قید نمی شود.وی اظهار کرد: متأسفانه در این روزها، جامعه موسیقی مسائل تلخ و عجیبی را تجربه می کند، انتظار ما این است که هرچه زمان به جلو برود، چالش ها و موانع در این زمینه کمتر شود، زیرا فکر می کنیم 38 سال کافی است تا هنرمندان و جامعه موسیقی ثابت کنند که خدمتگزار هستند و در عرصه های مختلف با همراهی و همدلی، تأثیرات شگرفی دارند.

او با بیان این که انتظار داریم سیاسیون تسویه حساب خود را جور دیگری انجام دهند، ادامه داد: چرا باید موسیقی مظلوم را به مذبح ببرند؟ از زمان حرکت فراگیر مردم برای انقلاب و مبارزه، موسیقی نقش تاریخی خود را ایفا کرده است. اکنون نیز وقتی می خواهند سالگرد پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی را یادآوری کنند، از موسیقی کمک می گیرند، زیرا این کار بدون موسیقی، شدنی نیست و آنچه می تواند ذهن مردم را به حال وهوای آن روزها سوق دهد، موسیقی است.وی بیان کرد: موسیقی توانست وحدت و همدلی ایجاد کند.

به گزارش سیب موز مگر این هنرمندان موسیقی نبودند که در کنار رزمندگان جنگ تحمیلی از همه ی هستی خود گذشتند و برای بسیج مردم، روحیه دادن به رزمندگان و تضعیف روحیه دشمن، مایه گذاشتند. ما هنرمندان آزاده و جانباز زیادی داریم؛ اما اکنون برخی به موسیقی می تازند و کنسرت را امری قبیح می دانند، مگر کنسرت چیز عجیبی است؟! او ادامه داد: کنسرت برنامه ای برای اجرای موسیقی است و عده ای برای شنیدن نوا و نغمه موسیقی، به کنسرت می روند. هر اجرای موسیقی که در خراسان وجود داشته، مودب ترین اجرا نسبت به آداب بوده است. مردم در گردهمایی موسیقی سنتی، با تمرکز تمام و سکوت، جمع می شوند و جان شان را در آسمان لایتناهی موسیقی پرواز می دهند. در این اجراها، کسی صحبت نمی کند و همهمه و دست و سوت زدن وجود ندارد.

نوربخش با بیان این که امیدوارم اظهاراتی که به تازگی درباره موسیقی مطرح می شود، از روی نا آگاهی باشد، گفت: معنای کنسرت، کف و سوت زدن نیست، البته کنسرت های پرهیجان تری هستند که در پایان، مخاطبان هنرمند را تشویق می کنند؛ اما مگر این اشکالی دارد؟! مگر غیر از این است که در سخنرانی ها، سخنران را نیز تشویق می کنند یا مداحان زمانی که به مجلس اعیاد می روند، مخاطبان شان کف می زنند؟! کجای این کار اشکال دارد؟! مگر موسیقی ما با مناسک مذهبی ما منافات دارد. چرا سعی می کنند خط کشی کنند؟

او اظهار کرد: موسیقی سنتی ما برآمده از مذهب ماست و یکی از بسترهای مهم رشد موسیقی، مذهب بوده است و این کار در قالب روضه، مداحی و تعزیه انجام می شد. چرا هر چیزی را مبتذل جلوه می دهیم. البته موسیقی مبتذل نیز وجود دارد، اما مگر آثار موسیقایی در منقبت امام رضا (ع) ساخته نشده و از صداوسیما پخش نمی شود؟ چرا در این موضوع کسی نمی گوید که شأن بزرگان خدشه دار شده است.

او با اعتقاد به این که در حوزه موسیقی نباید مرز گذاشته و صورت مسأله پاک شود، اظهار کرد: اگر موسیقی با آداب رعایت شده اجرا شود، اشکالی ندارد؛ اما این درست نیست که برای یک استان و خطه مهم کشور، مرز گذاشته شود. من از صحبت های آقای علی مطهری -نماینده مجلس- در زمینه کنسرت تشکر می کنم، ایشان درست می گویند، کشور به شکل فدرالی اداره نمی شود و ما همه تحت یک پرچم، قانون، حاکمیت و دولت کار می کنیم، نمی شود در یک بخش، قانون رعایت شود و در بخش دیگر، آن را زیر پا بگذارند.وی ادامه داد: انتظار ما از نمایندگان مردم بیشتر است. آن ها با حمایت مردم و جامعه هنری به مجلس رفته اند، چرا اکنون در این زمینه سکوت کرده اند؟! مگر حمایت از قانون وظیفه آن ها نیست؟! نوربخش اضافه کرد: آقای عارف! به این جامعه ناامید، امید بدهید.

امروز جامعه موسیقی و مردم از شما انتظار دارند. اگر این بی قانونی ها ادامه پیدا کند، فراگیر می شود و دیگران نیز تأسی می کنند. همان طور که در حال حاضر زمزمه های دیگری در این زمینه شنیده می شود.او تصریح کرد: خانه موسیقی نیز این موضوع را پیگیری می کند و ما قصد داریم نامه ای را به مقام معظم رهبری بنویسیم و به عنوان شخصیتی که صحبت ایشان فصل الخطاب است، درخواست خود را مطرح کنیم.