نخستین مورد ابتلا به ویروس زیکا در مالزی

سیب موز نخستین مورد ابتلا به ویروس زیکا در مالزی

نخستین مورد ابتلا به ویروس زیکا در مالزی

سیب موز: نخستین مورد ابتلا به ویروس زیکا در مالزی

وزارت بهداشت مالزی در خصوص خطر شیوع و ابتلا به ویروس زیکا (Zika) در این کشور هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پس ازابتلا حدود چهار میلیون نفر به بیماری زیکا، سازمان جهانی بهداشت در خصوص خطر شیوع سریع ویروس زیکا در جهان هشدار داد.

به گزارش سیب موز

به دنبال این هشداردولت مالزی به تمامی مراکز درمانی خصوصی و دولتی در خصوص احتمال شیوع این ویروس در مالزی اعلان آماده باش کرد.

داتوک دکتر لقمان حکیم سلیمان، معاون وزیر بهداشت مالزی گفت: این وزارتخانه به دقت اوضاع جهانی شیوع این ویروس را تحت نظر دارد و تدابیر لازم برای مقابله با آن را انجام خواهد داد.

وی تصریح کرد: پشه آئدس که ناقل این ویروس است در مالزی به وفور یافت می شود و از این رو باید احتیاط بسیار بیشتری به خرج داد.

او در همین حال به مردم مالزی به ویژه زنان باردار توصیه کرد: از سفر به کشورهایی که ویروس زیکا در آنها شیوع پیدا کرده است، خودداری کنند.

سازمان جهانی بهداشت می گوید: شیوع ویروس، بخش های بزرگی از آمریکای لاتین و کارائیب را فرا می گیرد و احتمالا به تمام کشورهای قاره آمریکا، با استثنای کانادا و شیلی، گسترش خواهد یافت.

ویروس زیکا نخستین بار در سال 1947 در اوگاندا شناسایی شد و تا سال 2014 در کشورهای آمریکایی ناشناس بود.

بیماری ناشی از ویروس زیکا، نسبتا ملایم است اما به گفته سازمان جهانی بهداشت و شاخه منطقه ای آن در آمریکا، ممکن است به موارد آسیب مغزی به نوزادان در برزیل ارتباط داده شود.

زیکا از طریق نیش پشه آلوده به انسان سرایت می کند. ناراحتی های پوستی مانند کهیر، تب، درد ماهیچه و مفاصل، از جمله عوارض آن است که بالغ بر هفت روز طول می کشد. واکسنی برای آن وجود ندارد، و نیاز به بستری شدن مبتلایان در بیمارستان عمومیت نداشته است.

تاکنون شاهدی که ویروس زیکا بتواند موجب مرگ شود دیده نشده است، اما موارد پیچیدگی های جدی تر در افراد مبتلا به بیماری های دیگر، که باعث مرگ شود، گزارش شده است.

پژوهشگران برزیلی می گویند: شواهد فزاینده ای وجود دارد که زیکا را به میکروسفالی (یک نارسایی مرتبط با اعصاب که در آن نوزادان با سرها و مغزهای کوچکتر از اندازه عادی متولد می شوند) ارتباط می دهد. اما اطلاعات در مورد امکان انتقال زیکا از مادران آلوده به بچه در دوره بارداری یا موقع تولد بسیار محدود است.

تاکنون برزیل پس از آن کلمبیا بالا ترین موارد عفونت را داشته است.شیوع زیکا همچنین در کشورهای دیگر از جمله اکوادور، السالوادور، گواتمالا، هائیتی، هوندوراس، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پورتو ریکو، و ونزوئلا گزارش شده است.

خبرهای مرتبط :

خطر پشه زیکا

اعلام وضع فوق العاده بهداشتی در پورتوریکو/ کلمبیا هم درگیر شد

نگران نباشید، زیکا به ایران نیامده است

اعتراض ها به طرح دستکاری ژنتیکی پشه ناقل زیکا