رویترز: تمرکز سعودی ها برای مدیریت جمعیت برای جلوگیری از تکرار فاجعه منا

سیب موز مقامات عربستان سعودی یک سال پس از فاجعه منا ، تلاش دارند با مدیریت بهتر جمعیت از تکرار این فاجعه جلوگیری کنند.

به گزارش عصر ایران خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی در این باره نوشت : با گذشت یک سال پس از بدترین فاجعه حج در نسل اخیر، مقامات عربستان در حج امسال با صدور دستبند (شناسنامه ) الکترونیک برای هر یک از زائران و قرار دادن دوربین های مدار بسته بیشتر برای کنترل جمعیت، تلاش دارد از تکرار فاجعه سال گذشته منا که در آن صدها نفر از زائران با مچاله شدن در ازدحام جمعیت جان باختند، جلوگیری کند.

رویترز: تمرکز سعودی ها برای مدیریت جمعیت برای جلوگیری از تکرار فاجعه منا

سیب موز: رویترز: تمرکز سعودی ها برای مدیریت جمعیت برای جلوگیری از تکرار فاجعه منا

به نوشته رویترز فاجعه سال گذشته منا به روابط عربستان سعودی و ایران که تیره بود، به شدت آسیب زد.

به گزارش سیب موز ایران و عربستان در حج امسال به توافق نرسیدند و حج تمتع امسال بدون حضور زائران ایرانی در حال برگزاری است.

حج بزرگترین گردهمایی سالانه مسلمانان از سراسر جهان اسلام است. امسال نیز به سیاق سال های گذشته دستکم 2 میلیون زائر از دهها کشور اسلامی در حج تمتع حضور دارند.

به نوشته رویترز امسال علاوه بر سابقه فاجعه منا ، نگرانی از اقدامات تروریستی احتمالی گروه هایی چون داعش نیز وجود دارد. در اوایل ماه جولای یک تروریست انتحاری با منفجر کردن خود سبب مرگ 4 سرباز سعودی در شهر مدینه شد. مدینه دومین شهر مقدس در عربستان سعودی پس از شهر مکه است.

بر اساس این گزارش فاجعه سال گذشته در منا به شدت به وجهه و پرستیژ دولت عربستان آسیب زد. در آن حادثه 769 زائر جان باختند که این رقم از سال 1990 بدین سو بی سابقه است. هر چند که آمار کشورهای اعزام کننده زائر نشان دهنده مرگ دستکم 2 هزار نفر در آن فاجعه است. دولت سعودی جان باختن 769 نفر را تایید کرده است. بیش از 400 نفر از جان باختگان فاجعه منا ایرانی بودند.

دولت ایران پس از فاجعه منا ، مقامات سعودی را به بی کفایتی در مدیریت حج متهم کرده و از این بابت به شدت از دولت ریاض انتقاد کرده است. هنوز گزارش تحقیق و تفحص دولت سعودی از فاجعه منا انتشار نیافته است، اما مقامات سعودی مدعی شده اند دلیل اصلی فاجعه منا، نادیده گرفتن قوانین از سوی برخی از کاروان های زائران بوده است.

به نوشته رویترز، امسال برای جلوگیری از تکرار فاجعه ای دیگر قوانین کنترل جمعیت سخت تر اعمال خواهد شد و هزاران کارمند ، پزشک و مامور امنیتی به همین منظور به حال آماده باش در آمده اند.

دولت عربستان اعلام کرده است بر تعداد ماموران کنترل جمعیت خود افزوده است . همچنین دولت سعودی می گوید با کاروان های کشورهای اعزامی یک به یک توافق کرده است که به برنامه دقیق زمان بندی شده اعزام حجاج پای بند باشند. همچنین دستبندهای الکترونیک جدید و دوربین های بیشتر کار گذاشته شده امکان رصد جمعیت را بهتر از گذشته فراهم کرده است.

"منصور ترکی" سخنگوی وزارت کشور عربستان در این باره به رویترز گفت: " برنامه زمان بندی حرکت کاروان ها مهم ترین بخش از برنامه عملیاتی مدیریت جمعیت زائران است."

به گفته این مقام سعودی : " این نقطه ای است که ما باید روی آن تمرکز کنیم و مطمئن شویم کاروان ها و زائران در ساعت دقیق برنامه ریزی شده در محل هایی که باید باشند، مستقر شده اند."

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط مقامات سعودی امسال با تمهیدات تکنولوژیک مطمئن هستند که در صورت ازدحام بیش از حد جمعیت در یک منطقه ، هشدار های به موقع دریافت خواهند کرد.