سایه روشن های صنعت گردشگری کشور

سایه روشن های صنعت گردشگری کشور

سیب موز: سایه روشن های صنعت گردشگری کشور سیب موز نماینده تهران در مجلس گفت: گردشگران خارجی برای مشاهده فرهنگ، آداب و رسوم یک کشور با سفر به کشورهای هدف از مراکز فرهنگی و موزه ها دیدن می کنند.

طیبه سیاووشی گفت: یکی از جذابت ترین مراکز گردشگری ایران کاخ موزه ها هستند اما با وجود تلاش های صورت گرفته برای تامین بدیهی ترین امکانات اولیه برخی از این مراکز با مشکل سرویس بهداشتی روبرو هستند که این مسئله بر گردشگران داخلی و خارجی تاثیر بسیار منفی دارد.

به گزارش سیب موز نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه صنعت گردشگری کشور فاصله معنادار و عمیقی با استانداردهای جهانی دارد، متذکر شد: گردشگران برای بازدید از موزه های رم و پاریس حتی در صف می ایستند تا با فرهنگ این کشورها آشنا شوند. نکته قابل توجه این است که سالیان درازی است که زیرساخت های فرهنگی در این کشورها فراهم شده و خاطرات بسیار خوشی در اذهان گردشگران باقی می ماند اما آیا وضع صنعت گردشگری در ایران همینطور است؟ پاسخ صادقانه این است که اصلا این طور نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اظهارات مدیران سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: مقامات مسئول در این حوزه به مشکلات واقف هستند و ایده هایی برای بهبود صنعت گردشگری کشور در قالب لوایح برنامه و بودجه دارند، اما نسبت به گردشگری فرهنگی و نزدیکی آن به استانداردهای جهانی توجهی نمی شود. مسئولان و عوامل اجرایی سازمان گردشگری و اماکن توریستی و گردشگری وابسته، امکان ارائه خدمات مناسب و استاندارد و بازطراحی چیدمان مثلا کاخ موزه ها و سایر مراکز توریستی - گردشگری را دارند.  مدیران سازمان گردشگری باید امتیازاتی برای نهادینه شدن گردشگری فرهنگی قائل شوند از جمله می توانند مراجعه خانواده ها به موزه ها در روزهای جمعه یا یک روز خاص در ماه را برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی رایگان کنند.

این عضو فراکسیون گردشگری مجلس اظهار کرد: در هیچ جای دنیا تفاوتی بین قیمت خرید بلیط گردشگران داخلی و خارجی وجود ندارد اما ایران بر عکس دنیاست، این کار غیراخلاقی، غیراصولی و غیرمرسوم به سهم خود مانع  رونق صنعت گردشگری کشور شده است.

سیاووشی در پیشنهادی خواستار تسهیل ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به صنعت گردشگری کشور شد و ابراز تاسف کرد: برخی مسئولان به هیچ وجه حاضر نیستند سرمایه گذاران را به ترمیم، مرمت و توسعه مراکز و اماکن توریستی، گردشگری و تفریحی وارد کنند. در حالی که توسعه صنعت گردشگری به حدی مهم است که کشورهایی که به ظاهر روی نقشه کره زمین به چشم نمی آیند با ایجاد زیرساخت ها و انواع جذابیت ها، صنعت گردشگری شان را به نحوی توسعه داده اند که درآمد سرشاری عایدیشان می شود.

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد: ما نیز می توانیم مبتنی بر قوانین و ارزشهای اسلامی - ایرانی خود از استانداردهای حاکم بر صنعت گردشگری دنیا تبعیت کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در عین حال از تلاش مجلس هم از طریق ناظر خود در شورای عالی میراث فرهنگی و هم به واسطه برنامه ششم توسعه برای بهبود وضعیت صنعت گردشگری سخن گفت. عصر ایران - ایسنا